Hlavní navigace

Víte o možnosti odečíst ze základu daně úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání?

Fyzická osoba – poplatník daně z příjmů si může od základu daně ve zdaňovacím období odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona 179/2006. Umožňuje to nový odstavec 8 v § 15 zákona o daních z příjmů. Podnikatel má při uplatnění této daňové výhody možnosti hned dvě.

Poplatník daně z příjmů fyzických osob si může díky § 15 ods. 8 od základu daně ve zdaňovacím období odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Může tak učinit v případě, že tyto výdaje nebyly hrazeny zaměstnavatelem či uplatněny jako výdaj vynaložený na zajištění příjmů poplatníka, kterému vznikají z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti. Nezdanitelnou část základu daně lze odečítat do výše 10 000 Kč. Poplatník se zdravotním postižením si může odečíst 13 000 Kč a osoba s těžším zdravotním postižením až 15 000 Kč.O dani z příjmů fyzických osob čtěte více v aktualizovaných tutoriálech serveru Podnikatel.cz 

Poplatník s příjmy z podnikatelské či jiné samostatné výdělečné činnosti má dvě možnosti, jak tuto daňovou výhodu uplatnit. Částku si může odečíst od základu daně právě podle § 15 odst.8 v daňovém přiznání, nebo jí může uplatnit jako daňový výdaj vynaložení na dosažení příjmů. Pouze však v případě, že toto další vzdělávání souvisí s jeho podnikatelskou či jinou samostatnou výdělečnou činností. Jak ušetřit na daních čtěte v aktualizovaném tutoriálu serveru Podnikatel.cz 

Našli jste v článku chybu?