Zkontrolujte si s jakou leteckou společností cestujete

Nejenom banky mají své černé listiny. Jeden takový seznam funguje například i pro letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standardy EU nebo jen odmítají předložit doklady o tom, že normy splňují. Ač jsou v EU zakázány, mimo její území je možné se s nimi běžně setkat.

Černou listinu vytvořila EU díky tragickým událostem, které občas zapříčiňuje i špatný technický stav letadla. Poprvé byla zveřejněna již v roce 2006 a k její aktualizaci dochází přibližně jednou za půl roku, informuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která má aktuální verzi této listiny na svých webových stránkách.

Pokud by se stalo, že cestující zakoupí letenku těchto společností u prodejce na území EU, je povinností prodejce či cestovní kanceláře mu nabídnout vrácení peněz či bezplatné přesměrování na jiný let. Nařízení o černé listině také napomáhá systém letů zprůhlednit, neboť u spousty z nich není často jasné, která letecká společnost let opravdu zajišťuje. Mnoho letů je totiž zajišťováno několika společnostmi najednou. Nyní musí být cestující v rámci EU informován, se kterou společností poletí ve skutečnosti, aby se případně mohl rozhodnout pro změnu. Listinu by měl mít viditelně vystavenou každý prodejce letenek, informuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Právo vs. online marketing

  •  
    Jak chránit vlastní značku a obsah.
  • Jak využívat cizí díla pro svoje prezentace.
  • Na co si dát pozor při tvorbě reklamy na internetu.

Více o školení Právo vs. online marketing »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+