Vláda odklepla otcovskou. Jak ji může získat OSVČ?

Novelou zákona o nemocenském pojištění bude zavedena nová dávka otcovské poporodní péče. OSVČ mají přísnější podmínky pro její získání.

Zavedení placené týdenní otcovské dovolené přes vládu prošla. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová tak s návrhem i přes odpor ministra financí Andreje Babiše uspěla. Podle Marksové se jedná o prorodinné opatření. Společně s ním byl ještě schválen sirotčí důchod pro víc dětí a nemocenská pro dobrovolné hasiče.

V současné době sice může otec v souladu s ustanovením § 196 zákoníku práce čerpat rodičovskou dovolenou, ovšem této možnosti v praxi využije jen velmi malé procento mužů. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Otec může aktuálně čerpat i nemocenskou dávku peněžitou pomoc v mateřství. Od roku 2009 se lze takto s matkou na mateřské vystřídat. Ovšem až po uplynutí šesti týdnů ode dne porodu. Otcovská se naopak poskytuje v prvních šesti týdnech po porodu a otec tak bude mít nově nárok na týden placeného volna, přičemž stát mu vyplatí 70 procent vyměřovacího základu výdělku.

Čtěte také: Otcovská, rozšíření ošetřovného a úprava sirotčích důchodů, jak navrhuje nový zákon

widgety

OSVČ musí pamatovat na placení dobrovolného nemocenského pojištění s předstihem

OSVČ však musejí počítat s tím, že podmínky pro poskytnutí jsou pro ně přísnější. Stejně jako u zaměstnanců je podmínkou účast na nemocenském pojištění. Jenže ta je u OSVČ dobrovolná, proto pokud bude chtít otec dosáhnout na otcovskou, bude muset nemocenské pojištění platit povinně minimálně 3 měsíce, a to před nástupem na otcovskou, stejně jako je u ostatních dávek nemocenského pojištění. Na druhou stranu u zaměstnanců není třeba vyžadovat obecnou podmínku čekací doby platnou pro nárok na peněžitou pomoc. 

Pokud novela zákona projde přes poslance, senátory i prezidenta, začne se otcovská vyplácet v průběhu roku 2017. 

Základní fakta kolem otcovské:

  • otcovská je státem placený týden volna
  • otcové dostanou 70 procent vyměřovacího základu výdělku
  • otcovskou si může čerstvý tatínek vybrat v prvních šesti týdnech po porodu
  • OSVČ si budou muset platit povinně nemocenské pojištění min. 3 měsíce před nástupem na otcovskou
  • termín zavedení: v roce 2017

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Právo vs. online marketing

  •  
    Jak chránit vlastní značku a obsah.
  • Jak využívat cizí díla pro svoje prezentace.
  • Na co si dát pozor při tvorbě reklamy na internetu.

Více o školení Právo vs. online marketing »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+