Hlavní navigace

Jste na neschopence? Vyberte si místo svého stonání, doma to být nemusí

 Autor: 631791
Redakce 1. 7. 2011

Věděli jste, že se můžete v pracovní neschopnosti zdržovat na kterémkoliv místě v Česku? Stačí to pouze nahlásit vašemu ošetřujícímu lékaři, a jet na kurýrování třeba na chatu.

Musím být při neschopence na místě svého trvalého bydliště?

Zaměstnanec plánuje při své dlouhodobé nemoci pobyt u své partnerky, která žije 100 km od místa jeho trvalého pobytu a místa zaměstnání. Lékař mu řekl, že neschopenka může být vypsána jen k trvalému bydlišti. Zaměstnanec uvažuje, že si změní místo trvalého pobytu z tohoto důvodu k partnerce, mohl by mu tím vzniknout nějaký problém?

Místo pobytu, kde se bude vyskytovat zaměstnanec po dobu pracovní neschopnosti, se nahlašuje ošetřujícímu lékaři, který ji zapíše do neschopenky. Může jít o libovolné místo, nemusí to být místo trvalého pobytu, které je uvedeno v občanském průkazu.

Místo pobytu lze také v průběhu pracovní neschopnosti měnit, a to však s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře, který pokud bude souhlasit, musí tuto skutečnost oznámit opět na příslušný orgán nemocenského pojištění, a to dle místa trvalého bydliště nemocného. Ošetřující lékař také rozhoduje o jeho vycházkách. Čtěte více: Známe případ, kdy můžete přijít o celou nemocenskou. Vyplatí se stonat?

Přijímám na brigádu studenta. Jak postupovat?

O prázdninách bych rád přijal na občasnou výpomoc studenta staršího 18 let. Chtěl bych se zeptat, co je pro mě jako pro zaměstnavatele (plátce DPH, vedu daňovou evidenci) povinností platit a kde se přihlásit. Dále pak co si mohu uplatnit či neuplatnit v daňových výdajích?

V případě zaměstnávání studenta se přihlaste na příslušném finančním úřadě jako plátce srážkové daně za zaměstnance a zároveň také zálohové daně za zaměstnance (jsou dvě, ale úzce spolu souvisejí). Do vašich výdajů půjde následně hrubá mzda. Čistá bude vyplacena zaměstnanému studentovi, daň pak finančnímu úřadu. Čtěte více: Jaký typ dohody vybrat při brigádě v létě? Poradíme vám

OSVČ hlavní v kombinaci se zaměstnáním? I to je možné

Jaké jsou podmínky, pokud bych si chtěla ke svému podnikání přivydělat? Jsem OSVČ hlavní a chci, aby to tak zůstalo. Vzhledem k dosavadním nízkým výdělkům bych si chtěla dočasně najít práci na poloviční úvazek. Musím toto někde hlásit, nebo se to následně uvádí jen v daňovém přiznání?

Jestliže chcete být nadále OSVČ hlavní, nemusíte nic hlásit. Jako zaměstnance vás po přijetí přihlásí zaměstnavatel. Je ovšem vhodné mu doložit, že platíte zálohy na zdravotní pojištění alespoň v minimální výši, aby za vás případně neodváděl doplatek do minimální mzdy. Příjmy poté uvedete na základě potvrzení od zaměstnavatele v daňovém přiznání. Čtěte více: Zdravotní pojištění při zkráceném úvazku zaměstnanců a OSVČ

Registrace na úřadu práce po dobu prázdnin u studentů

Je nutné zaregistrovat se na dobu letních prázdnin na úřadu práce, pokud jsem nevykonala státní závěrečnou zkoušku na VŠ v prvním termínu? Další termín je v září tohoto roku. Jedná se mi zejména o placení sociálního a zdravotního pojištění.

Studium VŠ končí složením poslední státní zkoušky (platit pojistné nemusíte ještě měsíc následující, pokud nebudete po celý měsíc zaměstnána nebo vykonávat podnikatelskou činnost). Jste stále studentkou, což byste mohla případě doložit potvrzením o studiu. Nevykonáním první státní zkoušky jste ze studia rozhodně vyloučena být nemohla. Čtěte více: Podnikající student musí podat daňové přiznání jako kterýkoli jiný podnikatel

Potřebujete poradit? Nevíte si s něčím rady? Zeptejte se, redakce zajistí odpověď.
Tlačítko: Nový dotaz

Srážky ze mzdy při insolvenci zaměstnance

Může zaměstnavatel srážet při insolvenci zaměstnance srážky za stravné, odborové příspěvky, případně jiné pohledávky ve prospěch zaměstnavatele? Co dělat s penězi, které byly zaměstnanci sraženy ve prospěch exekucí a uloženy v depozitu, pokud má zaměstnanec osobní bankrot? Lze tyto peníze použít na insolvenci nebo se musí vrátit zaměstnanci?

Jakmile je vydána vyhláška o zahájení insolvenčního řízení, nelze provádět žádné srážky ze mzdy (z jakékoliv její složky). Exekuční řízení momentem zveřejnění vyhlášky o zahájení insolvenčního řízení nelze dále provádět. Věřitelé se musí přihlásit do insolvenčního řízení a nelze tak žádného věřitele upřednostňovat v rámci exekuce.

Jestliže již byly provedeny nějaké srážky, pak tyto si zaměstnavatel má deponovat do dne rozhodnutí o úpadku. Pokud bude úpadek prohlášen, pak tyto náleží do insolvenčního řízení, ale jestliže se úpadek povinného neosvědčí, pak se zašlou na exekuci. Čtěte více: Exekuce a jiné srážky ze mzdy v roce 2011

Jak si počínat při provozování pouličního prodeje?

Věnuji se výrobě šperků, chci si nechat vystavit ŽL a přes léto bych se ráda věnovala pouličnímu prodeji (např. v blízkosti turistických oblastí, hradů, zámků apod.). Není mi ale stále jasné, jaké jsou v tomto ohledu podmínky. Je například nutné na každém místě žádat o povolení příslušný orgán a co všechno bych si měla pro tuto činnost vyřídit?

Z hlediska živnostenského úřadu je k vámi požadované činnosti třeba volná živnost výroba, obchod a služby, obor velkoobchod a maloobchod (za předpokladu, že jde pouze o prodej). Podmínky pro právnickou i fyzickou osobu jsou totožné.

Co se týče povolení různých měst a míst, uvedenou problematiku řeší vždy vyhláška či nařízení příslušná města. Definují se místa pro prodej a nabídku služeb, rozdělení míst podle druhu prodávaného zboží nebo poskytované služby, dobu prodeje zboží a poskytování služeb, zakázané druhy prodeje zboží a poskytování služeb a druhy prodeje zboží a poskytování služeb, na které se tržní řád nevztahuje.

Přílohou také často bývá nařízení se seznam tržnic, tržišť, tržních míst, restauračních zahrádek v době po 22.00 hod., trhů, tras pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutých míst a míst pro nabídku zboží. O zařazení do tržního řádu případný zájemce žádá na Odboru živnostenském příslušného města, který rozhoduje i na základě stanoviska úřadu. Čtěte více: Jak na stánkový prodej a mobilní provozovny? Čtěte podrobného průvodce

Pozn.: Dotazy a odpovědi byly redakčně upraveny

Foto: Isifa.com

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo