Hlavní navigace

Vyměnila vláda ochranu lidských práv za peníze? Co vy a Čína?

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Redakce

Česko se bude více sbližovat s Čínou. Komunistická země se pro nás má stát strategickým obchodním partnerem. Debaty o porušování lidských práv jdou stranou.

Česká republika by ráda posílila vzájemné investice a zintenzivnila a zjednodušila obchodní vztahy s Čínou. Vláda Bohuslava Sobotky chce rozšířit spolupráci ve vědě a technologiích, v civilním letectví a leteckém průmyslu, ve vzdělávání, v energetice nebo v zemědělství. Nabídnout chce také vybudování ekonomické a technologické zóny pro čínské investory v Moravskoslezském kraji. Velký důraz klade na podporu cestovního ruchu a vytvoření přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi. Rozvoj česko-čínských vztahů považuji za jednu ze svých priorit a 65. výročí navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi chceme využít jako ideální příležitosti pro zahájení nové éry vzájemné spolupráce. Minulé vlády Čínu jako silného hospodářského partnera ignorovaly a chovaly se tak zcela v rozporu se zájmy České republiky i v rozporu s postupem většiny vyspělých zemí, říká premiér Bohuslav Sobotka. Jako důkaz nového pohledu na vzájemné partnerství se do Čínské lidové republiky po 15 letech vydá i český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Na cestu do země čínského draka se chystají i ministři průmyslu a obchodu a zdravotnictví, jedná se o dalších návštěvách na nejvyšší úrovni, včetně cesty prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Bohuslava Sobotky.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Navázání spolupráce ale znamená konec kritiky okupace Tibetu. Česká vláda a diplomacie už se nebudou vměšovat do čínsko-tibetských sporů o uznání tibetské exilové vlády. A právě toto kritizuje bývalý šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a další. Vláda prý vyměnila ochranu lidských práv za peníze. Lidská práva nejsou porušována jen v okupovaném Tibetu, ale na celém území Číny. Jsou lidé, kteří opustí cestu ctnosti a položí se za peníze. Bohužel je to teď i česká vláda, nechal se slyšet Karel Schwarzenberg. A česká vláda zřejmě není jediná. Strategické partnerství s Čínou už z evropských zemí mají například Německo, Francie nebo Velká Británie. Užší vztahy se budují i s Evropskou unií. 

Dále čtěte: Rozjeďte byznys s americkými zmrzlináři, míří k nám další americké řetězceZnáme 5 nejlepších franšíz na světě. Žebříčku vévodí fast-foody

Vládu v Pekingu nelze ignorovat, neboť Čína bude do 15 let zemí s největším HDP na světě, oponuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dodává: Peking by u nás mohl postavit moderní technologický park, v hledáčku je Moravskoslezský kraj. To zejména kvůli počtu lidí, kteří zde nemají práci. Centrum nemá být pouhou montovnou, ale má umožnit výrobu složitějších technologií.

Čína pro nás bude strategičtější než Slovensko nebo Polsko

Podle Ministerstva zahraničních věcí je právě dynamicky se rozvíjející hospodářská spolupráce dlouhodobě těžištěm současných česko-čínských vztahů. Čína je čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky a dokonce druhým největším dovozcem. Obrat zahraničního obchodu s Čínou vzrostl v roce 2012 proti roku 2005 více než třikrát. Čína se tak stala s podílem 5,8 % nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky ze států mimo Evropskou unii. Celkově zahraniční obchod mezi Českem a Čínou vzrostl za posledních 8 let o 40 %. Loni dosáhl 5 963 488 milionů korun a rozvoj dovozu i vývozu bude dál pokračovat. Podle společnosti GEFCO se Číňané velmi pravděpodobně stanou významnějším obchodním partnerem, než jsou dnes Slováci nebo Poláci.

Český statistický úřad informuje, že v roce 2012 lehce poklesl dovoz, a to na 17,291 miliard amerických dolarů. Nejčastěji se dováží počítače a příslušenství výpočetní techniky, dále telefony a elektronika. Výraznou položku tvoří textil, obuv, hračky nebo hodinky. Naopak rostl vývoz z Česka do Číny. Ten dosáhl hodnoty 1,674 miliard amerických dolarů. Od nás míří do Číny nejčastěji těžká technika, ale najdou se i podnikatelé, kteří čile vyváží například víno, kosmetiku a podobně.

Vstoupit na čínský trh s prakticky jakýmkoli zbožím dnes znamená utkat se s obrovskou konkurencí. Je totiž téměř nemožné představit si výrobek, který by na čínském trhu nebyl dostupný nebo se nevyskytovala alespoň jeho náhražka. Než se tedy podnikatel rozhodne, zda do Číny má smysl zboží exportovat, musí se ujistit, že jeho výrobek bude mít na čínském trhu šanci. Stačí se zamyslet z pohledu klasického marketingového mixu „4P“ – product (zboží), price (cena), promotion (reklama) and place (umístění).

A otázkou je také etika. Je podle vás vhodné otevírat se Číně, která je neustále kritizována za zacházení s lidmi? A co další hlediska? Konkurence nebo kvalita? Jaké máte zkušenosti s čínskými obchodníky?

Našli jste v článku chybu?

26. 4. 2014 10:15

no name (neregistrovaný)

Podpořit Ukrajinu a nepodpořit Tibet, jak se co hodí, čistě podle hmotných výhod, které se ZDAJÍ z toho plynout... Lidská práva jsou ale zakotvena i v naší ústavě - a tato vláda svým aktuálním postojem v podstatě souhlasí s okupací Tibetu, čímž si z té naší ústavy dělá ale doopravdy velice ošklivou srandu. Zbystřeme! Přesně takhle totiž začíná konec svobody. Už jsme to přece zažili - a nevěřím, že jsme všichni zapomněli, Nevěřím, že by se lidem znovu líbilo ve strachu, hrubých omezeních a všeobe…

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy