Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Vytěsňování menšinových akcionářů pokračuje

Letos už přistoupilo k nucenému vykoupení akcií od minoritních akcionářů 16 firem. Stálo je to přes 1,9 miliardy korun. Celkem už vytěsňování menšinových vlastníků z akciových společností přišlo české firmy na necelých 16,5 miliardy korun. Dokazují to údaje z ekonomické databáze MagnusWeb a propočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA), která čerpá z veřejně dostupných zdrojů.

Vytěsnění minoritních akcionářů, na které dosud přistoupilo více než 400 společností, umožnila novela obchodního zákoníku. Boom vytěsňování drobných akcionářů jsme zaznamenali v roce 2005, vzápětí po platnosti novely zákona. Ke squeeze-outu přistoupila téměř polovina ze všech společností, které se k tomuto kroku až k dnešnímu dni rozhodly, sdělila analytička společnosti ČEKIA, Petra Štěpánová. Zároveň dodává, že proces vyvlastňování v Čechách stále není u konce a majoritní vlastníci i nadále posilují své postavení. Na základě analýzy vlastnické struktury českých akciových společností podle databáze MagnusWeb, podmínky dané právními předpisy splňuje dalších zhruba 900 firem, které by tak vytěsnění mohly uskutečnit.

Našli jste v článku chybu?
19. 8. 2010 1:20
t (neregistrovaný)
jen nekteri, kteri byli opet ODSkou a proODSackym kridlem CSSD (vcetne Parboubka, jehoz pritel Kocka slavil s ODS, TOP a VV ve zlutych laznich vysledky voleb a nyni zahlcuje proODSacka media vcetne slusnych PR fotek) okradeni jiz mozna nebudou mit co investovat..
18. 8. 2010 14:12
Tomas (neregistrovaný)
Myslim, ze nejlepsi zpusob, jak se tomu branit, je investovat mimo Ceskou republiku. Nastesti to dnes neni problem...