Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Využíváte výdajové paušály? Přijdete o základní slevu, Babiš ji chce zrušit

Autor: www.isifa.com
Redakce

Ministerstvo financí přichází s návrhem zrušit základní slevu na OSVČ, které využívají výdajové paušály. Opět chce zavést slevu na děti a vyživovanou manželku.

Ministerstvo financí pokračuje v boji proti zneužívaní výdajových paušálů a daňovým únikům. Boj s daňovými úniky je pro nás prioritou, už dříve se nechal slyšet Andrej Babiš.

Čtěte také: Babišovy daňové plány odhaleny. Chce omezit výdajové paušály a opět odložit JIM

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Andrej Babiš chce zrušit základní slevu na poplatníka.

Nově přichází s návrhem, že by si osoby samostatně výdělečně činné, které paušály využívají, nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka, která činí 24 840 korun za rok. Ta by se týkala pouze těch osob, jejichž součet dílčích základů daně s využitím paušálů je nižší než 50 procent celkového základu daně. Jde vlastně o zaměstnance, kteří si přivydělávají ať už vedlejší činností, nebo mají příjem z pronájmu.

Čtěte také: Babiš podnikatelům: Zkuste si nejdříve zaměstnanecký poměr

Vrátí se možnost slevy na dítě a manželku

Součástí návrhu ministerstva financí je znovuzavedení možnosti využívat daňové slevy na dítě a vyživovanou manželku. Podle slov náměstkyně ministra pro oblast daní Simony Hornochové, které uvedla pro Aktuálně.cz, je toto omezení nesystémové a v rozporu s vládní snahou podporovat rodiny s dětmi.

V návrhu je také zavedení dvoumilionového limitu pro 60% paušály. Jedná se o neřemeslné činnosti. Živnostník, který bude mít tržby vyšší než dva miliony, nesmí výdajové paušály využít. Namísto toho bude povinen prokazovat skutečné náklady. Stejně jako je tomu nyní u činností, které spadají do paušálů 40 % a 30 % procent.

Content 2017 - tip Creative Dock

V textu předkládací zprávy je uvedeno:

U paušálních výdajů se u činností spadajících do paušálů ve výši 60 % absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu omezuje na 1 200 tis. Kč (tedy maximálním možným odpočtem rovným 60 % z mezního příjmu stanoveného ve výši 2 mil. Kč). Poplatníci s příjmy podle § 7 nebo § 9 zákona o daních z příjmů, kteří uplatní výdaje paušálem, dále nemohou při nesplnění zákonem stanovené podmínky uplatnit slevu na dani na poplatníka. Přitom slevu na dani na druhého z manželů (§ 35ba odst. 1 písm. b)) a daňové zvýhodnění (§ 35c) může uplatnit i poplatník uplatňující výdaje paušálním způsobem, a to za předpokladu, že pro uplatnění této slevy na dani a daňového zvýhodnění byly naplněny stanovené podmínky dle zákona o daních z příjmů.

Návrh je v připomínkovém řízení. Pokud jej vláda a následně Parlament schválí, změny budou účinné od začátku roku 2015.

Našli jste v článku chybu?
15. 5. 2014 23:28
Obyčejný pracující (neregistrovaný)

Jen tak dál pane Babiš už tady toho prasečího chlívku a okrádání bylo dost. Nevím proč by "socky" jako doktoři, právnící a jiní jim podobní měli být zvýhodnění na úkor lidí kteří skutečně makají. Čus blus.

18. 5. 2014 18:40
Truhlík (neregistrovaný)

Mám z toho takový pocit, že se začíná stahovat smyčka kolem OSVČ. Co rozjela pravice, středolevice dorazí. Loni se zrušily při použití paušálů bonusy na děti, teď dostane za uši druhá skupina. Bohužel patřím do obou. Loni jsem na děti ostrouhal a za rok půjde manželka po rodičovské do práce (doufejme), takže smolík po druhé. Raději by se ten cedník, který připomíná státní kasa, měl začít ucpávat, než do něj lít více peněz ...