Hlavní navigace

Víte, že i na webhostingu můžete ušetřit? Přinášíme pár tipů

 Autor: 329515
Lukáš Židek 12. 8. 2011

Ceny na hostingovém trhu dosahují naprosto závratných rozdílů, přičemž kvalita služeb může být stejná. Přitom se svým dodavatelem můžete vyjednávat a ušetřit firmě nemalé prostředky.

Víte, kde máte své webové stránky? Mnohdy za vás umístění webu řeší váš dodavatel. Může se však stát, že vám nabídne více možností, nebo určitou volnost ve výběru poskytovatele prostoru pro web. V tom případě je na místě alespoň základní znalost této oblasti. Stejně tak, pokud chcete vyjednávat o lepších cenách.

Webhostingem, nebo též hostingem, můžeme souhrnně označit službu, která zajišťuje výpočetní výkon, datový prostor a konektivitu pro běh webových stránek či aplikací na vlastní doméně. Často to zahrnuje i zajištění e-mailových schránek, čili i jejich velikost.

Webový server, který všechny tyto i další činnosti zastává, můžete samozřejmě provozovat ve firmě sami, ale je to vyhrazeno na IT orientovaným firmám a velkým podnikům. Všichni ostatní se zcela běžně spoléhají na službu zajišťovanou dodavatelsky. Je to totiž výhodnější. Čtěte také: Co všechno musí obsahovat obchodní podmínky e-shopů?

Rychlé řešení

Ale pozor, ceny na hostingovém trhu dosahují naprosto závratných rozdílů, přičemž kvalita služeb může být stejná. Tedy za stejnou službu zaplatíte někde 5000 korun ročně, jinde 500. Díky následujícímu vysvětlení budete schopni se svým dodavatelem snáze vyjednávat a zcela jistě ušetříte.

Pokud nebudete chtít vstřebat několik málo technických informací uvedených dále, můžete využít následující postup. Vyžádejte si od svého dosavadního dodavatele parametry hostingu, který aktuálně využíváte. A potom požádejte jiné poskytovatele o cenovou nabídku. O konzultaci můžete též požádat někoho technicky zdatnějšího ve svém okolí, nebo můžete situaci na trhu sami posoudit. Existují srovnávače cen hostingů, např. www.hostingy.cz.

Nepodaří-li se vám získat lepší cenu od svého dodavatele, můžete přejít k jinému. Sice vás to bude něco stát, ale tyto peníze se rychle vrátí. Je zde též malé riziko výpadku služeb, které když nastane, netrvá většinou déle než 1 den. Čtěte také: Založit e-shop rozhodně není jednoduché, tvrdí profíci z oboru

Jdeme hlouběji

Chcete-li být přece jenom informovanější, podívejte se na tuto IT oblast blíže. Webhosting je nejrozšířenější možnost zajištění chodu webu a e-mailu a jde také o možnost nejlevnější. Získáte „kousek“ výkonu a prostoru na sdíleném serveru. Ten by měl být dimenzovaný tak, aby zvládl rychle a spolehlivě odbavovat návštěvníky vaší webové prezentace. Velmi záleží na charakteru daného webu, ale obecně se dá říci, že webhosting se volí pro návštěvnost do 2000–5000 návštěvní­ků denně.

Kvalitu webhostingu určuje právě jeho dostatečný výkon, velikost prostoru pro data, databáze a e-maily a především pak dostupnost. Musí mít samozřejmě jen minimum výpadků a poskytovatelé se často chlubí ideálními čísly okolo 99,99 % dostupnosti.

Na trhu najdeme parametrově lepší nabídky za nižší ceny, než nabízí převážně velcí hosteři. Zajistit dobrý a přitom levný hosting je možné (ne každý musí mít sídlo v Praze a podobně), ale není to vždy pravidlem. Dbejte proto na doporučení a vezměte si k ruce znalce. Šetřit zde lze výrazně, ale je to určité riziko. Kdo riskovat nechce a nehledí na korunu, nechť volí služby od velkých hráčů, jako Ignum, Active24, Zoner nebo třeba Forpsi. Ti mají přece jenom určitou úroveň garance dostupnosti. Z těch levnějších a osvědčených lze doporučit např. hosting Savana, Wedos nebo OneBit. Čtěte také: EU mění pravidla nakupování po internetu. Co se změní u českých e-shopů?

Kromě webhostingu existují i pokročilejší způsoby umístění webu. Liší se zejména výkonem. Multihosting je ještě v podstatě srovnatelný s webhostingem, jen jde o cenově výhodnější variantu pro více nezávislých domén. Dále tu jsou virtuální VPS servery, dedikované servery či cloud – všechny nabízejí maximální možnosti a výkon pro uživatele, ale vyžadují též velmi znalé administrátory. Respektive kromě vyšší ceny za pořízení musíte vynaložit více i za jejich nastavení a správu. Pro velké projekty a nekompromisní výkon jsou tu managed servery – stejně jako u dedikovaného serveru jde o celý vyhrazený server, který je však dodáván včetně kompletní správy na míru.

Bez odborníků to jde také

S webhostingem si často poradí i technicky zdatnější nadšenec a není třeba naprostého odborníka. U jakéhokoli pokročilejšího způsobu už to bude chtít konzultanta. Toho vám ale doporučujeme raději vždy. Zvolíte-li s ním vhodného dodavatele webu hned na začátku, nebudete muset později řešit to, že máte předražený hosting. Stejně tak se možná hned na začátku dohodnete na tom, že dodaný web nebude vázaný na hosting dodavatele, což vám dá největší volnost. Čtěte také: Vypátrali jsme: Podvodníci se vás snaží nachytat s předraženými doménami

Pro server Podnikatel.cz připravila společnost oXy Online 

oXy Online
Našli jste v článku chybu?

12. 8. 2011 11:39

Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)
Když už tu děláte reklamu, tak jsem se na Wedos podíval. To je právě firma, které já osobně bych se u webhostingu vyhnul.

Má sice bombastickou reklamu ve stylu „můžete jí u nás na WC“ – „WC má dveře!“, „WC má dokonce u nás i mísu!“, „WC má u nás i podlahu, na které mísa stojí!“, „WC jde spláchnout!“, „u nás můžete použít WC na malou i velkou potřebu!“, „u nás má WC dokonce porcelánovou mísu!“, „na WC…

12. 8. 2011 15:54

Petr Šťastný (neregistrovaný)
Dovolil bych si reagovat na váš názor.

My neplánujeme žádné zdražování ani zpoplatňování. Ceny jsou a budou zachovány pro současné i budoucí zákazníky. Máme to spočítané dobře, dokážeme tyto služby s těmito parametry provozovat s nižšími náklady než některé jiné firmy.

15. 8. 2011 11:25 redakčně upravil Admin serveru, důvod: nepovolený odkaz
120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET