Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Z jaké částky se počítá 1 % u využití firemního vozu? Radíme v daňové poradně

Jan Molín

Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci auto i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla.

S daňovým přiznáním za rok 2016 pomůže daňovým poradce Jan Molín ze společnosti MIVO. 

Ten zodpovídá i následující dotaz, který byl převzat z odborných poraden serveru Podnikatel.cz. Položit nový dotaz

Dotaz z daňové poradny

Firma má auto na operativní leasing, tzn. měsíčně firma platí 10 000 Kč + 21 % DPH. Po část měsíce toto auto využívá také zaměstnanec pro soukromé cesty. Z jaké částky bude dopočítáno 1 % za použití firemního vozidla? 

Firma tento vůz po skončení operativního leasingu odkoupí za cenu 20 000 Kč + DPH. Z jaké částky bude počítáno 1 % za použití firemního vozidla pro soukromé účely?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Odpověď

Vycházíme zde z ustanovení § 6 odst. 6 zákona o daních z příjmů. V případě najatého vozidla se 1 % počítá ze vstupní ceny „u původního vlastníka“, tedy ze vstupní ceny evidované pronajímatelem. Totéž platí, dojde-li k následné koupi vozidla. Pro účely výpočtu 1 % se vstupní cena zvyšuje o DPH (není-li DPH ve vstupní ceně zahrnuta).

Našli jste v článku chybu?