Z porodnice rovnou na zdravotní pojišťovnu, máte na to osm dnů

Změny se musí hlásit. Ne jinak je tomu v případě zdravotní pojišťovny. Čtěte, o kolik bude peněženka lehčí, pokud si něco necháte pro sebe.

Každý pojištěnec má své povinnosti, a ty jsou jasně vymezeny. Povinnosti pojištěnců, včetně lhůt a případných sankcí, stanovuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, přičemž některé se týkají všech pojištěnců a další jsou stanoveny plátcům pojistného (zaměstnavatelům, OSVČ atd.), upřesňuje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky.

Připomeňme některé z těch, které se mohou aktuálně týkat i vás. Co hrozí, pokud nenahlásíte zdravotní pojišťovně změny či ztrátu průkazu pojištěnce včas?

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Na oznámení změny jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla máte 30ti denní lhůtu, a to ode dne, kdy ke změně došlo. Je také vaší povinností informovat zdravotní pojišťovnu o případném přechodném bydlišti, pokud se dlouhodobě nezdržujete na adrese trvalého pobytu.

Osmidenní lhůta trvá na ohlášení skutečností, které jsou rozhodující pro vznik, anebo zánik povinnosti státu hradit za vás pojistné. Osoby, za které je stát plátcem pojistného, určuje § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Pokud jste zaměstnanci, řeší za vás vše ohledně pojistného váš zaměstnavatel. V případě nezletilých osob nebo osob bez způsobilosti k právním úkonům informuje zdravotní pojišťovnu o případných změnách zákonný zástupce.

Stahujte nové přehledy za rok 2013 pro všechny zdravotní pojišťovny 

Rozhodnete-li se začít podnikat, anebo naopak chcete samostatně výdělečnou činnost ukončit, i to by měla vaše zdravotní pojišťovna vědět. Jestliže podnikáte na základě živnostenského oprávnění, ušetříte svůj drahocenný čas. V tomto případě stačí oznámení skutečnosti na živnostenském úřadě.

Pokud jste celý kalendářní rok bez práce, rozumí se, že nejste zaměstnán, nejste ani OSVČ a stát za vás pojistné neplatí, i tady si vyčleňte čas na návštěvu zdravotní pojišťovny. Stejně jako v předchozích případech je lhůta osmidenní.

Oslavy narození dítěte naruší povinnost

Také narození dítěte je jedna ze skutečností, kterou musíte na zdravotní pojišťovně ohlásit. Nově narozený pojištěnec je zákonným zástupcem nahlášen na pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte, a to do osmi dnů. V případě úmrtí získá pojišťovna informaci od příslušného obecního úřadu pověřeného vedením matriky Centrálního registru pojištěnců.

Čtěte také: Nezapomeňte změnit výši záloh na zdravotní pojištění, zbývá už jen několik týdnů

Oznámit se musí také ztráta nebo poškození kartičky pojištěnce. S touto nemilou informací musíte na zdravotní pojišťovnu dorazit také do osmi dnů. Pokud se tak nestane, budete o pět stovek chudší.

EBF16

Na kolik vyjde vaše nedůslednost?

Pokud pojištěnec neoznámí ztrátu nebo poškození průkazu a změnu jména, příjmení, trvalého pobytu nebo rodného čísla, může dostat pokutu do výše 500 Kč. Pokutu až do výše 10 000 Kč může zdravotní pojišťovna uložit pojištěnci za nesplnění oznamovací povinnosti plátce pojistného podle § 10. Při opakovaném prohřešku až do výše dvojnásobku, dodává Oldřich Tichý.

Čtěte více: Máme komplexní kalendář daně z příjmů a pojištění pro OSVČ v roce 2014

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení PPC reklamy pro začátečníky

  •  
    Principy fungování PPC reklamy.
  • PPC nejsou jen ve vyhledávačích.
  • Zjednodušte si správu šikovnými nástroji.

Detailní informace o školení PPC reklamy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+