Hlavní navigace

Za daňové úniky hrozí vězení, přesto podnikatelé riskují

 Autor: 258398
Daniel Morávek

Stále se najdou podnikatelé, kteří zákazníkům nabízejí, že jim poskytnou služby bez fakturace, a tedy levněji. Nic na tom nemění ani fakt, že za daňové úniky hrozí až 10 let vězení. Na krácení daní totiž úřady přicházejí velice obtížně.

V Česku se stále najde nemalý počet podnikatelů, kteří se snaží šetřit, kde se dá, a to i klidně v rozporu se zákonem. Mezi nejčastější podvody patří poskytnutí služby zákazníkovi, aniž by poté došlo k fakturaci. Podnikatel pak příjmy nevykáže a ušetří tím na daních. Podle úředníků počet těchto vykuků kvůli vyšším výdajovým paušálům klesá. S tím však nesouhlasí samotní podnikatelé, kteří tvrdí, že řadě řemeslníků se vyplatí takto riskovat. Podnikatele neodrazují ani postihy, které jim v případě odhalení hrozí, a to navzdory tomu, že mohou skončit na řadu let dokonce ve vězení. Čtěte také: Kontrola z finančáku může připomínat hru na hodného a zlého úředníka.

S BUSem, či bez BUSu?

„Chcete to dráž s fakturou, či levněji bez faktury?“ ptají se stále v mnoha případech podnikatelé svých zákazníků. Důvod je prostý, vyhnout se daním. Jenže zatajením příjmů živnostník porušuje zákony a vystavuje se tak riziku dvojího postihu, a to správnímu a trestněprávnímu. V případě, že jeho práci „načerno“ odhalí finanční úřad, hrozí podnikateli kromě doměření daně také penále ve výši 20 % a úrok z prodlení ve výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšenou o 14 %. Sankce v daném případě živnostníkovi samozřejmě hrozí i ze strany příslušné zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení za neodvedení zákonného pojistného, doplnil pro server Podnikatel.cz Ondřej Trubač, advokát z AK Havel & Holásek.

Vedle toho se však podnikatel vystavuje možnosti trestního postihu, a to dle v závislosti na výši přečinu. Nejčastěji se jedná o trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 240 trestního zákoníku. Podnikateli, který ve větším rozsahu (minimálně 50 000 Kč) úmyslně zkrátí například daň, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na zdravotní pojištění, hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta nebo dokonce zákaz činnosti. Pokud pak škoda dosáhne více než půl milionu korun, může si živnostník odsedět až 8 let, a jestliže stát podnikatel obere o 5 milionů korun a více, může zamířit za mříže až na 10 let. Čtěte více: Neplníte daňové povinnosti? Draze za to zaplatíte.

Přestože výše trestů nepatří mezi nejmenší, stále existují živnostníci, kteří fakturu vydávají pouze se skřípěním zubů. A že jich není zrovna málo, potvrzují sami podnikatelé. Stále se tak děje, ale není to jenom ze strany podnikatelů, ale i investorů, uvedl business serveru Podnikatel.cz Roman Pommer, předseda Cechu obkladačů ČR. Předpokládám, že se tak děje, dokonce již máme pro to termín. Otázka dodavatele služby vypadá takto: „Chcete to s BUSem, nebo bez BUSu?“ BUS znamená bez účasti státu, připojil se Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

§ 240 Trestního zákoníku

Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby

1) Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na úrazové pojištění, pojistné na zdravotní pojištění, poplatek nebo jinou podobnou povinnou platbu anebo vyláká výhodu na některé z těchto povinných plateb, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami,
b) poruší-li k usnadnění takového činu úřední uzávěru, nebo
c) spáchá-li takový čin ve značném rozsahu.

(3) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve velkém rozsahu.

Jak podnikatelé, tak úředníci se však shodují, že pro občany nemusí být levnější služby „BUSem“ vždy výhrou. Zákazník se totiž vystavuje celé řadě rizik, přestože ho správce daně nemůže nijak sankcionovat. Mezi hlavní problémy patří případná reklamace, které občan se bez příslušných papírů nemusí domoci. Mnoho těchto „řemeslníků“ (mnohdy nevyučených cizích státních příslušníků) má pouze mobilní číslo, které za pár měsíců neexistuje. Takové zkušenosti mají lidé například s malíři či zámečníky, upřesnila Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Nepoctivci zřejmě jen tak nezmizí

Samotné finanční úřady, které mají kontroly podnikatelů na starosti, říkají, že práce načerno pomalu mizí. V současné době již poplatníci tuto praxi opouštějí a to s ohledem na výši výdajových paušálů u řemeslných živností a s přihlédnutím k výši slevy na poplatníka, domnívá se Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Finančního ředitelství v Českých Budějovicích. S tím však podnikatelé příliš nesouhlasí, například podle Bedřicha Dandy je výdajový paušál pro řemeslníka téměř nepoužitelný. Na nepoctivce se navíc dá jen velice těžce přijít.

Pokud na nějaké krácení daně berňák přijde, děje se tomu tak podle slov podnikatelů hlavně na něčí udání. Tuto skutečnost nepřímo potvrzuje i samotná daňová správa, která se často právě na upozornění občanů spoléhá. Daňové kontroly proto většinou nechodí namátkově. Kromě udání třetí osoby na sebe může podnikatel přivolat kontrolu z berňáku i sám. Podezřelá bývá dlouhodobá finanční ztráta společnosti či nadměrné odpočty DPH. Zájem úředníků budí i velké výkyvy v hospodaření, kdy firma vykazuje jeden rok zisk a druhý ztrátu. Čtěte více: Čím na sebe můžete přivolat daňovou kontrolu z berňáku?

Podíl šedé ekonomiky kvůli krizi roste

Zda se podíl „podnikání bez faktur“ zmenšuje či nikoli, nedokáží rozsoudit ani statistici. Určitý odhad za tzv. šedou ekonomiku se sice provádí, ale tento odhad je velmi hrubý a je součástí celkových údajů. Jak však statistici upozorňují, v poměru k celkovému výkonu ekonomiky jde o zanedbatelné procento. Podíl šedé ekonomiky se ovšem významně liší v závislosti na typu ekonomické aktivity a velikosti firem. Na základě vývoje statistických údajů jsou nicméně určité signály, že se podíl šedé ekonomiky v současné době zvyšuje vlivem ekonomické krize, uzavřel pro server Podnikatel.cz Ladislav Pištora z tiskového oddělení Českého statistického úřadu.

Našli jste v článku chybu?

21. 8. 2010 11:20

lolek (neregistrovaný)
je opravdu směšné, že se stát zajímá o daň nějaké malíře, který se chudák taktak uživí, ale úniky za desítky miliard se zmanipulovaných výběrových řízení je vůbec nezajímají.

17. 8. 2010 23:13

Dalibor (neregistrovaný)
Tak nikdy jsem se nesnížil k tomu, abych zákazníkovi nabídnul službu bez faktury, na druhou stranu jsou zákazníci, kteří mi to vehementně nabízejí a těm se pak logicky vůbec nebráním.:) Je to zhruba každý třetí zákazník, takže ušetřím dost. Okrádám stát?? Jasně že jo, ale stát, který zplodil GROSSE, kakaového KRAUSE, desítky dalších mafiánů a lá Latinská Amerika. Stát, který neodsoudil zločince komunismu a nezakázal KSČM, si může vylí... pr..l
Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu