Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Anketa: Za finanční krizi mohou státy a centrální banky

Autor: 258398
Michael Hovorka

Hlavním viníkem finanční krize jsou státy a centrální banky. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který realizoval business server Podnikatel.cz mezi svými čtenáři.

Většina čtenářů business serveru Podnikatel.cz se domnívá, že za současnou finanční krizi jsou odpovědné státy a centrální banky. Jen minimum respondentů si myslí, že krize je jen shodou náhodou. Vyplývá to z ankety, kterou realizoval na svých stránkách business server Podnikatel.cz.

V anketě, jejíž odpovědi server shromažďoval v období delším než půl roku, odpovědělo ke dni 18. 2. 2010 rovných 1000 čtenářů. 72 % z nich si myslí, že viníkem finanční krize jsou státy a centrální banky. Podle 6 % nesou za krizi odpovědnost trhy, 18 % respondentů odpovědělo, že za ekonomickou situaci odpovídají všichni zúčastnění a jen 3 % se domnívají, že krize byla jen shodou náhodou.

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Zdroj: Podnikatel.cz

Jak vyplynulo z předběžných údajů Českého statistického úřad, které byly zveřejněny v únoru letošního roku, česká ekonomika se z krize nevymanila ani ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009. Výsledky analytiky zklamaly, protože ti predikovali pro poslední kvartál mírný růst. Čtěte více: Navzdory recesi podniká už každý pátý Čech

EBF17

Náš odhad i průměrný odhad trhu počítal s tím, že mezikvartální výsledek bude opět v plusu. Vývoj měsíčních dat, jako je zahraniční obchod a průmyslová výroba, naznačovaly lepší výsledek, komentoval únorové výsledky Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Výkon ekonomiky se v posledním kvartále meziročně snížil o 4,2 procenta. Meziměsíčně HDP klesl o šest desetin procenta. Za celý loňský rok poklesla česká ekonomika oproti roku 2008 o 4,3 pr­ocenta. Letos už čekáme mírný růst české ekonomiky kolem jednoho procenta, doplnil Brožka.

Našli jste v článku chybu?
19. 2. 2010 12:21
twiggy (neregistrovaný)
Proč se bavíme o krizi v takovém měřítku resp. proč tu je? Kdyby banky neinvestovali do amerického trhu s hypotékami, kde trh zkolaboval a banky přišli o peníze. Dále by se hlavní měnou pro mezinárodní obchod mělo stát euro, které je vůči dolaru stabilnější. Dolar tu je spíše z nostalgie. Když už jsme v EU a Evropa se sjednocuje tak ať si prosadíme Euro. Jinak úpadek na trhu tu je už dost dlouho, jen ho nikdo nemedializoval