Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Za stáčení tachometrů do žaláře, možná už příští rok

Autor: 258398
Redakce

Návrh zákona, který by postihoval stáčení tachometrů jako trestný čin, se rodí v hlavě ministra průmyslu a obchodu. Platit by mohl od roku 2015.

Manipulace se stavem tachometru v České republice není trestným činem. Na internetu najdete hned několik firem, které tuto službu nabízí. Jan Mládek chystá soubor opatření, která by postihovala stáčení tachometru jako trestný čin, za který by mohl jít pachatel do vězení. Trestným činem by mohlo být samotné nabízení této služby.

Čtěte také: Podívejte se na prozatím nejprodávanější vozy letošního roku


Autor: 258398

Stáčení tachometrů může být trestným činem.

Zlepšit by se měla také informovanost spotřebitelů o prodávaných vozech například rozšířením povinně uváděných informací ze strany prodávajícího, vysvětluje pro Finančnínoviny.cz ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a dodává: Nabízí se také povinnost autorizovaných servisů zaznamenávat stav tachometrů do informační databáze. Kontrolovat tachometry na prodávaných ojetých vozech bude Česká obchodní inspekce.

Čtěte také: Čtěte, jak chtějí politici zastupovat české podnikatelské zájmy v Bruselu

Podobný návrh se objevil už na začátku loňského roku. Už tehdy se kriminalisté zamýšleli nad tím, zda je nutné měnit zákon, protože přetáčení kilometrů je možné kriminalizovat už teď.

Přetáčení kilometrů je podle trestního zákoníku dílčím jednáním, kterým se pachatel dopouští trestného činu podvodu. Jedná se o uvádění někoho v omyl, vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Zuzana Součková. Je prý potřeba udělat systémové změny, které lidem při nákupu staršího auta dají jistotu.

Čtěte také: Bude bič na nepoctivé autobazary účinný? Odborníci se přou

Našli jste v článku chybu?
27. 4. 2014 9:56
Karel M. (neregistrovaný)

Chtělo by to zařídit jak v Německu, od známého vím že situace tu je opravdu prohnilá a stáčí každý garážník, ztrestnit jak v Německu je to zapotřebí. Přijde mi že nestáčějí už pouze velké bazary pro zachování dobráho jména jako trotina, esa, aaa auto ... idkyz auto esa padělalo servisky co vím... no... je to zlé a chtělo by to s tím něco udělat, bojím se žě pan mládek tomu moc nedopomůže. KM

24. 4. 2014 14:18
Koumák (neregistrovaný)

Když český zákazník slyší jen na cenu, je to těžké. Češi mají určité představy o autě, ale jsou za něj ochotni zaplatit odpovídající částku, takže jim ho dovozce vyrobí na míru. Vezme ojetinu, někdy už v dost špatném stavu, kterou by v zahraničí nikdo nekopil, stočí tachometr a zaregistruje se sníženým nájezdem, tady mu za to utrhají ruce, protože je to přece z Německa, kde se nestáčí. Nejhorší na tom je, že tím přístupem jdou zákazníci jen proti sobě, protože s vyšším nájezdem souvisí vyšší opo…