Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Za stáčení tachometrů do žaláře, možná už příští rok

Autor: 258398
Redakce

Návrh zákona, který by postihoval stáčení tachometrů jako trestný čin, se rodí v hlavě ministra průmyslu a obchodu. Platit by mohl od roku 2015.

Manipulace se stavem tachometru v České republice není trestným činem. Na internetu najdete hned několik firem, které tuto službu nabízí. Jan Mládek chystá soubor opatření, která by postihovala stáčení tachometru jako trestný čin, za který by mohl jít pachatel do vězení. Trestným činem by mohlo být samotné nabízení této služby.

Čtěte také: Podívejte se na prozatím nejprodávanější vozy letošního roku


Autor: 258398

Stáčení tachometrů může být trestným činem.

Zlepšit by se měla také informovanost spotřebitelů o prodávaných vozech například rozšířením povinně uváděných informací ze strany prodávajícího, vysvětluje pro Finančnínoviny.cz ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a dodává: Nabízí se také povinnost autorizovaných servisů zaznamenávat stav tachometrů do informační databáze. Kontrolovat tachometry na prodávaných ojetých vozech bude Česká obchodní inspekce.

Čtěte také: Čtěte, jak chtějí politici zastupovat české podnikatelské zájmy v Bruselu

Podobný návrh se objevil už na začátku loňského roku. Už tehdy se kriminalisté zamýšleli nad tím, zda je nutné měnit zákon, protože přetáčení kilometrů je možné kriminalizovat už teď.

Přetáčení kilometrů je podle trestního zákoníku dílčím jednáním, kterým se pachatel dopouští trestného činu podvodu. Jedná se o uvádění někoho v omyl, vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Zuzana Součková. Je prý potřeba udělat systémové změny, které lidem při nákupu staršího auta dají jistotu.

Čtěte také: Bude bič na nepoctivé autobazary účinný? Odborníci se přou

Našli jste v článku chybu?
23. 4. 2014 16:51

Zkontrolovat si stav tachometru před nákupem to už mělo být povinností dávno. Dělám to tak vždycky a už jsem na tom ušetřil. Vyšší nájezd není žádná tragédie, když se k auto majitel choval jako člověk a mělo dobrý servis. Takhle jsem si koupil svoje auto, který sice mělo stočeno, ale podle servisu bylo úplně v pořádku. S lejstrem z cebie jsem šel za prodejcem a řekl si o slevu a dohodli jsme se na 15 000 kč dolů.

30. 4. 2014 12:34
ST (neregistrovaný)

Mnohem více než nějaký zákon by pomohlo kdyby se zavedla celoevropská databáze která by shromažďovala údaje z STK a od autorizovaných servisů jednotlivých výrobců. Člověk by se pak po zadaní VINu dozvěděl potřebné údaje. Myslím, že by nebyl problém udělat i mobilní aplikaci, kde by člověk vyfotil VINko a pak se dozvěděl potřebné údaje. Co se týče údajů z národních STK na webu, tak příklad by jsme si mohli vzít ze z naších Slovenských bratrů.