Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Za zrušení stravenek maximálně 250 korun měsíčně

Až devadesát procent firem je pro zachování stávajícího systému závodního stravování a stravenek. V souvislosti s plánovaným zavedením zaměstnaneckého paušálu vzrostou dle respondentů provozní náklady přibližně o dvacet procent. To vyplynulo z výzkumu společnosti Factum Invenio.

Připravovaná novela zákona o daních z příjmů předpokládá zrušení systému stravenek a zavedení tzv. zaměstnaneckého paušálu, tj. daňově uznatelného odpočtu, který zaměstnancům přinese daňovou úsporu maximálně 3000 Kč ročně, 250 Kč měsíčně. Firmy provozující jídelny se logicky obávají tlaku na zvýšení mezd ze strany zaměstnanců, kteří rozdíl mezi stravenkami a paušálem pocítí v největší míře.

Zaměstnanecký paušál postrádá pro zaměstnavatele smysl, neboť neplní roli zaměstnaneckého benefitu –nemotivuje zaměstnance k pravidelnému stravování, nevytváří vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a neodlišuje zaměstnavatele na trhu práce, sděluje Pavel Dušek, prezident Unie zaměstnavatel­ských svazů.

Našli jste v článku chybu?
22. 4. 2011 12:06
Klokáně (neregistrovaný)
Milý pane Dušku, nevidím důvod proč by na motivování vašich zaměstnanců měli ostatní přispívat z daní? Každá firma se může dohodnout s libovolnou restaurací na slevovém systému. Firma může garantovat minimální odběr a restaurace za to může dát slevy. Případně se takto může dohodnout víc firem a víc restaurací. Stravenky lze provozovat na běžné tržní bázi bez jakékoliv účasti a dotací ze strany státu.
24. 4. 2011 0:53
Mareš (neregistrovaný)
Co tím chcete říct, ostatní? Proč ostatní? Oni snad ti, kdo dostávají stravenky, neplatí žádné daně, že jim musí ze svých daní přispívat "ostatní"? Ostatně, kdo je to ostatní? Všude, kde jsem až dosud pracoval - a že to bylo hodně podniků! - existovaly buď stravenky, nebo nějaká forma zvýhodněného závodního stravování. Ani ve svém okolí neznám nikoho, kdo by v zaměstnání stravenky nedostával. Tak kolik je vlastně těch "ostatních", kteří na jídlo nedostávají nic?