Hlavní navigace

Začíná víkend, e-shopům klesnou tržby

 Autor: 518993
Redakce 8. 11. 2013

Češi sice o víkendech plní obchodní centra, nákupy na internetu ale tradičně stagnují. Tržby e-shopů se během soboty a neděle propadají na desetinu.

Začíná víkend, e-shopům klesnou tržby

Ačkoliv Češi patří mezi velice aktivní internetové zákazníky, o víkendech si dávají volno. Podle portálu Slevovekody.com je konkrétně v sobotu provedeno pouze necelých 10 % ze všech týdenních prodejů. O něco lepší jsou nedělní statistiky, které ukazují, že se prodá přibližně 13,5 % produktů. U českých zákazníků je dále typické, že ani páteční nákupy přes internet nejsou příliš výrazné. Činí jen 10,5 %. Můžeme z toho usuzovat, že Češi berou nakupování coby povinnost, o víkendu preferují jiné činnosti než vysedávání u počítače, vysvětluje Maria Molenda ze společnosti Slevovekody.com. Více než polovina českých online nákupů je soustředěna do prvních tří dnů v týdnu. Absolutně nejvíce prodejů proběhne v pondělí a v úterý. Tato situace zřejmě souvisí s nástupem do pracovního procesu, kde se lidé věnují kromě své práce také nákupům přes internet.

Průzkum také ukázal zcela odlišný přístup k internetovým nákupům v jednotlivých evropských zemích. Například Britové jsou zvyklí provádět online nákupy převážně v neděli. Ve Španělsku a v Itálii naopak většinu nákupů přes internet orientují na období před víkendem. Španělé mají největší prodej v pátek, Italové ve čtvrtek.

Pozor na nákup auta se stočeným tachometrem

Až polovina autobazarů nabízí auta se stočeným tachometrem. Nákup takového vozu se pak může novému majiteli výrazně prodražit. A to hned dvakrát. Poprvé hned při nákupu, protože cena auta při skutečně najetých kilometrech by byla nižší. Hodnota ojetin se stanovuje podle mnoha paramentrů a právě počet najetých kilometrů je jedním z těch důležitých. Ztráty způsobené záměrným pozměněním těchto parametrů mohou jít u auta nabízeného za 150.000 korun až do desetitisíců. Navíc se takto dezinformovanému majiteli vozu prodraží i následný servis. Pokud si například koupíte auto, které má deklarovaný nájezd 120.000 kilometrů a přitom má ve skutečnosti najeto o 100.000 kilometrů více, předpokládáte, že již byl ve 160.000 kilometrech měněn rozvodový řemen. Pokud však měněn nebyl a praskne vám, oprava stojí až 200.000 korun, říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která ročně provede kontrolu zhruba milionu vozidel.

Mělo by být samozřejmostí dát ojeté auto po nákupu do servisu a nechat ho zkontrolovat. Pokud servisní pracovník ale nemá údaj o skutečném stavu najetých kilometrů, většinu hrozících závad nepozná a není finančně únosné nechat preventivně vyměnit většinu rizikových dílů. Riziko technických problémů je ještě daleko důležitější u dieselových motorů, které jsou citlivější a náročnější na údržbu. Pokud se některé komponenty zejména u motoru během života vozidla včas nevymění nebo neprojdou plánovanou údržbou, může jejich defekt i ohrozit posádku na životě. Některé automobilky předepisují v určitých kilometrech kontrolu vstřikovačů naftových motorů. Pokud k ní nedojde, může se stát, že vstřikovače přestanou nárazově fungovat a motor přejde skokově do nouzového režimu, upozorňuje Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting.

Názor, že dobře udržované auto s více ujetými kilometry je lepší než neudržované s méně kilometry, nemusí být vždy tím nejlepším. Kvalitní údržba se totiž odrazí především na interiéru vozidla. Podstatné části motoru a podvozku ale stárnou s najetými kilometry a v určitém čase je výrobcem předepsána jejich výměna.

Našli jste v článku chybu?

8. 3. 2014 0:41

Jan Kartes (neregistrovaný)

Ja mohu potvrdit, ze to skutecne tak je. Je to vyslovene typicke, ze Cesi nakupuji vyrazne v pondeli a utery, stredne ve stredu, ctvrtek a sobotu. Bezkonkurencne nejhorsi den je patek a nedele je specificka tim, ze vetsinu dne nic moc, ale k veceru se vse dohani a nedele vecer byva velmi silna. Je to skutecne velmi zajimave toto chovani pozorovat v praxi. A take je zajimave, co z toho plyne - jak se Cesi flinkaji v praci a rozdeluji cas mezi pracovni cinnost a mezi browsdani na internetu, vcetne…

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR