Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Žádná láce, kontrolní hlášení vyšlo některé firmy na více než 100 tisíc korun

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Už druhý průzkum ukázal, že přípravy na kontrolní hlášení stály firmy nemalé peníze. U některých šlo dokonce o dodatečné výdaje ve výši přes 100 tisíc korun.

Finanční správa si sice kontrolní hlášení k DPH pochvaluje, pro firmy však znamená komplikace. Dvě třetiny firem měly kvůli hlášení dodatečné výdaje a u některých se dokonce jednalo o částky vyšší než 100 tisíc korun. Polovině firem navíc kontrolní hlášení podstatně zvýšilo administrativní zátěž. Vyplývá to z březnového průzkumu společnosti Deloitte, který svým výsledky potvrdil nedávný průzkmu Komory certifikovaných účetních.

Čtěte také: Šéf finanční správy: Kontrolní hlášení je účinné. Výnosy DPH vzrostly o miliardy

Příprava stála čas i peníze

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Ačkoli kontrolní hlášení zvládli podat takřka všichni podnikatelé, kterých se týkalo, o bezproblémovou záležitost rozhodně nešlo. Jak ukázal průzkum firmy Deloitte, pětina firem strávila přípravou na hlášení více než tři pracovní dny. 39 % společností zabraly přípravy jeden až tři pracovní dny a zbylých 40 % firem se připravovalo méně než jeden den.

Mezi největší problémy při vyplňování firmy zařadily evidenční čísla dokladů. Řada plátců totiž evidovala do konce roku jednotlivé přijaté doklady pod vlastními pořadovými čísly a evidenční číslo dokladu dodavatele neměla vůbec v systému. Jak uvedla polovina (50 %) dotázaných, druhý nejčastější problém souvisel s datem povinnosti přiznat daň u dokladů na vstupu. Opět se jednalo o údaj, který plátci ve svém systému do konce roku 2015 neevidovali. Většina společností musela provést řadu úprav ve svých systémech, uvedla Radka Mašková, ředitelka v daňovém oddělení společnosti Deloitte.

Kromě zvýšené administrativy navíc firmy stále peníze i příprava na hlášení. U 65 % firem si vyžádala příprava dodatečné výdaje a u 18 % podnikatelů se jednalo dokonce o více než 100 tisíc korun. Přitom řada společností není schopna vytvořit kontrolní hlášení přímo ve svém účetním programu. Čtvrtina (25 %) pro generování kontrolního hlášení musí využít speciální software nebo nástroj. Zbývajících 5 % vyplňuje údaje ručně přímo v samotné aplikaci EPO formuláře kontrolního hlášení k DPH, upřesnil Jaroslav Beneš, senior manažer v daňovém a právním oddělení Deloitte.

Content 2017 - tip Footshop

Už druhý průzkum, který hovoří o částce až 100 tisíc korun

Výsledky tohoto průzkumu jsou podobné výsledkům průzkumu Komory certifikovaných účetních. Také podle certifikovaných účetních byly náklady na přípravu kontrolního hlášení vysoké. Čtvrtina z nich potvrdila, že náklady, do kterých patří upgrade softwaru, poradenství a školení, šly až do 100 tisíc korun. Samotná příprava na novinku pak spolkla zhruba 50 hodin.

Čtěte více: 100 tisíc korun. Účetní vyčíslují kvůli kontrolnímu hlášení náklady a zdražují

Našli jste v článku chybu?
9. 4. 2016 23:16
jezevec (neregistrovaný)

jen se radujte, paznehti, jak si to zaměstnavatel může dovolit a nic ho to ani nebolí - a kde si myslíte, že zaměstnavatel tech sto táců na EET ušetří? na svém novém mercedesu, nebo na vaší mzdě?

9. 4. 2016 19:48
Ivan Nový (neregistrovaný)

Problém není ve výběru daní, ale v tom, že stát si uzurpoval příliš mnoho zdrojů (téměř polovinu HDP).

Zaměstnání u státu by mělo mít sociální charakter a občan by měl mít právo na jeho vykonávání jen po omezenou dobu (max. 5 let za život) a za přiměřeně nízkou mzdu.

Zaměstnání u státu má povahu sociální dávky.

Pokud se společnost dostala do stavu, kdy mladí lidé preferují zaměstnání u státu, čekají ji zlé časy. Důvod? Neoptimální rozdělení zdrojů, které povede k jejich nedostatku, nedostatek…