Hlavní navigace

Žádné kontroly k souběhu funkcí, slibují úřady. Příslušné zákony však stále nepředloženy

 Autor: 329515
Daniel Morávek

Rozhodnutí NSS k souběhu funkcí jednatele a zaměstnance vzbudilo mezi podnikateli nemalou paniku. Ministerstva slíbila urychleně předložit zákony, které by souběh legalizovaly. Skutek zatím ovšem "utek".

V polovině února vzbudila velký poprask mezi podnikatelskou veřejností zpráva, že v důsledku rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) mohou statisíce lidí přijít o nárok na nemocenskou a důchod. Příčinou měl být nepovolený souběh funkcí členů statutárního orgánu a vedoucích pracovníků společnosti. Často se hovořilo i tom, že případná neplatnost pracovních smluv se může negativně projevit do daňových povinností. S odstupem více než měsíce už situace nijak katastrofálně nevypadá. Úřady ujistily, že žádný hon ani zpětné kontroly dělat nebudou a ministerstva by navíc každým dnem měla navrhnout zákony, které jakékoli hrozby definitivně odvrátí. Je se tedy ještě čeho bát? Čtěte více: Opravdu přijdou statisíce lidí o nemocenskou a nárok na důchod?

Žádných kontrol se podnikatelé bát nemusí

Prakticky ihned po zveřejnění se úřad snažily tlumit vášně a předcházet hysterii. Například ČSSZ upozorňovala na skutečnost, že jednatelé “eseróček” bývají většinou důchodově pojištění v rámci funkce jednatele. Konkrétně v měsících, ve kterých jim byl zúčtován započitatelný příjem ve výši rozhodného příjmu (například letos činí 6200 Kč, loni 6000 Kč, v roce 2009 činil 5900 Kč). Do konce roku 2008 k tomu neměly vznikat ani přeplatky na nemocenském pojištění, protože jednatelé byli pojištěni z důvodu výkonu této činnosti i nemocensky, a to i v případě neplatné pracovní smlouvy.

Podobně se vyjádřili i z Generálního finančního ředitelství ČR, které potvrdilo, že na svých dosavadních postupech nebude nic měnit a že se podnikatelé žádných přepadových kontrol bát nemusí. Čtěte také: Jak na odměny jednatelů a společníků v s. r. o.?

Ještě před koncem února se poprvé sešli zástupci Komory daňových poradců ČR a Generálního finančního ředitelství, aby přispěli k vyjasnění celé situace. Obě strany se shodly, že peníze vyplacené na základně pracovně-právního vztahu jakožto mzda budou daňově uznatelné i v případě, kdy se následně ukáže být tento pracovně-právní vztah neplatný.Toto platí v případě, kdy není jednoznačně prokázáno, že se jedná zcela o výplatu odměny členovi statutárních orgánů právnických osob, která by nebyla daňově účinným nákladem, vyjádřilo se na schůzce Generální finanční ředitelství.

Před několika dny pak pokračovalo jednání i s zástupci ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a zaměstnavatelů. Státní úřady podnikatele ujistily, že neplánují žádnou kontrolní akci zaměřenou na to, zda u statutárního zástupce nebo člena statutárního orgánu, který vykonává ve společnosti zároveň činnost v pracovním poměru, jsou náplně činnosti v obou případech důsledně odlišné. A to s ohledem na novou úpravu neplatnosti právního úkonu v zákoníku práce, kdy neplatnost pracovněprávního úkonu může navrhnout jen ten, kdo je takovým úkonem dotčen, doplnilo ministerstvo práce a sociálních věcí na svých webových stránkách.

MPSV v současné době k tomu chystá novelu zákona o nemocenském pojištění, která by statutární zástupce a členy statutárních orgánů zpět navrátila do systému nemocenského pojištění. Zákon bude zřejmě i obsahovat úpravu účasti na důchodovém pojištění. Výslovně legalizovat souběh funkcí slíbilo i ministerstvo spravedlnosti. Ministr Jiří Pospíšil uvedl již na začátku března, že do týdne příslušný zákon připraví. Doposud se ale v knihovně připravované legislativy žádný takový zákon neobjevil, ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že zákon předloží během příštího týdne. Problematiku souběhu funkcí řešíme, předložíme vládě materiál s návrhem věcného řešení. Tento materiál půjde příští týden do připomínkového řízení. Problematiku písemně konzultujeme s ministerstvem financí, ministerstvem práce a sociálních věcí a s Americkou obchodní komorou, upřesnila serveru Podnikatel.cz Tereza Palečková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Nevěříte úřadům? Pojistěte se sami

Jestliže, navzdory všem ujištěním a slibům, že se příslušná legislativa změní, úřadům stále nedůvěřujete, můžete se pojistit i v rámci stávající právní úpravy. Ideálním řešením je uzavřít smlouvu o výkonu funkce jednatele či mandátní smlouvu dle obchodního zákoníku a neuzavírat zároveň pracovní smlouvu. Dotyčný však musí pamatovat na to, že nemocenské pojištění (u členů statutárních orgánů akciovek i důchodové pojištění) prozatím zůstává na jeho bedrech. Čtěte více: Může jednatel sám sebe zaměstnat? Záleží na tom, co bude jako zaměstnanec dělat

Pokud chcete nebo musíte zachovat funkci jednatele a zaměstnance v jedné osobě, měli byste ve smlouvách detailně vymezit obchodní vedení tak, aby se činnosti spadající do náplně práce zaměstnance neshodovaly s činnostmi, které tento zaměstnanec vykonává jako statutární orgán nebo jeho člen. Lze totiž poměrně jednoduše smluvně upravit, aby jednatel měl podobné výhody jako zaměstnanec a jeho právní vztah ke společnosti byl přitom právně v pořádku, uvedl již dříve Pavel Fabian, advokát z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Vitalia.cz: Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“