Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zákaz kouření a jedno levnější nealko než pivo, přikazuje nový zákon restauracím

Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek

Ministerstvo zdravotnictví splnilo svůj slib a připravilo nový zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami. Zcela se třeba zakazuje kouření v restauracích.

Úplný zákaz kouření či povinnost mít alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkohol o stejném objemu (zpravidla pivo). To jsou jedny z novinek, které připravilo pro restaurace, hospody a další stravovací zařízení ministerstvo zdravotnictví. Do připomínkového řízení totiž poslalo nový zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, integrované protidrogové politice a o změně souvisejících zákonů (zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami), který tyto změny zavádí.

Čtěte také: Proč proti zákazu kouření v hospodách nelze brojit podnikatelskou svobodou?

Konec kouření v restauracích

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Pokud návrh zákona o ochraně zdraví projde legislativním procesem, musí se restauratéři a obchodníci připravit od roku 2016, na kdy je naplánovaná účinnost zákona, na několik novinek. Předně zákon počítá s úplným zákazem kouření ve všech stravovacích zařízeních. Tento zákaz se vztahuje též na elektronické cigarety. Ministerstvo sice připouští, že restauratérům mohou poklesnout tržby, údajně však půjde pouze o nevýrazné a přechodné snížení. Podle výzkumu agentury IPSOS a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy provedeného na jaře 2012 lze očekávat 3 až 6 % nárůst návštěv v restauracích, což je v souladu i se zahraničními výzkumy, které proběhly před i po zavedení nekuřácké legislativy v jednotlivých zemích. Autoři tohoto průzkumu rovněž uvádí, že po zavedení zákazu kouření lze očekávat v prvních zhruba třech měsících zhruba tříprocentní pokles tržeb v restauracích, kavárnách apod., který však bude následován růstem tržeb. Kvalifikovaným odhadem pro celý trh by zákaz kouření mohl v tržbách přinést až 6 miliard Kč, uvádí se v důvodové zprávě.

Tip Content early

Nealko levnější než pivo

Restauratéři se navíc musí připravit i na další novinku. Ministerstvo po nich totiž chce, aby vždy pro každý objem, ve kterém nabízí alkoholické nápoje, měly alespoň jeden levnější nealkoholický nápoj o stejném objemu. Podle ministerstva nebude mít toto opatření na podnikatele významnější dopady. Vzhledem k nutnosti platit spotřební daň u alkoholu vždy musí existovat levnější nealkoholický nápoj při zachování stejné marže, byť by to bylo nealkoholické pivo, vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě.

Výše zmíněné změny ale nejsou jedinými. Zákon rovněž počítá s omezením prodejních míst tabákových výrobků a alkoholu či s posílením pravomocí kontrolních úřadů.

Našli jste v článku chybu?
27. 1. 2015 18:28
P2010 (neregistrovaný)

To je pro tuto zemi priznacne. Jeden extrem strida druhy.

Nechapu proc zakazovat elektronicke cigarety, ty do okoli nesmrdi a nikoho nijak neobtezuji ani neohrozuji zdravi pasivnim kourenim (zrejme si to prosadila tabakova lobby). Stejne tak nechapu proc to ma byt omezovano v barech a podobnych nechutnych pajzlech, kde se nepodava jidlo (jidlo bez smradu by melo byt samozrejme spolecensky, ale zde je treba jeste vychovavat, stejne jako ze se nechcije na verejnosti).

S tim nealkoholickym napoje…

28. 1. 2015 23:58
jehovista (neregistrovaný)

A ja bych zase prosil diskoteky bez hluku. Chci se taky seznamit s podnapilou mladici, ale ten randal se neda vydrzet!