Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zákaz kouření v restauracích prošel sněmovnou, výjimku mají „šíšy“ a e-cigarety

Daniel Morávek

Hlasování o protikuřáckém zákonu sice provázel chaos, nakonec jej ale poslanci podpořili. Zákaz by měl platit od konce května 2017.

Výjimku budou mít čajovny a vodní dýmky a také elektronické cigarety. V restauracích navíc nebudou muset mít jeden nealkoholický nápoj levnější jak alkoholický. Naopak neprošel návrh na zavedení kuřáren.

Navzdory zmatkům zákon prošel

Protikuřácký zákon se napodruhé již podařilo v poslanecké sněmovně schválit. K návrhu zákona se sešlo několik desítek pozměňovacích návrhů a hlasování provázel místy chaos, jelikož zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD) několikrát mylně informoval, o čem se právě jedná. Navzdory všem problémům ale poslanci nakonec zákon podpořili a schválili jej 118 hlasy. Nyní zákon zamíří do Senátu a případně poté k prezidentovi. Pokud jej obě instituce podpoří, měl by zákaz kouření ve stravovacích zařízeních platit od konce května příštího roku.

Výjimku mají vodní dýmky a e-cigarety

Zákon ovšem počítá s úlevami. Výjimku mají mít čajovny s vodními dýmkami. Kouření vodních dýmek je s čajovnami totiž neodlučně spojeno. Plošný zákaz kouření by pro ně mohl mít likvidační dopady, protože právě nabídka vodní dýmky patří k jejich charakteristickým rysům a tvoří podstatnou část tržeb. I nadále též bude možné v restauracích, barech apod. užívat elektronické cigarety.

Zákon se ovšem netýká jen prodeje tabákových výrobků, nýbrž i prodeje alkoholických nápojů. Ze zákona byla nicméně vypuštěna povinnost pro restaurace a stánky s občerstvením, které prodávají alkohol, mít v sortimentu nápojů alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nabízený alkoholický nápoj stejného objemu.

Čtěte také: Zákaz kouření se má vyhnout „šíšám“, zůstává jedno levnější nealko než pivo

Našli jste v článku chybu?
12. 12. 2016 13:15
jezevec (neregistrovaný)

je zajímavé, že když se nějakého nekuřáka, který úporně pořád leze do kuřáckých restaurací, přestože mu to vadí, zeptáte - jestli by tedy kuřáci měli zalezt někam do uzavřené místnosti, aby nikoho neobtěžovali svým dýmem, a tam se zalykat svými kuřáckými smrady - obvykle nadšeně souhlasí, že ano, at se tam zavřou a udusí se a chcípnou. ovšem když ho upozorníte, že takové místnosti už jsou, a jmenují se (kuřácká) restaurace - čumí jak tydýt.

9. 12. 2016 19:34
VM (neregistrovaný)

1. Jak vyřešili náhradu škody restauracím, které nedávno donutili investovat do oddělených prostor pro kuřáky a nekuřáky? 2. Bude v nově vzniklých veřejných kuřárnách zakázáno podávat pivo a občerstvení?