Hlavní navigace

Zákon omezující otevírací dobu obchodů patří do koše. Důvodů existuje několik

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Návrh senátorů, aby měly obchody během 7 svátků zcela zavřeno, patří do propadliště dějin. Důvodů pro zamítnutí lze najít hned několik. (KOMENTÁŘ)

Poslanecká sněmovna se brzy dostane k projednávání návrhu zákona, který má ve vybraných svátečních dnech omezit otevírací dobu v maloobchodě a velkoobchodě. Norma však tzv. “pokulhává na obě nohy” a existuje několik důvodů, proč by neměla být přijata. Pomiňme přitom navíc otázku, zda má vůbec stát právo hovořit podnikatelům do toho, v jaké dny mají mít otevřeno.

Čtěte více: Otevírací doba obchodů se má omezit. Během 7 svátků by měly mít zcela zavřeno

Samoregulace funguje na jedničku

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Omezení otevírací doby obchodů jde proti podnikatelům.

Ač se někteří zákonodárci a odbory snaží tvrdit opak, v obchodě funguje, co se týče otevírací doby, poměrně flexibilní samoregulace. Ta se odvíjí od poptávky zákazníků. Není to tak dávno, co řada obchodních řetězců spustila s velkou pompou non-stop otevírací dobu, aby ji v tichosti po několika měsících opět zrušila. Zákazníci ji jednoduše nevyužívali a obchodníkům se nevyplatilo mít pořád otevřeno. Navrhovaný zákon navíc částečně přináší dříví do lese. Během některých svátků už totiž mají obchody zavřeno i v současnosti. Naprostá většina řetězců má otevřeno na Štědrý den jen dopoledne a na první svátek vánoční neotevírá vůbec. Zavřeno má většina obchodníků rovněž na Nový rok. Některé supermarkety navíc neotevírají ani na Štěpána (26. prosince) a otevírací dobu omezují i na Silvestra. Zákaz prodeje během vánočních svátků by tak nepřinesl výraznou změnu. Nemluvě rovněž o tom, že i v další svátky sami obchodníci otevírací dobu omezují.

Čtěte také: Vánoce se podnikatelů netýkají, pětina OSVČ bude pracovat i o Štědrém dnu

Zákon diskriminuje ty, kteří o svátcích pracovat chtějí

Zastánci omezení otevírací doby argumentují především tím, že zaměstnanci by měli mít právo o svátcích nepracovat a užívat se svoji rodinou. V důvodové zprávě se dokonce píše: Sociální dopady budou příznivé, neboť lidé budou mít více volného času, aby se mohli věnovat své rodině a koníčkům, na což klade Evropská unie zvýšený důraz. Pracovní život by neměl negativně zasahovat do rodinného a osobního života. Autoři zákona však zapomínají, že platí staré dobré přísloví “bez práce nejsou koláče” a že vydělané peníze umožňují užívat si právě rodinu a koníčky. Senátoři vůbec neberou v potaz, že řada zaměstnanců chce o svátcích pracovat, jelikož za to dostanou více peněz. Všech těchto pracovníků by se plošný zákaz negativně dotkl.

Zákon upřednostňuje menší obchodníky

Problematické jsou i samotné parametry zákona. Zákaz se totiž nemá týkat prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, čerpacích stanic, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. Zákon tak diskriminuje větší obchodníky oproti menším. Stejně tak zákon diskriminuje, alespoň ve smyslu záměru, zaměstnance malých obchodů. Oni nemají mít právo trávit čas s rodinou? Při české vynalézavosti se dá navíc očekávat, že se obchodníci dokáží zákonu vyhnout. Obchody se proto budou ve svátky například zmenšovat či se preventivně už dopředu rozdělí na několik menších obchodů, aby nespadaly pod normu. V neposlední řadě se nabízí otázka, proč se „právo na čas s rodinou ve svátcích“ týká jen obchodů a ne i dalších odvětví?

Chybí zdůvodnění “systematického” výběru svátků

Minimálně zajímavý je rovněž výběr svátků, kterých se norma týká. Zákon totiž omezuje otevírací dobu jen v některé svátky. Konkrétně jde o osm svátku. Na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. prosince a 26. prosince by mělo být zavřeno zcela. 24 prosince by byl pak zakázán prodej od 12 hodin. Nabízí se logická otázka, proč nemá zákaz platit i 1. května, 5 a 6. července a 17. listopadu? Svátek práce se má slavit prací, ale Den českého státnosti nikoli? Připomínka upálení Jana Husa a Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje nestojí za omezení otevírací doby? Zdůvodnění, proč autoři vybrali svátky, které vybrali, by určitě stálo za přečtení.

Omezení by poškodilo i zákazníky

Omezení otevírací doby by dále dopadlo na všechny zákazníky, kteří v dané svátky či v danou dobu potřebují nakoupit. Ve velkých obchodech by neměli možnost a museli by tak zamířit do dražších a leckdy i vzdálenějších krámků, které by za běžných okolností nenavštívili.

Zákon přijde brzy na paškál

Zda má norma šanci projít, ukáže až schvalování v Poslanecké sněmovně. Návrh zákona je zařazen na jednání, které má začít příští středu. Každopádně se nedá očekávat, že by návrh zákona vládní koalice jednomyslně podpořila. Už stanovisko vlády, kterým vláda deklarovala neutrální postoj, totiž napovídá, že se jednotlivé strany na podpoře neshodly a že se ještě na půdě Parlamentu (a možná i mimo něj) odehraje tvrdý boj.

Našli jste v článku chybu?

11. 9. 2014 11:23

l0l (neregistrovaný)

toto me vzdy dorazi, ourada vi lip jak ma travit prodavacka svatky, vi lip jak maji travit svatky i ostatni a ovecky to papouskuji po nem.

co treba pane ivo nechat na prodavacce aby se rozhodla zda si chce o svatku lehnout na kanape nebo vydelat par kacek navic v praci? je to tak desne moc svobodne rozhodnuti pro jedince, ze to musime zakazat zakonem?

kdyz jsme u tech prodavacek co treba kuchari ci servirky v restauracich, nebo kastelani a turisticti pruvodci, pripadne satnarky v divadle nebo …

15. 9. 2014 16:44

Není to tak dávno co byl Štědrý den pracovním dnem všeobecně a všechno se stíhalo.

Holt prostě jsou profese kde se pracuje na směny a o víkendech a absolutně nevidím důvod proč by zrovna zaměstnanci marketů měli mít nějaké extra zacházení. Pokud to někomu nevyhovuje nikdo ho to nenutí dělat, je ale bolševické to někomu zakazovat.

Navíc víkendy lze pokrývat gastarbeitery z východu.

A já mám doma jenom mrazák.

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET