Zákon se může obrátit proti malým výrobcům potravin

Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití včera schválila Poslanecká sněmovna. Přehlasovala tak senát, který zákon poslancům v létě vrátil. S předpisem dlouhodobě nesouhlasí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Považuje to za populistické politické rozhodnutí.

Při hodnocení zákona nebyly vzaty v úvahu argumenty odborníků, tvrdí Zdeněk Juračka, prezident SOCR ČR. Poukazuje především na to, že politikové ignorovali analýzu Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).

Návrh zákona je v rozporu s principy vytváření společného evropského ekonomického prostoru jako konkurenční výhody a ve svých efektech může vést k růstu šedé ekonomiky, korupce, byrokratizace obchodních vztahů, říká se v rozboru VŠE. SOCR ČR k tomu dodává, že norma deformuje podmínky smluvních vztahů na tuzemském maloobchodním trhu. Problém vidí v tom, že by se v konečném důsledku zákon obrátil proti menším domácím výrobcům potravin.

Pokud se prokáže, že bude mít zákon pozitivní dopad pro menší výrobce potravin a do poklesu cen potravin, jsem připraven dát svou funkci prezidenta SOCR ČR k dispozici. Prokáže-li se ale opak, měli by stejnou odpovědnost přijmout i ti, kteří zákon vytvořili a prosadili, zdůrazňuje Juračka.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení online marketingu - jak přivádět na web návštěvnost

  • Vyhledavače a PPC kampaně - jak fungují
  • Webová analytika - k čemu jí využít
  • Facebook a další sociální sítě - co a jak komunikovat

Detailní informace o Školení online marketingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+