Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zaměstnanci vám marodí méně, ale když už, tak na delší dobu

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Pracovních neschopností ubylo. Alespoň za první tři měsíce v tomto roce oproti roku loňském. ČSSZ hlásí ale nárůst počtu dnů, kdy lidé stůňou.

Méně neschopenek, ale když už, tak trvají déle. Takový je závěr srovnání České správy sociálního zabezpečení prvních tří měsíců tohoto roku s rokem předešlým. Za první čtvrtletí roku 2016 klesl počet neschopenek o více jak 41 tisíc. Průměrná doba stonání však narostla o tři dny. V roce 2015 činila kolem 37 dnů, letos to bylo téměř 40 dnů.

Psali jsme: Odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání nově

Nejkratší dobu zaměstnanců na neschopence hlásí metropole, a to zhruba 30 dnů. Nejdéle marodili pracující v kraji Moravskoslezském: Téměř o týden déle, než činil celorepublikový průměr, byli k březnu 2016 dočasně práce neschopní lidé z kraje Moravskoslezského, těsně za ním byli v délce stonání lidé ze Zlínského kraje, uvádí Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Neschopenka a kontroly ze sociálky

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Česká správa sociálního zabezpečení byla v předešlém roce, co se kontrol týká, velice aktivní a hlavně úspěšná. Nachytala více lidí, jak porušují svoji neschopenku. Z celkového počtu kontrol, kterých bylo za loňský rok 154 610, rozdala 3650 postihů. ČSSZ upozorňuje, že její kontrolou tak projde zhruba každý 10. pojištěnec, který by měl dodržovat režim práceneschopného pojištěnce.

Jaké povinnosti a také práva má pracující na neschopence, čtěte v článku: Každý 10. na neschopence může čekat u dveří kontrolu. ČSSZ rozdala více pokut nebo Jste na neschopence? Vyberte si místo svého stonání, doma to být nemusí

Tip Content early

Náhrada mzdy

Náhradu mzdy (platu, odměny) poskytovanou zaměstnavatelem v době prvních 14 dnů pracovní neschopnosti upravuje ustanovení § 192 zákoníku práce. Náleží od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti za pracovní dny a za svátky, za které jinak zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo se mu plat či mzda nekrátí. Za první tři pracovní dny nemoci se v současné době náhrada mzdy neposkytuje. Neposkytuje se však nejvýše za 24 neodpracovaných hodin v rámci rozepsaných směn. Toto opatření je výhodné pro zaměstnance v delších směnách. Zaměstnanců pracujících v „klasických“ osmihodinových směnách se omezení praktiky nijak nedotýká (8 hodin x 3 směny = 24 hodin). Výjimkou je situace nařízené karantény. Zde žádná karenční lhůta stanovena není a zaměstnancům náleží náhrada mzdy i za první tři dny pracovní neschopnosti.

Čtěte více: První tři dny nemocenského za nižší odvod sociálního pojištění

Našli jste v článku chybu?
2. 5. 2016 16:29
Petr (neregistrovaný)

Když se jde k doktorovi nebo si jen lehnout včas, stačí tři dny, když se nemoc přetahuje až do krajnosti, je jasné, že člověk bude nemocný delší dobu. Současná úprava nutí lidi přecházet nemoc a ničit si zdraví. Argument, že se lidi ulejvali z práce na nemocenskou a podváděli je blbost, neschopenku vypisuje doktor, takže o podvádění pacientů na nemocenské se nedá mluvit, když už někdo podvádí, tak jedině doktor co neschopenku vystaví.