Hlavní navigace

Zdravotní pojišťovny dluhy neodpouštějí. Nikdy a nikomu

 Autor: 258398
Petr Gola

Zpoždění při měsíční platbě zdravotního pojištění přijde živnostníka nebo podnikatele draho. Zdravotní pojišťovna mu za každý den prodlení od letošního roku účtuje 0,05 % z dlužné částky. Co se s tím dá dělat? Rozhodně nestrkat hlavu do písku!

Dlužné pojistné se musí uhradit vždy!

I když se živnostník dostal do finančních problémů, musí počítat s tím, že ze zákona není možné se domoci ani částečného prominutí pojistného. Měl by proto co nejrychleji zajít do své zdravotní pojišťovny a domluvit se na splátkovém kalendáři na úhradu dluhu. Nemusí přitom čekat, až mu pojišťovna sama vyměří a doručí dlužnou částku na pojistném a penále v rámci správního řízení. Rozhodovat o odstranění tvrdosti penále totiž lze i na základě vyúčtování pojistného – to platí především pro živnostníky řešící své problémy včas.

Podání žádosti o prominutí penále

Ihned při řešení nedoplatku na pojistném má živnostník možnost požádat o prominutí pokuty na veřejné zdravotní pojištění. Písemnou žádostí se obrátí na pojišťovnu o snížení či prominutí penále. V žádosti musí napsat všechny podstatné důvody mající vliv na neuhrazení dluhu (např. v případě, že mu vykradli sklad, je dobré přiložit zprávu policie…). Tuto žádost však musí podat v patnáctidenní lhůtě od písemného doručení platebního výměru. Pokud není s pojišťovnou sepsána dohoda o splátkách a pojistné nebude uhrazeno, nemůže pojišťovna této žádosti ze zákona vyhovět.

Ovšem i v případě, že podnikatel a zdravotní pojišťovna sepíší splátkový kalendář, bude se žádostí o prominutí penále pojišťovna zabývat až po uhrazení poslední splátky. Penále samozřejmě během splácení dluhu poroste. Po doplacení poslední splátky si však může živnostník podat druhou žádost o prominutí penále, tentokrát na pokutu vzniklou během trvání splátkového kalendáře. Když pojistné uhradí jednorázově, zašle příslušná pojišťovna plátci písemné vyrozumění – prominutí penále, jeho snížení či nevyhovění žádosti.

Zpoždění při platbách zdravotního pojištění se prodraží. Jednoznačně ale platí, že živnostník komunikující s pojišťovnou a snažící se své závazky řešit, má při jednání o penále velmi dobrou výchozí pozici a naději na prominutí či alespoň výrazné snížení pokuty. Na prominutí či snížení není ze zákona paušální zákon a rozhoduje o něm každá pojišťovna sama na základě svých vnitřních předpisů.

Kdy podat odvolání?

Jiný případ je, pokud živnostník nesouhlasí s částkou dlužného pojistného a penále nebo si myslí, že mu nemělo být vůbec vyměřeno. Potom by měl opět v zákonné patnáctidenní lhůtě po obdržení platebního výměru podat odvolání, ve kterém uvede všechny své výhrady a písemně je doloží.

Když se problémy neřeší, dluhy rychle rostou!

Při finančních problémech se rozhodně nevyplatí hrát „mrtvého brouka“ a nepřebírat poštu. U všech soudních a úředních listin platí institut fikce doručení, čili nepřevzetí pošty neznamená, že po dlužníkovi nikdo nic nemůže chtít, protože o tom neví. Naopak dlužník může promeškat lhůtu na odvolání a neví důležité informace o případu. Jestliže totiž dlužné pojistné a penále není uhrazeno ani na základě pravomocného platebního výměru, domáhá se každá pojišťovna svého nároku soudní cestou. Způsob a forma exekuce je přitom velmi pestrá (srážky ze mzdy, z účtu, ze stavebního spoření, exekuce veškerého majetku…). Navíc penále roste i během doby vymáhání. V současné době je běžnou praxí, že většina subjektů na trhu se domáhá svých finančních nároků prostřednictvím exekutorských úřadů. Nemalé náklady spojené s prací exekutora musí opět zaplatit dlužník. Navíc může exekutor postihovat veškerá majetková práva dlužníka, tj. vést exekuci na jeho podíly ve firmách, společnostech či družstvu. Pouze sám exekutor rozhoduje, jaká exekuce bude u kterého dlužníka zvolena. Povolená je přitom exekuce kombinací uvedených způsobů. To platí především pro vyšší částky. Není ničím neobvyklým, že dlužná jistina je ve finále podstatně nižší než výše penále, nákladů exekutora či soudních poplatků.

Anketa

Vyměřila Vám pojišťovna někdy penále?

Našli jste v článku chybu?

1. 12. 2012 14:40

tom (neregistrovaný)

tyto pojišťovny jsou zločinecké mafiánské společnosti a jednou je znárodníme a pohlaváry budeme soudit. i když je člověk bez práce a není na žádném úradě evidovaný - nachází se v extrémní životní situaci přesto chtějí platit a mají to posvěcené zákonem. jednat se s nima nedá....splátky nedavají, penále neodpouští, sumu chtějí naraz do 14 dnů a podobné svinstva. Jde jim jen o jedno a to předat dluh spřáteléné inkasní agentůře se kterou mají dohody. Tento fašistický stát tak kriminalizuje v podsta…

5. 9. 2007 10:37

Petr (neregistrovaný)
Zajímalo by mě kde je autor zaměstnán. Je z nějaké pojišťovny?
120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Vitalia.cz: Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinulo nový typ „netloustnoucího“ cukru

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat