Hlavní navigace

Že už neplatíme za recyklaci elektroodpadu? Omyl

 Autor: www.isifa.com
Redakce 16. 8. 2013

Od 13. srpna už při nákupu elekrozařízení nenajdete na účtenkách částku, kterou platíme za likvidaci starého elektroodpadu. Přitom ji stále platíme. Co se děje?

Tento týden skončil výběr poplatku za likvidaci sterého elektroodpadu. Tedy alespoň na oko. Za recyklaci nově nakoupených spotřebičů se platí stále. Jen už nejsou viditelné na účtence. Výsledná cena nákupu řady elektrozařízení klesla. Stále z ní ale bude hrazena podstatná část recyklačního poplatku za nově zakoupená elektrozařízení. Tento recyklační poplatek je totiž nově schován přímo v ceně výrobků, bez jasného vyčíslení na účtence. A to podle některých může být problém.

Neprůhledné účtování poplatku za recyklaci nahrává možným machinacím a netransparentnímu hospodaření. Spotřebitel by měl vědět, kolik za ekologickou likvidaci platí. Viditelný poplatek by měl spotřebitele motivovat, aby výrobek po dosloužení k likvidaci odevzdal, když za tuto službu již zaplatil, vysvětluje Alexandr Hanousek, jednatel kolektivního systému EKOLAMP a jako příklad dává Francii, Itálii nebo Slovensko, kde to takto funguje. Za nesprávný krok považuje ukrytí vyčíslení hodnoty recyklace i dTest. Je vhodné, aby se spotřebitelé dozvěděli, že i nadále jistý příspěvek na ekologickou likvidaci platí. Ovšem pro spotřebitele je primární informace o konečné ceně, kterou se musí vždy dozvědět. Tedy informace o tomto příspěvku může být pouze informativní, nesmí však docházet k účelovému vyčleňování z důvodu snahy o manipulaci s cenou a přilákání kupujících, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Výrobci a dovozci se mohou mylně domnívat, že za recyklaci už nic platit nemusí, protože zákonná povinnost úhrady recyklačních poplatků byla zrušena. To ale není pravda. Za zpětný odběr a recyklaci nově zakoupeného elektrozařízení, tedy uvedeného na trh po roce 2005, se stále bude platit, jen se už nebude účtovat poplatek za historický elektroodpad. Navíc se to týká jen některých elektrospotřebičů. U ledniček a jiných velkých elektrozařízení se bude stále účtovat za historický elektroodpad až do roku 2015.

Proč se platí za recyklaci?

Za ekologickou recyklaci a odstranění nebezpečných látek z vysloužilých elektrospotřebičů spotřebitelé platí takzvaný recyklační poplatek. Ten slouží na úhradu nákladů spojených se zpětným odběrem, svozem, tříděním, osvětou a hlavně ekologickou likvidací nebezpečných látek.

U většiny elektrozařízení se rozlišoval příspěvek na historický elektroodpad, tedy ten uvedený na trh před rokem 2005, a příspěvek na recyklaci nově zakoupeného elektrozařízení. Příspěvek na historický odpad je uváděn při nákupu viditelně a odděleně, kdežto pro nová zařízení je skrytý v ceně výrobku.

Pro osvětlovací zařízení byl přijat princip, že není možné jednoduše odlišovat tyto dva druhy příspěvků, a proto se uvádí vždy jenom jeden příspěvek na recyklaci zajišťující financování obou složek elektroodpadu.

Podle průzkumu společnosti EKOLAMP historický elektroodpad uvedený na trh před rokem 2005 představuje stále 62 % celkového objemu přijatého ke zpracování. To je i po osmi letech od zahájení fungování zpětného odběru neuvěřitelně vysoké číslo, které jednoznačně podporuje potřebu i nadále kupujícím viditelně uvádět příspěvky na recyklaci, uzavírá Alexandr Hanousek.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase