Hlavní navigace

Zelené karty očekávání podnikatelů zřejmě nesplní

 Autor: 258398
Jana Bohutínská 11. 3. 2009

Zelené karty, zavedené letos v Česku, podnikatelé vesměs přivítali. Po prvních dvou měsících fungování systému ale přiznávají: se zelenými kartami zatím nemáme zkušenosti, této možnosti aktuálně moc nevyužíváme.

Zelené karty se po téměř dvouročních přípravách a jednáních staly od 1. ledna 2009 realitou českého pracovního trhu. Zelené karty měly od začátku příprav jejich zavedení jasného podporovatele – tím byli podnikatelé, kteří dlouhodobě volali po řešení jejich špatné personální situace způsobené nedostatkem pracovní síly v některých profesích na domácím pracovním trhu. Zavedení zelených karet podnikatelé, tedy zaměstnavatelé, i přes dílčí výhrady k související legislativní úpravě vítali. Proti naopak stály odbory, hájící práva zaměstnanců. Čtěte více: Česko otevírá náruč cizincům se zelenou kartou 

Zelené karty v době důsledků hospodářské krize

Zelenou kartu tak mohou od začátku letošního roku získat cizinci ze dvanácti zemí – například z Korey, Japonska, Ukrajiny či zemí bývalé Jugoslávie, ale také z USA, Kanady, Nového Zélandu nebo Austrálie. O zelenou kartu naopak nemohou žádat například zájemci o práci z Vietnamu nebo Mongolska, kteří již na českém pracovním trhu hojně působí. Cizinec dostává zelenou kartu, která zahrnuje pracovní povolení i pobytové vízum, na dobu určitou a pouze pro konkrétní předem vybrané pracovní místo. Pracovní místa vhodná pro obsazení držitelem zelené karty hlásí podnikatelé na Úřadech práce a eviduje je centrální databáze Ministerstva práce a sociálních věcí. Cizinec, který o místo přijde, nemá nárok na sociální dávky ani podporu v nezaměstnanosti. Ve dvouměsíční lhůtě si pak musí najít jiné místo vhodné pro držitele zelené karty, v opačném případě ztrácí povolení k pobytu.

Banner - Ekonomická recese

Zavedení zelených karet však přišlo v době, kdy firmy a zaměstnanost ovlivňují důsledky finanční krize. Dochází tak k propouštění a růstu nezaměstnanosti – v únoru stoupla nezaměstnanost na 7,4 procent. O práci tak přicházejí také zahraniční pracovníci. V prvním čtvrtletí tohoto roku se ocitne bez práce až dvanáct tisíc zahraničních pracovníků. V první polovině roku 2009 vyprší platnost až 68 000 povolení k zaměstnání. Jedná se především o pracovníky z Ukrajiny, Vietnamu, Mongolska a Moldavska, odhaduje Ministerstvo vnitra České republiky. Vláda dokonce schválila program na pomoc cizincům v jejich dobrovolném návratu do vlasti, pokud na návrat nemají vlastní finanční prostředky. Pilotní projekt je koncipován na osm měsíců pro 2000 osob. Náklady na dobrovolný návrat 2000 osob včetně motivačního příspěvku 500 eur tak činí 60,7 milionů korun (náklady na 1 osobu = 30 358 korun). Motivační příspěvek je určený na zajištění nezbytných životních nákladů bezprostředně po návratu domů, informuje Ministerstvo vnitra ČR v materiálu Hospodářská krize a propouštění zahraničních pracovníků. Čtěte více: Krize by mohla uspíšit přijetí novely zákoníku práce

V databázi volných míst přístupné na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí je k 10. březnu 111 nabídek zaměstnavatelů, které obsahují 470 volných míst po celé České republice. Nezavedl však stát zelené karty pozdě, jsou i v této době pro podnikatele přínosem?

Zelené karty: přínos nebo zbytečnost?

Zelené karty mají vždy dobrý důvod, aby byly, je to přínos kvalifikovaných sil, myslí si Bedřich Danda předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Zároveň však dodává, že firmy a podnikatelé, kteří jsou členy sdružení, se zelenými kartami zatím zkušenost nemají.

Anketa

Myslíte si, že zelené karty zlepší situaci na trhu práce?

Domníváme se, že nedostatek kvalifikovaných pracovních sil hospodářská krize nevyřešila, pouze tato otázka dočasně není tak akutní, informuje business server Podnikatel.cz Petr Víšek, vedoucí oddělení komunikace a PR Hospodářské komory České republiky. Více než polovina podnikatelů v Česku podle něj v současnosti postrádá kvalifikované zaměstnance. Dnes jde o situaci, kdy logicky firmy reagují na zhoršení ekonomické situace tak, že ustupují od dlouhodobých plánů a mimo jiné přehodnocují personální politiku s ohledem k stávajícím zaměstnancům a plnému využití domácího lidského potenciálu, tvrdí Víšek. Zelené karty tedy podle jeho názoru úplně zbytečné nejsou. Vzhledem k ne příliš jednoduchému nastavení systému vydávání zelených karet však podle něj není tento institut až tak snadno využitelným nástrojem a podnikatelé jej také podle dostupných informací Hospodářšké komory v této chvíli příliš nevyužívají. Bližší informace o aktuálních počtech vydaných zelených karet má k dispozici ministerstvo vnitra, v systému zodpovídání dotazů podnikatelů provozovaném hospodářskou komorou jsme nezaznamenali dotazy podnikatelů ohledně jejich získávání, konstatuje závěrem Víšek. Repatriační politiku vlády vůči pracovníkům ze třetích zemí, kteří přišli o práci, pak hospodářská komora souhlasí.

Podnikatelé tedy zelené karty schvalují, zároveň ale dodávají, že s tímto systémem zatím moc zkušeností nemají a nevyužívají ho.

Podle Jiřího Sezemského, vedoucího oddělení styků s veřejností Ministerstva práce a sociálních věcí, zatím ministerstvo nevydalo žádnou zelenou kartu a eviduje pět žádostí. Zahraniční pracovníci nemají o zelené karty zájem. Systém zelených karet je neustále monitorován, odpovídá Sezemský na otázku, jestli je možné, že ministerstvo s ohledem na aktuální situaci vydávání zelených karet dokonce pozastaví.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: 10 nejlepších aplikací s otevřenými daty

10 nejlepších aplikací s otevřenými daty

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor