Živnosti vázané se rozšířily. Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona

Ve Sbírce zákonů vyšlo nařízení vlády, které zpřesňuje obsahové náplně živností. Mění se zásadně zákon?

Ministerstvo průmyslu a obchodu uspělo začátkem května s úpravou obsahové náplně živností. V jednom případě dochází k přesunu typu živnosti do jiné skupiny. U ostatních se pouze zpřesňuje jejich význam.

Pyrotechnici a odpalovači ohňostrojů nově spadají do skupiny živností vázaných. Dříve byla tato živnost zařazena do živností koncesovaných. V obou případech platí podmínka odborné způsobilosti. Díky přesunu a zpřesnění živnosti se však obsahová náplň pyrotechniků může odvolávat na zákon o pyrotechnice, který pojednává odbornou způsobilost detailněji. 

Nová úprava živnostenského zákona se týká také obsahové náplně živnosti Holičství, kadeřnictví. Kadeřnice tak po novu nebudou pouze preparovat. Tento výraz je doplněn slovy „prodlužování a zhušťování“. V tomto případě se tedy jedná o rozšíření možnosti podnikání.

Obsahová náplň živnosti se mění také pro kominíky. Jak je uvedeno ve vládním materiálu, provádět budou mimo jiné čištění, kontrolu a zkoušení spalinových cest (dutin určených k odvodu spalin do volného ovzduší) a vydávání zpráv o provedení čištění a kontroly spalinových cest.

Čtěte více: Změní se obsah živností. Kadeřníci nebudou jen preparovat, ale i zhušťovat

Všechny změny v obsahových náplní živností jsou platné od 1. července. Vládní nařízení, které mění živnostenský zákon, je účinné od 20. května, kdy vyšlo ve Sbírce zákonů. 

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 23. 5. 2016 16:05

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení PPC reklamy pro pokročilé

  •  
    Důležité principy fungování PPC reklamy
  • Optimalizační postupy běžících kampaní
  • Práce s aplikací AdWords editor

Detailní informace o školení PPC reklamy pro pokročilé »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+