Hlavní navigace

Proč zůstávají živnostníci věrní papírovým daňovým přiznáním

 Autor: 329515
Daniel Morávek 17. 3. 2010

Nedůvěra, nedůvěra a zase nedůvěra. Závádění elektronické komunikace s úřady podnikatele doposud nepřesvědčilo o svých výhodách a starý dobrý papír v ruce si tak zřejmě ještě řadu dalších let udrží své výsadní postavení.

S velkou pompou oznamoval na konci roku 2007 tehdejší ministr vnitra Ivan Langer, že do roku 2010 se už naplno rozběhne projekt e-Governmentu. Vyplňování papírových dokumentů, návštěvy úřadů a další nutné byrokratické doplňky se měly stát pouze vzpomínkou na doby minulé. Zatímco hliněné destičky vytlačil papyrus, který zase nahradil papír, elektronický svět doposud u českých živnostníků na svého papírového kolegu stále nemá. Statistiky hovoří jasně, přes 90 % všech daňových přiznání zůstává podáno v papírové formě.

Elektronické podání, ať už skrze portál daňové správy či přes datové schránky, stále tvoří pouze zanedbatelný podíl. Zatímco podle úředníků jde především o návyk tuzemských podnikatelů, který se časem změní, samotní živnostníci tvrdí trochu něco jiného. Mnoho z nich sice přiznává, že papír upřednostňují ze zvyku, ale takřka všichni „papíroví podnikatelé“ se shodují na jiném důvodu, na nedůvěře k elektronické komunikaci.

Stále existují případy podnikatelů, pro které zůstává svět informačních technologií tak blízkým, jako pro maďarského šneka návštěva Austrálie. Navzdory tomu však většina podnikatelů, včetně starších generací, ovládá počítač naprosto bezproblémově a internet pro ně už není „ten fotbalový tým z Milána“. Mailová komunikace se pro ně stala samozřejmou součástí podnikání a kdo nemá v současnosti prezentaci na webu, skoro jako by nebyl. Přesto ale i tito živnostníci zůstávají povětšinou věrní papírové formě přiznání a na elektronickou komunikaci s úřady koukají s nedůvěrou.

Anketa

Zvažujete příští rok podat daňové přiznání elektronickou formou?

Papír slouží jako hmatatelná jistota

Její příčinou však není obava z toho, že by elektronické podání sami nezvládli, nýbrž spíše z toho, že problém by vyvstal někde „na internetové cestě“ na berňák, či přímo na berňáku. Stále u českých podnikatelů přetrvává strach z toho, že elektronické podání někam zapadne, že je úředníci někam zašantročí a že pak na ně vybafne daňová kontrola s pěkně tučnou pokutou. Jde sice o obavu povětšinou lichou, avšak o to více zakořeněnou.

Papír a osobní návštěva úřadu je prostě jistota. Zdá se, že stát a jeho představitelé pořád nepochopili, že lidé opravdu chtějí své jistoty. Jenže nejde ani tak o jistoty typu dvacátého důchodu, nemocenské vyplácené 5 dní před onemocněním, či o geniální multifunkční karty Opencard. Občané, respektive podnikatelé, chtějí mít hlavně jistotu, že stát se po nich nebude neoprávněně vozit. Že na nepořádnost či neschopnost úředníků budou moci vytáhnout z desek papír a říci: Ne, ne, já jsem vše odevzdal a tady to mám černé na bílém, včetně vašeho razítka.

Živnostníci chtějí mít hlavně hmatatelné jistoty, které nezávisí na technologickém kolapsu finančních úřadů, na zavirování elektronické sítě státní správy či na prostém omylu nějaké člověka. Živnostníci prostě chtějí mít papír, který si doma uloží a který mohou kdykoli opět vytáhnout a použít. To, že někde daleko na nějakých serverech v imaginárním internetovém světě leží informace o nich, je prostě jistotou nenaplňuje. Čtěte také: Živnostníci žijí v omylu, daně lze podat elektronicky i bez e-podpisu.

Interaktivní formuláře frčí

Daňové přiznání k tomu už není třeba vyplňovat s kalkulačkou nebo s bratrancem z Matfyzu. Co teprve teď pochopila a začala dělat státní správa, už dlouho funguje na různých finančních a zpravodajských serverech (včetně Podnikatel.cz). Jedná se o různé interaktivní formuláře, do kterých podnikatel vyplní základní údaje a které mu samy dopočítají a zkontrolují příslušné výpočty. Živnostníkovi pak stačí si dokumenty pouze vytisknout a donést na příslušný úřad.

Právě interaktivní formuláře zřejmě nejvíc usnadnily drobným podnikatelům život. Mnohdy je totiž doplňují i návodné články či rady, pomocí kterých dokáže daňové přiznání vyplnit prakticky každý. Státní správa se probudila o něco později a teprve nyní také začíná na své weby implementovat chytré formuláře. Jakmile se jí jednou podaří přijít se zajímavou a spolehlivou novinkou o něco dříve, možná ji začnou podnikatelé i využívat. Do té doby si papír udrží své výsadní postavení. Čtěte také: Daňové přiznání se při uplatňování výdajového paušálu příliš neliší.

Našli jste v článku chybu?

17. 3. 2010 9:56

www.zadluzeni.cz (neregistrovaný)
1) nefunguje to: Asi to neplatí o všech, ale co jsem naposledy koukal na DPH, tak nevlastním podporovaný prohlížeč a operační systém. Tedy to není webová aplikace, protože webových prohlížečů mám mraky.

2) elektronický podpis: to je jen dočasný problém, kdyby mi cokoliv usnadnil, pořídím si ho

3) účetní mi připraví a vytiskne papír (pošle PDF), já ho podepíši a pošlu FÚ. Až mi účetní bude takhle posílat předvyplněné elektronické daňové přiznání, tak to bude stejně pohodlné.Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá