Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zlaté české ručičky budou brzy nedostatkovým zbožím, stěžují si firmy

Redakce

Kam se podělily zlaté české ručičky? Ptají se firmy, které mají strach z nedostatku technicky kvalifikovaných pracovníků.

Technicky kvalifikovaných pracovníků je na trhu stále méně. Myslí si to více než třetina (38 %) majitelů a ředitelů českých firem. Zároveň však polovina firem označila technické pracovníky za konkurenční výhodu České republiky. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost PwC.

Řešením je podpora technických oborů

Šéfové podniků si podle výzkumu stěžují, že už nyní mají problém obsadit pozice technických odborníků. Situace se stává vážnou, a pokud se stát nezaměří na podporu technických oborů, bude se toto číslo bezpochyby zvyšovat. Některé firmy proto hledají vlastní cestu spolupráce s odbornými školami, což je jednou ze správných cest, jak tento problém řešit, Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství pro lidské zdroje PwC Česká republika.

Firmy budou letos nabírat nové zaměstnance

Z výzkumu PwC dále také vyplynulo, že více než polovina českých podnikatelů a šéfů tuzemských firem (56 %) věří, že jejich společnosti porostou v tomto roce tržby. I když je podíl optimistů mezi českými firmami o něco menší než u zahraničních korporací (60 %), plánují české firmy letos více přijímat nové zaměstnance.

Čtěte více: Motivační příspěvek na vzdělávání uplatníte do nákladů. Třeba i na vlastní dítě

Zvyšovat stavy by letos mělo 45 % soukromých českých firem, ale pouze 30 % korporací působících na našem trhu. Dále více než pětina soukromých firem (21 %) a téměř dvě pětiny korporací (39 %) zachovají stávající počet zaměstnanců.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
28. 6. 2012 9:11
asdfa (neregistrovaný)

Presne jak pisete, kdyz si clovek polozi otazku, proc v nemecku v obchodaku nemecky vyrobek od nemeckeho vyrobce stoji mene, jak od ceskeho v ceskem obchodaku? Nu v nemecku je pomer "manazeru" vs "techniku" jine, jinak receno technici nemusi zivit tolik "humanitnich" vzdelancu. A taky to je odpoved, proc nase ekonomika jde tam kam jde, same humanitak a zaden technik.

27. 6. 2012 1:02
Ivo (neregistrovaný)

Právě proto to vypadá tak jak to vypadá. Šéfování, překupnictví, podvody, krádeže, krátkozrakost... To je perspektiva? Snad je dost článků o neustále narůstající trestné činnosti, které je tolik, že to nikdo už nezvládá řešit?