Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zlatníci lžou při prodeji šperků, místo drahých kamenů nabízí jen levné nahrážky

Redakce

Z akce České obchodní inspekce vyplynulo, že přes 90 % testovaných šperků neobsahovalo deklarované drahé kameny. V jednom případě šlo i o sklo. (FOTOGALERIE)

Doslova tristním výsledkem dopadly kontroly prodejců šperků, které před několika měsíci provedla Česká obchodní inspekce (ČOI). Z 13 prodejen, které šperky prodávají, porušilo zákon 10 z nich, tedy 76,9 %. Kontroloři rovněž prověřili 12 šperků osazených různými drahými kameny, zda se skutečně jedná o kameny, které prodejci u nich deklarovali. V 11 případech (91,7 %) nebyly šperky osazeny slibovanými kameny, nýbrž jejich levnějšími variantami a imitacemi kamenů.

Čtěte také: Podívejte se, jak vypadala pekárna v Mostě, než ji zavřela inspekce

Místo drahého kamenu sklo

Například zlatý prsten, který kontroloři zakoupili v centru Prahy, měl být osazen zirkony a broušenými kameny almandin. Znalci ale zjistili, že použité kameny byly na bázi syntetické kubické zirkonie. Stejné složení měl i kámen na přívěšku ve tvaru kříže a na náušnicích a další šperky. Právě synteticky vyrobené kameny byly nejčastějším prohřeškem. V Brněnském zlatnictví pak prodávající nabízel stříbrný prsten s kamenem žlutý citrín, jak ale zjistili znalci, šlo o pouhé sklo.

Prodejcům hrozí pokuty až 5 milionů korun

Jak k výsledkům kontrol doplnil Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI, se všemi prodávajícími, kteří nabízeli jiné než deklarované šperky, bylo zahájeno správní řízení. Takové jednání prodávajícího vůči spotřebitelům lze považovat za užití klamavých obchodních praktik, za něž zákon umožňuje uložit pokutu až do výše 5 milionů korun, upřesnil Vladimír Velčovský,

Tip Content early

Do kontrol se zapojily inspektoráty Středočeský a hl. m. Praha, Jihočeský a Vysočina, Plzeňský a Karlovarský, Jihomoravský a Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký. Vzorky šperků osazených kameny pro znalecké posouzení vybrali na základě monitoringu trhu trhu znalci v oboru gemologie.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
16. 10. 2013 11:32
Ivan (neregistrovaný)

S každou takovouto zprávou se utvrzuji v dojmu, že kdysi Český člověk, známý ve světě svou zručnou, poctivou a kvalitní prací se změnil na vydřiducha, grázla a šejdíře největšího kalibru, který přemýšlí jen nad tím jak co nejvíc nahrabat, jak nejlevněji koupit nebo ještě lépe jak to úkrást. Chtěl bych říct, že jsem hrdý na to, že jsem Čech, ale bohužel v posledních letech mi to nejde ze srdce, natož aby to lezlo z huby :(