Změny u daně z nabytí nemovitostí se opět posunuly, nastanou nejdříve v říjnu

Daň z nabytí nemovitých věcí bude nově platit kupující a končí rovněž ručení. Tyto změny ale začnou platit nejdříve v říjnu letošního roku.

Přestože poslanci schválili novelu, kterou se mění zákonné opatření o dani z nabytí nemovitých věcí, už na začátku června, senát si dal s jejím projednáváním na čas. Kvůli tomu tak změny u daně z nabytí nemovitých věcí nezačnou platit dříve než v říjnu letošního roku.

Daň bude nově na kupujícím

Daň z nabytí nemovitých věcí bude nově platit kupující, příslušný zákon totiž včera schválil Senát. Novela rovněž počítá s tím, že zanikne institut ručení za daň. Aktuálně je poplatníkem daně primárně prodávající. Zároveň ovšem nyní platí, že kupující ručí za to, že prodávající daň odvede. V kupní nebo směnné smlouvě se lze ale dohodnout, že poplatníkem daně bude kupující. Co se týče sazby daně, ta zůstane na 4 %.

Původně měly změny platit od letošního dubna, nyní už je ale jasné, že novela nabude účinnosti nejdříve v říjnu. Novela nabude účinnosti 3 měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Posvětit ji musí ještě prezident. Pokud vyjde ve Sbírce do konce července, nabude účinnosti v říjnu. Jestliže se však novela někde “zadrhne” a ve Sbírce se objeví až v srpnu, budou změny platit od listopadu.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení online marketingu - jak přivádět na web návštěvnost

  • Vyhledavače a PPC kampaně - jak fungují
  • Webová analytika - k čemu jí využít
  • Facebook a další sociální sítě - co a jak komunikovat

Detailní informace o Školení online marketingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+