Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Známe 10 nejnavštěvo­vanějších turistických míst v České republice

Autor: www.sxc.hu
Redakce

Nejvíce turistů přilákal v loňském roce opět Pražský hrad. Do popředí se však dere nově otevřený komplex ostravských industriálních památek.

Titul nejnavštěvovanějšího turistického objektu si i v roce 2012 udržel Pražský hrad. Oproti roku 2011 se pořadí neměnilo ani na druhém a třetím místě. Druhým nejčastějším cílem turistů v ČR se stala pražská ZOO a třetí pozici obhájilo centrum AquaPalace v Čestlicích. Vyplývá to z výsledků výzkumu návštěvnosti turistických cílů, který provedla agentura CzechTourism.

Do první pětky se probojovala Ostrava

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Vedoucí Pražský hrad vloni navštívilo celkem 1,6 milionu turistů, což je takřka o 200 tisíc více než v roce 2011. Druhé zoologické zahradě v Praze Troji se naopak počet návštvěníků mírně snížil. Celkově ZOO v loni navštívilo necelých 1,3 milionu lidí. AquaPalace Praha pak registroval zhruba 800 tisíc návštěvníků.

Zatímco na stupních vítězů se pořadí neměnilo, od čtvrtého do desátého místa došlo k několik změnám. Na čtvrtou pozici se vyhouplo Židovské muzeum v Praze s celkovým počtem 553 tisíc návštěvníků. Do první desítky se též dostal nově otevřený komplex ostravských industriálních památek Dolní oblast Vítkovic a Landek Park, který s 533 tisíci návštěvníky jen těsně zaostal na pátém místě za Židovským muzeem. vyneslo páté místo.

Čtěte také: Domácí cestovní ruch má zelenou, vede cykloturistika a relax

Tip Content early

Výsledky výzkumu potvrzují dlouhodobě stabilní pozici tradičních turistických cílů, jako jsou hrady, zámky a další památkové objekty. Ty tvoří nosné jádro produktové nabídky cestovního ruchu v ČR. Současně je ale patrný i rostoucí zájem o nové typy atraktivit, například industriální památky a zážitkové atraktivity, uvedla Markéta Vogelová z agentury CzechTourism

10 nejnavštěvovanějších míst v Česku v roce 2012
Pořadí Název objektu Počet návštěvníků (v tisících)
1. Pražský hrad 1623
2. Zoologická zahrada Praha 1286
3. AquaPalace Praha 782
4. Židovské muzeum v Praze 553
5. Dolní oblast Vítkovic, Landek Park 533
6. Zoologická zahrada Zlín (Lešná) 488
7. Národní galerie v Praze 435
8. Zoologická zahrada Ostrava 435
9. Zoologický zahrada Plzeň 423
10. Centrum Babylon Liberec 399

Zdroj: CzechTourism

Našli jste v článku chybu?
27. 8. 2013 15:41

Dobrý den, rozhodně to není šokující, ale určitě to stojí za zmínku, už jenom kvůli tomu, že teprve vloni došlo k velké rekonstrukci Dolní oblasti Vítkovic a otevření řady místních indisturálních památek. Jde tedy o "nováčka" v žebříčku, který se ihned dostal do první pětky nejnavštěvova­nějších míst republice. V žebříčku navíc v posledních letech vždy vévodily v TOP 5 pražské památky. Takže ano, Ostrava si zaslouží vlastní podtitulek a možná i titulek. S pozdravem Daniel Morávek

28. 8. 2013 8:37
Petr (neregistrovaný)

Pro mne je Ostrava určitě překvapením. V první pětce jsem očekával výhradně pražské památky. Ostrava = Baník, Zlatá tretra, vysoká radnice, nezaměstnanost a horníci. Ale památky? Jsem překvapen, ale možná jen proto, že jsem byl v Ostravě jen jednou a to na otočku.