Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zrušení stravenek zatíží stát, firmy i zaměstnance

Asociace malých a středních podniků a živnostníků zásadně nesouhlasí se zrušením stravenek. V Česku používá stravenky 60 000 zaměstna­vatelů, přijímá je 25 000 restaurací a podnikových prodejen. Příspěvky na stravování dostává 80 % všech zaměstnanců. Roční paušál přitom podle asociace není řešením. Tři tisíce nemají pro zaměstnance žádný význam. Navíc státní rozpočet bude zatížen o cca 12 miliard korun. Předpokládaný daňový výnos pouze cca 5 miliard korun.

Na změnu tedy doplatí všichni. Stát (negativní dopad do rozpočtu přibližně o 7  miliard), běžné firmy (70 % podniků dnes poskytuje tuto výhodu svým zaměstnancům, v konečném důsledku se jim zvedne daňové zatížení, což je v rozporu s tím, co vláda deklarovala), firmy zaměřené na poskytování služeb oblasti pohostinství (zásadní snížení tržeb a v jejich důsledku ztráta pracovních míst (odhad až 10 tisíc) a zaměstnanci (nebude-li ztráta vykompenzována zaměstnavatelem obdrží zcela minimální částku v hodnotě 10 korun na den ve formě paušálu).

Našli jste v článku chybu?
14. 6. 2011 13:15
Pavel F. (neregistrovaný)
Stravenky jsou nesmysl. Je to v podstatě duplicitní měna, která nemá významu. Jediný užitek z toho má vydavatel těchto papírků, kde si bere provizi ze strany zaměstnavatelů a provizi ze strany příjemců (restauračních zařízeních). Pokud dám zaměstnanci peníze na stravné a osvobodím je od daně stejně stravenky, tak na tom vydělají všichni. Jen ne stravenkové firmy.