Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

MfD: Plánuje se zvýšení daní pro živnostníky

Mladá fronta DNES (MfD) přišla s informacemi, že nový připravovaný zákon o daních příjmů počítá se zvýšením odvodové zátěže pro živnostníky. Vyměřovací základ pro odvod pojistného by měl údajně počítat ze 100 % hrubých příjmů místo současné poloviny. Zároveň by se podle MfD měly snížit hojně využívané výdajové paušály, nově by platily jen dvě sazby ve výši 50 a 25 %.

Ač se deník odvolává na expertní komisi v čele s náměstkem Ladislavem Minčičem, ministr financí Miroslav Kalousek tvrzení o vyšších odvodech pro živnostníky odmítá. Podle Kalouska jde pouze o jednu z překonaných pracovních variant z nižší hierarchické úrovně. Ujišťuji, že vláda naplní své programové prohlášení, kde se zavázala sjednotit základ pro výpočet daně a pojistného, nezvýšit však odvodovou zátěž živnostníků, doplnil Kalousek.

Našli jste v článku chybu?
16. 2. 2011 10:43
Těžko říci, MfD o tom nepsala, návrh veřejně k dispozici není a ministr Kalousek to popírá.. Nezbývá než počkat na skutečný návrh zákona. DM.
17. 2. 2011 9:43
Tak i když si jako OSVČ 60% paušální náklady rád uplatním, tak je to opravdu absurdní výše a státu zde unikají obrovské prostředky, konečně někdy kolem roku 2000 to těch 25% bylo. Ovšem výrazné zvýšení vyměřovacího základu by pro spoustu živnostníků mohlo být likvidační.