Nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník obsahuje 3081 paragrafů. Přejímá celou řadu pravidel, které byly dosud upraveny jinými právními předpisy. Občanský zákoník je rozvržen do pěti částí:

  • Obecná část – především jsou zde vymezeny jednotlivé pojmy, které se v občanském zákoníku vyskytují.
  • Rodinné právo – zahrnuje v sobě dnešní zákon o rodině. Dotýká se institutu manželství, vztahů mezi příbuznými, vztahů mezi rodiči a dětmi a dalších.
  • Absolutní majetková práva – definuje vlastnictví, práva k cizím věcem a problematiku dědění.
  • Relativní majetková práva – tato část je nejobsáhlejší. Zahrnuje v sobě různé druhy smluv, závazky z deliktního jednání, včetně odpovědnosti za škodu.
  • Ustanovení společná, přechodná a závěrečná – jde o legislativně technickou problematiku a samozřejmě uvádí, které dosavadní zákony budou novým zákonem zrušeny.

Vyznejte se v novém občanském zákoníku. Zeptejte se přímo právníků

Nový občanský zákoník můžete prozkoumat v úplném znění.

Články

Jediný společník a smlouva o výkonu funkce či pracovní smlouva

Jakým způsobem uzavírá sám se sebou smlouvu o výkonu funkce či pracovní smlouvu společník a jednatel v jednočlenné společnosti s ručením omezeným?

Pokuta za více než 4 miliony pro e-shopy. Klamou a nevyřizují reklamace

Česká obchodní inspekce si vloni posvítila na e-shopy. Rozdala pokuty za více než 4 miliony korun a už dopředu oznámila, že kontrola e-shopů bude její priorita.

Podnikatelem před 18. narozeninami. Jak na to?

V Česku mohou podnikat i děti. Daří se jim v oblasti e-commerce, IT nebo mediálním světě. Čtěte, co vás čeká, když se dítě chce postavit na vlastní nohy.

Jednostranně změnit smlouvu? Operátoři ani banky si nemůžou dovolit všechno

Podnikatelé si velmi rychle zvykli na to, že občanský zákoník umožňuje jednostrannou změnu smluv nebo obchodních podmínek. Vše si ale dovolit nemohou.

BlaBlaCar je v Česku. Stávají se tak z řidičů podnikatelé s daňovou povinností?

Do Česka vstoupil francouzský BlaBlaCar, který hledá uživatele na spolujízdu. Pokud auto řídíte a berete si od spolucestujících peníze, jak je to s daní?

10 legislativních novinek, které se dotknou podnikatelů v roce 2016

Kontrolní hlášení k DPH, změny v účetnictví nebo u veřejných zakázek. To jsou jen příklady novinek, které na podnikatele čekají v roce 2016.

Srážky ze mzdy, nezdanitelná část mzdy a vyživované osoby

Čtěte, kdo jsou vyživované osoby, kdo o nich rozhoduje a zda může být vyživovanou osobou nezaměstnané zletilé dítě či dítě studující druhou vysokou školu.

Chraňte si svou značku, poradíme vám jak

Hledáte vhodnou ochranu proti zneužití podnikatelské značky? Zeptali jsme se odborníka, jak postupovat při registraci ochranné známky i při sporech s konkurencí

Nový občanský zákoník: Diktuje bezmála dva roky, už se v něm chystají změny

Nový občanský zákoník přinesl do celé řady oblastí nejasnosti. Novela, která má problémy s ním spojené odstranit, teď dostala zelenou.

Čas se krátí, komu se ještě vyplatí podřídit se zákonu o obchodních korporacích?

Do konce roku 2015 se firmy musí rozhodnout, zda se podřídí zákonu o obchodních korporacích. Zatímco některým se to vyplatí, pro jiné jde o zbytečný náklad.
Archiv článků s nálepkou Nový občanský zákoník

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+