Hlavní navigace

Jak si nenaběhnout při registraci domény: 2. díl Bezpečnost

Podnikání se dnes neobejde bez webu. Víte ale, co se může stát s nezabezpečenou doménou – a jak tomu předejít?
14. 11. 2017

Sdílet

Doména je cenný majetek, který si musíte chránit. Peněženku vám můžou vzít, kočár vám můžou vzít – a totéž platí pro doménové jméno. Snadno se pak může stát, že na vaší doméně se budou dít věci, o kterých nemáte tušení, vaši zákazníci se nebudou stačit divit a s vaším obchodním renomé bude ámen.

Braňte se proti útočníkům

Ještě než si doménu zaregistrujete, ověřte si, zda k ní dostanete také rozšíření DNSSEC. Toto rozšíření chrání uživatele před podvrženými webovými stránkami, jejichž nejčastějším cílem je získat citlivé osobní údaje. “Pokud doménu nebudete mít zabezpečenou, mohou se na váš web vlámat hackeři, pozměnit obsah, který se zobrazuje návštěvníkům vašeho webu, nebo přesměrovat vaše stránky na nějaké úplně jiné,” varuje Lucie Vojtíková, vedoucí zákaznické podpory ze společnosti Ignum. Rozšíření DNSSEC poskytují někteří registrátoři k doméně zdarma, mezi nimi například právě firma Ignum.

Proklepněte si registrátory

Důležitý je i výběr registrátora vaší domény. Nerozhodujte se jen podle ceny. Seznam registrátorů najdete na stránkách sdružení cz.nic, které je správcem domény .cz a uděluje registrátorům certifikace. Seznam kritérií, podle kterých cz.nic registrátory pravidelně hodnotí, zahrnuje mimo jiné nápovědu, technickou funkčnost webu registrátora a další služby. Registrátoři, kteří mají stabilně vysoké hodnocení, jsou spolehlivější a důvěryhodnější. Čím více hvězdiček, tím lépe pro vás. Mezi nejlépe hodnocené patří právě společnost Ignum.

Pozor na duplicitní ID

Poměrně častým a obtížně řešitelným problémem je shoda ID vlastníka s existujícím údajem v registru mojeID. Pokud při registraci domény zadáte identifikační jméno, které jste si sami vytvořili (například XXXX), může se stát, že se váš kontakt spáruje s existujícím kontaktem v registru. V praxi to znamená, že možnost měnit údaje o vlastnictví vaší domény získá někdo druhý.

Spor se pak řeší prostřednictvím registrátora, který si od stran vyžádá čestné prohlášení a doménu pak převede k právoplatnému majiteli. “Této situaci přitom můžete předejít snadno: stačí nechat systém, aby vám přiřadil ID sám, nebo si v registru WHOis zjistit, zda váš zvolený identifikátor není již obsazený,” radí Lucie Vojtíková.

Nástrahy nepoužívaného freemailu

Výjimkou není ani situace, kdy právo provádět změny v údajích o vlastníkovi vaší domény získá někdo jiný. Je to nanejvýš nepříjemná situace, která navíc nemá řešení. Stane se to v případě, kdy do kontaktních údajů v registru vlastníků domén uvedete adresu na freemailu. Někteří poskytovatelé totiž schránku ruší po určité době nepoužívání (bývá to kolem 9 měsíců, kdy se do e-mailové schránky nepřihlásíte). Pokud si vaši expirovanou adresu zaregistruje někdo jiný, získá automaticky právo provádět změny na vaší doméně.

Kde se poradit

O nejlepším zabezpečení vaší domény se můžete poradit prostřednictvím portálu DOMENA.cz, který provozuje společnost Ignum. Zároveň si zde můžete pohodlně vyhledat volnou doménu. Tip: Nejrozšířenější doménou je u nás národní doména .cz. Při vyhledávání informací upřednostňují čeští uživatelé internetu právě domény s touto koncovkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).