Hlavní navigace

Jak vybruslit z krize

 Autor: 258398
15. 4. 2009

V Praze se 21. dubna uskuteční pod názvem „Dopady globální krize: Bude ještě hůř?“ v pořadí již čtvrté mezinárodní finanční fórum Zlaté koruny. Ačkoliv nejen světové ekonomiky, ale i ta naše, se už nějaký čas potýkají s problémy způsobenými krizí, vážné diskuse o tom, jak z krize ven, prakticky neexistují. To je jeden z důvodů, proč se schází toto fórum.

Záštitu nad finančním fórem Zlaté koruny převzali místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek. Ministr Kalousek na fóru vystoupí s jedním z hlavních projevů „Dopady hospodářské krize na ekonomiku České republiky“.

Zkomplikovala se naše situace po pádu vlády a jak ji budeme řešit? A co naše pozice jako předsednické země EU? To jsou otázky, na které budou na fóru odpovídat prof. Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a Petr Zahradník, vedoucí kanceláře EU České spořitelny, oba členové Národní ekonomické rady vlády, která kabinetu radí v krizi.

Od okamžiku, kdy finanční krize začala ohrožovat reálnou ekonomiku, jsme celosvětově, méně již u nás, zaznamenali pokusy, jak nepříznivý vývoj zvrátit nebo alespoň zastavit. Díky masivním opatřením kolaps světové ekonomiky nenastal, ale vyhráno není. Nyní je čas obrátit se k jádru problému. Klíčovým bude v tomto smyslu na fóru vystoupení známého ekonoma prof. Milana Zeleného, který vidí řešení krize nikoliv v přístupu státu, ale podniků.

Tento mikroekonomický pohled na krizi není, na rozdíl od populárních makroekonomických formulek, zatím příliš v kurzu. A přece právě zde se asi nejvíce budou „překreslovat mapy“. Krize jen více odhaluje slabá místa, která by bylo nutné tak jako tak řešit. Je jimi dlouhodobá nehospodárnost, nutnost restrukturalizace průmyslových odvětví, vysoká spotřeba surovin a energetických zdrojů. Krize nejspíš tyto nutné a bolestné zásahy uspíší. Jiná cesta není a změny zasáhnou celou společnost.

Podniky zatím spíše řeší své přežití než dlouhodobější perspektivu a vyčkávají, kam se kolos světové ekonomiky pohne. Změní své chování jako první banky, které krizi spustily? Jaká je situace u nás? Zajímavé v tomto směru bude vystoupení Lubora Žalmana, předsedy představenstva Raiffeisenbank, na téma „Změní banky úvěrovou politiku vůči podnikům?“. O úloze státu a centrální banky v současné krizi bude hovořit člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Podruhé v řadě za sebou na finančním fóru Zlaté koruny vystoupí bývalý český premiér Miloš Zeman se svým vlastním návrhem na řešení ekonomické krize. Jak z krize ven je nyní asi nejžádanějším zbožím, které momentálně není na skladě. Ekonomickým expertům se často vyčítá, že krizi nedokázali předpovědět a všechny včas varovat. Ale pomohlo by to? Mnohem důležitější je, abychom byli schopni nyní, kdy už se nelze na nic vymlouvat, udělat to nejlepší, co je možné a nezbytné v dané situaci udělat. A to je i posláním tohoto fóra.

Průběh IV. Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny budete mít možnost sledovat v on-line přenosu na www. idnes.cz a www.zlatakoru­na.info v úterý 21. dubna od 9 hodin.

Zlatá Koruna - Finanční forum
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR