Hlavní navigace

Jak zajistit, aby návštěvníci přišli opravdu na váš web?

O podvržení webových stránek už jistě slyšel každý z nás. Zvyšující se množství těchto podvodů vyvolalo potřebu se proti nim bránit.
18. 9. 2017

Sdílet

Je tedy nutné najít technické opatření, které by problém vyřešilo. Technické řešení není jednoduché, ale dnes už jsou k dispozici nástroje, s jejichž pomocí může každý majitel webu jedním kliknutím své stránky zabezpečit.

Co je to DNSSEC?

Domain Name System zabezpečuje překlad názvu vaší internetové domény (např. www.generalregistry.cz) na číselnou IP adresu (např. 81.2.193.195) a tím je nezbytný pro zobrazení stránek v uživatelově prohlížeči, ale sám o sobě neřeší zabezpečení. DNSSEC, zjednodušeně řečeno, byl navržen proto, aby zabránil podvržení falešných DNS záznamů uživateli a tím zlepšil bezpečnost subjektů na internetu i systému DNS jako takového.

DNSSEC v rámci .cz domény

Ne všechny doménové koncovky mají to štěstí, že se jejich správce stará o jejich bezpečnost, přitom v dnešní době může hrát možnost DNSSECu pro doménu podstatnou roli při výběru doménové koncovky. Sdružení CZ.NIC zavedlo podporu tohoto rozšíření pro domény .cz mezi prvními a na začátku roku 2012 obsadila Česká republika první příčku na světě v podílu domén zabezpečených uvedenou technologií.

Aby vše dobře fungovalo a doména byla bezpečná, nestačí vlastnit jen samotnou .cz doménu, ale je potřeba vybrat si správného registrátora, který systém DNSSEC plně podporuje. Registrátor General Registry podporuje technologii DNSSEC už od jejího zavedení a trvale se úspěšně snaží o navyšování podílu zabezpečených domén ve své správě.

Jak DNSSEC funguje?

Systém DNSSEC je založen na použití silného asymetrického šifrování, které se používá třeba i pro šifrování elektronické pošty. Jedná se tedy o spolehlivý a ověřený postup.

Majitel domény, která je zabezpečena pomocí technologie DNSSEC, disponuje veřejným a privátním klíčem. Údaje, které majitel domény zveřejňuje v DNS, jsou elektronicky podepsány jeho privátním neveřejným klíčem. Veřejný klíč, který je kryptograficky provázán se svým privátním protějškem, je uložen u správce domény a je následně použitý pro ověření správnosti uveřejněných informací v systému DNS, které byly podepsány privátním klíčem.

Majitel doménového jména se ale samozřejmě nemusí sám o šifrování starat. Veškerou práci a nastavení za něj provede automaticky systém registrátora domén. V případě General Registry a jeho systému pro správu domén Domain Master, je nastavení DNSSECu pro doménu otázkou jednoho kliknutí v administraci. Systém se následně sám automaticky postará o veškerá nastavení v rámci registru i DNS serveru. Díky tomu je pak vaše doména zabezpečena a vaši uživatelé chránění proti podvržení falešných údajů.

O technologii DNSSEC

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.nic.cz nebo www.dobradomena.cz, na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po Internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech.

Má-li provozovatel webových stránek zájem o zabezpečení své domény technologií DNSSEC, měl by se obrátit na svého registrátora, a to buď napřímo, nebo prostřednictvím požadavku v administračním rozhraní.

Sdružení CZ.NIC, které je správcem registru domény .cz, zavedlo tuto bezpečnostní technologii pro držitele domén a uživatele Internetu v České republice již v roce 2008 a od té doby se systematicky věnuje zvyšování podílu zabezpečených domén a s tím souvisejícím osvětovým aktivitám. Více informací o technologii DNSSEC naleznete na internetové adrese www.dnssec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).