Hlavní navigace

Učit se rozumět vínům nebolí

Aneb 7 důvodů milovníků vín proč opakovaně navštěvují veletrh Víno & destiláty. Květen je nejen lásky čas, ale je to i doba, kdy loňské víno dosáhlo plnoletosti a je zcela zralé a připravené ke konzumaci. Naštěstí pro všechny milovníky vína probíhá na výstavišti Holešovice největší veletrh s vínem v nových zemích EU. Ten umožňuje ochutnat vína doslova z celého světa. Doma si nikdo z nás nemůže otevřít tolik lahví najednou, aby je mohl porovnat. Současně je v jednu chvíli je otevřeno na veletrhu asi 20 000 různých lahví.

• Obejděte zeměkouli v komoditě vína. Jak postupovat? Zvolte svou oblíbenou odrůdu například Cabernet Sauvignon a navštivte dovozce dovážející vína z odlišných míst světa. Třeba z Jižní Afriky, Austrálie, Kalifornie, Argentiny. Budete se divit, ale pokud pauza mezi ochutnávkami nebude příliš dlouhá dáte mi za pravdu – odevšud chutná jinak! A každý z nás si vybere tu, která právě jemu chutná nejlíp. Získáte také přehled o trhu s vínem v ČR a co je jistě zajímavé, zjistíte si i jaké jsou cenové relace. Uvědomíte si rozdíly mezi moravskými a českými víny a mezi víny zahraničními. Můžete totiž „jenom zůstat doma“ a hledat svoji oblíbenou Palávu po celé Moravě a rozhodnout se, která mi chutná nejlíp. Nebo si projděte třeba Itálii od severu k jihu a přeplavte se i na Sicilii, bude to jen chvilka a když už tam budete ochutnejte jak stejný druh vína umí udělat o trochu výš vinaři na Sardinii a na Korsice. U vína nejde jen o jižnější polohu, ale také o nadmořskou výšku – zeptejte se na to vinařů, na veletrhu je jich plno, jsou ve stáncích a protože i oni ochutnávají to čím se pyšní, budou se na vás příjemně usmívat .........

• Máte hluboko do kapsy ? Nebo jste bohatý restituent či úspěšný podnikatel ? Nevadí každý si na veletrhu najde své finanční pásmo. Vyberte si nejlepší vína v ceně která vám konvenuje a když si navíc koupíte katalog, najdete tam všechna spojení na vinaře a můžete je kdykoliv během roku oslovit, nechat si poslat ceník a vína si objednat

• Jednou mi ta Frankovka chutnala od vinaře Nováka a přitom podruhé nebyla k pití! Co s tím udělat ? Nejlepší bude na veletrhu toho pana vinaře vyhledat a ochutnat ji znova. A zeptejte se ho na vše, třeba se k něčemu přizná, třeba vám to bude rozmlouvat – popřete fámu že kdo není z Moravy vínu nerozumí.....Každý rok se mění chuť jednotlivých vín a každý rok je jiné počasí, jiný obsah cukru a každý rok je zde možnost, že to mohl vinař ve sklepě pokazit. Kdy víno sklidil, kdy zastavil kvašení, není v něm příliš mnoho síry ? Ptejte se – vždy se dozvíte něco nového a pokaždé to bude zajímavé. A tak se bezbolestně učíte rozumět vínům.

• Když opravdu tápete co je dobré – hledejte vítěze. Těsně před veletrhem proběhla soutěž o nejlepší vína na současném trhu. Soutěž vín o Zlatý pohár veletrhu – cenu premiéra ČR vám pomůže jít na jistotu. Ve 12 kategoriích různých druhů vín vybrali profesionální sommeliéři to nejlepší a tak jedna z možností je nastudovat vítězná vína na tablu u vstupu a pak si je postupně vyhledávat na halách.

• Ale co když dostanu hlad, nemohu přece stále jen degustovat vína? Naštěstí mnoho dovozců vín dováží i pochutiny k vínu – olivy, sýry, salámy,…Dokonce si mohu zkusit vítězné chuťové kombinace ze soutěže Symfonie vín a sýrů, kdy soutěžily mezi sebou nejlepší zahraniční a české sýry a některé naše se směle srovnaly s věhlasnými francouzskými. Tabulku vítězných kombinací vín a sýrů je možné najít v katalogu a udělat si podle ní vlastní domácí degustaci.

• Když se zajímám o archivní vína, můžu se zúčastnit akce která téměř nemá v Česku obdobu – charitativního večera s aukcí archivních vín . Jednotliví donátoři dodávají vždy 2 stejná vína a tak je možné dražené víno i na místě ochutnat . Zatím bylo v aukci nejstarší ochutnávané víno Maury z Francie z roku 1928, které bylo vydraženo z vyvolávací ceny 6 000 Kč na 28 000 Kč – nádherný chuťový zážitek. Samozřejmě všechno lze nalézt na : www.vinodesti­laty.cz .

Takže učit se, učit se, učit se poznávat vína lze opravdu bezbolestně.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi