Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Čas se krátí, komu se ještě vyplatí podřídit se zákonu o obchodních korporacích?

Do konce roku 2015 se firmy musí rozhodnout, zda se podřídí zákonu o obchodních korporacích. Zatímco některým se to vyplatí, pro jiné jde o zbytečný náklad.

#EET se dotkne i řemeslníků, na žádnou analýzu se čekat nebude

Původně se o zapojení řemeslníků do EET mělo rozhodnout na základě analýzy. Nyní se koalice dohodla, že je do EET zapojí po roce a půl od účinnosti zákona.

Daň z nabytí nemovitých věcí má nově platit kupující

Vláda odsouhlasila změny v oblasti převodu nemovitostí. Nově by měl daň z nabytí nemovitých věcí hradit kupující. Rovněž má skončit institut ručení.

Jak poslat na firmu kontrolu? Anonymním e-mailem. Potvrzuje to inspekce práce

Msta na bývalého zaměstnavatele ve formě anonymního e-mailu je účinná. Inspekce práce totiž potvrzuje, že se zabývá i těmito podněty.

Podnikatelé volili Babiše, protože nevěděli, jaký je lump, říká řezník z Klatov

Pavel Havlíček, mediálně známý řezník z Klatov, nemůže přijít Andreji Babišovi na jméno. Nevadí mu jen plánovaná EET, nýbrž zcela vše na Andreji Babišovi.

Další páky na podnikatele šmejdy. Ceny na letácích a zákaz prodeje přímo na akci

Cesty k zisku podnikatelů šmejdů by mohly být zase o něco složitější. Na letácích by měly být uvedeny ceny a zákazník nenakoupí zboží přímo na předváděcí akci.

Víme, kdo všechno musí od roku 2016 řešit kontrolní hlášení

Kdo není plátce DPH či kdo je jen identifikovanou osobou, kontrolní hlášení řešit nemusí. Kontrolní hlášení navíc nebudou muset podávat ani někteří plátci DPH.

Podnikatelům hrozí, že budou muset zaměstnancům proplácet první tři dny nemoci

Poslanecká sněmovna nechala včera projít do druhého čtení novelu zákoníku práce, která ruší karenční dobu a zavádí náhradu mzdy od prvního dne nemoci.

Co je to agresivní obchodní praktika? Neberte si příklad z Vodafonu

Podle ČTÚ prováděl Vodafone agresivní obchodní praktiku a potvrdil mu milionovou pokutu. Čeho se to týká? A jak se agresivní praktika podle ČTÚ pozná?

Přinese více kontrolní výkaz nebo EET? Babiš je v rozporu s důvodovými zprávami

Podle Babiše přinesou kontrolní hlášení na daních více než elektronická evidence tržeb. Podle důvodových zpráv je tomu však přesně naopak.

Zákaz kouření by se neměl vztahovat na e-cigarety, tvrdí odborníci

Zdravotní rizika jsou minimální a navíc u nich nehrozí pasivní kouření. Řeč je o e-cigaretách, na něž by se dle odborníků neměl vztahovat zákaz kouření.

S kontrolním hlášením se nesmíte opozdit, zapomeňte navíc na papírové podání

Kontrolní hlášení budete muset podat do 25 dnů následujícího měsíce. Kdo se opozdí, dostane ihned pokutu. Hlášení navíc půjde podat jen elektronicky.

Zmatky kolem nového registru smluv. Co se stane, když uzavřete smlouvu se státem

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení návrh zákona o registru smluv, který nyní putuje do Senátu. Jaký dopad bude mít zákon na firmy?

Podnikatel pod vedením podvodníka. Bývalý šéf Hospodářské komory dostal podmínku

Půl milionu korun za neexistující semináře pro podnikatele poslal bývalého šéfa Hospodářské komory před soud. Dostal podmínku a peníze musí vrátit.

Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta

Andrej Babiš chce brožurou k EET rozptýlit lži a fámy o EET. Sám však předkládá některé mýty jako fakta a prezentuje data, která se mu hodí.

Poslanec ODS chtěl odložit EET, pozměňovací návrh však totálně zpackal

Poslanec ODS chtěl odklad EET pro ubytovací a stravovací služby. Jeho návrh však ubytovacím a stravovacím službám jako jediným EET naopak přikazuje. [KOMENTÁŘ]

Máte již pokladní systém? Implementaci #EET nabídne řada systémů zdarma

Řada provozovatelů pokladních systémů ujišťuje, že implementaci e-tržeb provedou zdarma. Najdou se ale i tací, kteří ji chtějí zpoplatnit 5000 Kč.

Dohodu o provedení práce budete moct zrušit bez udání důvodů

Do zákoníku práce přibude od října nové ustanovení, které výslovně umožní zrušit dohodu o provedení práce bez udání důvodů, a to s 15denní výpovědní lhůtou.

Chystejte se na změny DPH v roce 2016, nebude jich zrovna málo

Hned několik změn čeká příští rok podnikatele v oblasti DPH. Jistá jsou například již kontrolní hlášení. Na schválení pak čekají povinná elektronická podání.

Pobyt v zahraničí je nutné zdravotní pojišťovně doložit

Od září dochází ve zdravotním pojištění k několika změnám. Upravují se pravidla pro změnu zdravotní pojišťovny, ale i pro pobyt v zahraničí.

Soud dal Pirátům za pravdu, stavební technické normy musí být zdarma

Do 30 dnů by se měly zdarma uvolnit technické normy ve stavebnictví. Doposud za ně podnikatelé museli platit, a to mnohdy až desetitisíce korun.

Anketa: Co si jako podnikatel myslíte o zavedení EET?

Elektronická evidence tržeb míří do druhého čtení ve sněmovně. Zjistili jsme, co si o e-tržbách myslí podnikatelé, kterých se mají dotknout v prvních vlnách.

Kdo se opozdí s kontrolním hlášením, dostane bez milosti tisícikorunovou­ pokutu

Už za několik měsíců budou muset plátci DPH podávat kontrolní hlášení. Kdo hlášení nepodá nebo se opozdí, dostane automaticky pokutu, a to minimálně 1000 Kč.

Co budou muset obsahovat účetní knihy, pokud povedete jednoduché účetnictví

Od příštího roku se vrací jednoduché účetnictví. V připomínkovém řízení je nyní vyhláška, která stanovuje náležitosti účetních knih dotčených subjektů.

Schyluje se k další bitvě o EET. Máme přehled postojů všech parlamentních stran

Zákon o evidenci tržeb podpořil i rozpočtový výbor a normu nyní čeká druhé čtení. Připravili jsme přehled názorů na EET všech stran v poslanecké sněmovně.

Zákoník práce byl novelizován. Dohody o provedení práce se mění

Novela zákoníku práce upravila od října problematiku dohod o provedení práce, poskytování kapesného na pracovních cestách i odškodňování úrazů.

Chyba v nacenění zboží? Váš problém, zboží musíte prodat se ztrátou

E-shop musí dodat zboží za deklarovanou cenu. Existují sice výjimky, kdy se toto pravidlo neuplatňuje, ale v sázce je pověst a důvěra.

Kvůli EU budeme muset uzavírat novou pojistku za tisíce korun

Každý pracovní stroj bude muset mít povinné ručení. Stavaři nebo zemědělci budou platit tisíce korun ročně navíc.

Vyhodili jste zaměstnance na hodinu? Zahráváte si se zákonem, varuje právník

Vyhodit zaměstnanec na hodinu, tedy okamžité zrušení pracovního poměru, by mělo být pouze výjimečné. Vysvětlujeme proč.

Přijetí #EET budeme blokovat klidně dva roky, říká Kalousek

Slibované obstrukce opozice při schvalování zákona o EET stále platí. Kalousek teď ministrům vzkazuje, že jeho přijetí je připraven blokovat i dva roky.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+
Ušetřete