Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Jsou to zloději, ale potřebujeme je, hodnotí komunální politiku podnikatelé

Účast v letošních komunálních volbách byla vysoká, alespoň ze strany podnikatelů. Ti si totiž uvědomují, že komunální politiku potřebují.

4 změny, které oklešťují práva podnikatelů vůči mobilním operátorům

Nový zákon výrazně zhoršuje postavení podnikatelů vůči mobilním operátorům. Pokud novelu schválí i senát, ti si budou moci z podnikatelů udělat trhací kalendář.

Místo šikanování slušných podnikatelů může stát legalizovat zakázané činnosti

Opatření proti daňovým únikům nepostihují jen podvodníky, ale i poctivé podnikatele. Místo toho může stát vydělat na legalizaci zakázaných činností. (KOMENTÁŘ)

Dělejte revize a schovávejte si doklady, nevystavíte se tak pokutám

Každá firma má povinnost zabezpečit se před ohněm. A na to se váže povinnost provádět pravidelné revize a umět je prokázat. Jinak se vystavujete postihům.

Plné moci ověřené notářem mají skončit, obchodním společnostem se uleví

První novela nového občanského zákoníku pomůže podnikatelům. Jejich současné problémy řeší hned několik z vybraných dvanácti paragrafů.

Prodáváte balené potraviny? Musíte uvádět měrné ceny, a to i v e-shopu

Už několik měsíců platí, že i drobní obchodníci musí uvádět u balených potravinářských výrobků měrné ceny. Tato povinnost se navíc týká také e-shopů.

Je neuvěřitelné, s čím MPO přišlo, říká k novele energetického zákona Vít Jásek

Nedávno předložená novela energetického zákona byla paskvil, který by postihl desetitisíce podnikatelů, tvrdí Vít Jásek z Unie zaměstnavatelských svazů.

Někteří zákazníci nás mají za půjčovny, vadí e-shopům na občanském zákoníku

Přechod na nový občanský zákoník nezpůsobil e-shopům větší problémy. Potíže však přinesla chybná implementace směrnice EU, která z e-shopů dělá půjčovny zboží.

Vymáhání pohledávek v českém kabátě. Jak si poradit s neplatícím odběratelem

Máte co dočinění s neplatícím klientem či odběratelem? Na řadu přichází exekuční řízení. I když jste v právu, nemusí se vyplatit.

Operátor změní podmínky, zákazník musí mlčet. Nejvíce biti budou podnikatelé

Novela zákona o elektronických komunikacích nahrává operátorům. Například odstoupit od smlouvy bude doslova oříšek. A to hlavně pro zákazníka podnikatele.

Dovozce ovoce a zeleniny čeká nová povinnost. Budou muset hlásit, co dováží

Za pár dní nabude účinnosti nařízení, které zavádí ohlašovací povinnost pro importéry vybraného ovoce a zeleniny. Dovozy budou muset hlásit 48 hodin předem.

Obchod pro politiky znamená zahraniční řetězce. Na naše obchodníky nikdo nemyslí

Český maloobchod je v Česku jako kovářova kobyla. Při navrhování a schvalování zákonů se myslí jen na zahraniční řetězce. Tuzemské maloobchody na to doplácí.

Sliby chyby. Zápisy do obchodního rejstříku stále nefungují, jak mají

Přestože dodavatel nové aplikace obchodního rejstříku slíbil, že systém bude do středy fungovat už bez potíží, stále se objevují problémy a aplikace „padá“.

Nové kontrolní hlášení k DPH administrativu nezvýší, říká šéf Finanční správy ČR

Kontrolní hlášení není nic jiného než evidence pro účely DPH. Podnikatelé jen nově evidenci vezmou a pošlou nám ji, říká Jiří Žežulka, šéf Finanční správy ČR.

Přiklepli nám evropskou dotaci. Místo radosti přišel stres a teror

Získat dotaci na rozvoj firmy nemusí být vždycky výhrou. Může se stát i to, že dotace, respektive nesmyslně nastavený aparát kolem nich, firmu úplně zlikviduje.

Splatnost faktur je už více než rok omezena zákonem. Pomohlo to podnikatelům?

Už více než rok platí pro splatnost faktur základní lhůta 30 dnů. Do jaké míry ale nová legislativní úprava zlepšila platební morálku, se podnikatelé neshodnou.

Podnikající důchodci mají šanci získat základní slevu na dani i za rok 2013

Ústavní soud se na počátku tohoto týdne postavil na stranu pracující důchodkyně, které finanční úřad nezapočítal základní slevu na dani za rok 2013.

Eseróčko půjde od roku 2015 založit ještě jednodušeji. Jaká rizika to obnáší?

(KOMENTÁŘ) Od roku 2015 se ještě více zjednoduší zakládání společností. Jaké to přináší výhody a jaká rizika? Komentuje advokát.

Novinky u DPH se netýkají jen sazeb, plátci se musí připravit na nový výkaz

V oblasti DPH zřejmě dojde k dalším změnám, například se jedná o zavedení nového kontrolního hlášení. O příslušné novele dnes budou jednat poslanci.

Výdajové paušály půjde použít, i když budete mít příjem vyšší než 2 miliony Kč

Všechny výdajové paušály budou od roku 2015 zastropeny maximální hranicí pro odpočet výdajů. Paušály však půjde i nadále využít bez ohledu na výši příjmů.

Nezapomeňte, že při obchodu mezi podnikateli platí jiná pravidla pro reklamace

Pokud nakoupíte zboží od jiného podnikatele, mějte na paměti, že pro vás platí jiná pravidla pro záruku, než která má spotřebitel.

Inkasní agentura fotí pro rozhlas provozovny podnikatelů. Dá se tomu zabránit?

Přestože platíte koncesionářské poplatky, může se v provozovně objevit pracovník inkasní agentury, který bude fotit vybavení. Možnosti obrany jsou žel omezené.

Podnikatelé oznámkovali českou vládu. Takové vysvědčení byste nechtěli

Drobní podnikatelé nešetří ostrými slovy na adresu vlády i prezidenta. Podle nich pouze vyslovují sliby, které neplní. Jakou známku vládě vystavili?

Zákon přesně definuje českou potravinu, má to pomoci výrobcům i zákazníkům

Zákon má říci, co to je česká potravina. Kdo nebude vyrábět z českých surovin, ale bude svůj výrobek prezentovat jako tuzemský, dostane pokutu.

Vadí vám přijímané zákony? Tak je prostě navrhujte sami

I malá firma může promluvit do tvorby zákonů. Zajímejte se proto o novou legislativu, aby vám později neznělo v uších jen rčení „pozdě bycha honit“.

Ústavní soud zrušil minimální pokutu 250 tisíc korun za nelegální zaměstnávání

Minimální hranice pokuty za nelegální zaměstnávání, tedy třeba i za švarcsystém, ve výši 250 tisíc korun je minulostí. Ústavní soud ji dnes zrušil.

Zákon omezující otevírací dobu obchodů patří do koše. Důvodů existuje několik

Návrh senátorů, aby měly obchody během 7 svátků zcela zavřeno, patří do propadliště dějin. Důvodů pro zamítnutí lze najít hned několik. (KOMENTÁŘ)

Nárok na vyplácení důchodů budeme mít jen 19 až 21 let, navrhuje ministerstvo

Důchod v České republice by měl trvat 19 až 21 let. S návrhem přichází ministerstvo práce a sociálních věcí. Revidovat penze chce každých pět let.

Konec snižování mzdových nákladů firem. Stát to vezme přes životní pojištění

Pokud zaměstnanec vybere životní pojistku před šedesátkou a přispíval mu na ni zaměstnavatel, bude firma muset platit pokutu. Tak zní nový návrh zákona.

Okruh trestů pro firmy bude čtyřikrát větší. Vláda chce trestat přísněji

Okruh trestných činů, za které nesou odpovědnost právnické osoby, by se měl výrazně rozšířit. Firmy už bude možné potrestat i za vraždu.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+