Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

„Šmejdi“ mají další fintu. Takhle se dobrý byznys opravdu nedělá

Opět byznys, ze kterého si příklad rozhodně neberte. „Šmejdi“ přichází s další taktikou. Tentokrát nutí k nákupu prostřednictvím výher.

Společníci a jednatelé přijdou o nárok na podporu v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti se opět omezí. Brzy o něj přijdou společníci a jednatelé firem.

Kterou zákonnou povinnost neplní většina firem? Zveřejňování účetních závěrek

Jestliže hledáte zákonnou povinnost, se kterou si hlavu neláme většina firem, stačí se podívat na zveřejňování účetních závěrek. Úřady to totiž nekontrolují.

Teď už zákazníka neoklamete. Vlaječka jako důkaz, že je potravina opravdu česká

Konec zavádějícím nápisům, kterými výrobci označují „nečeské“ výrobky. Česká potravina má své nové logo. Pro uvádění je nutné splnit dvě podmínky.

Má výrobce nárok na převod domény, pokud už nejste jeho výhradní prodejce?

Jestliže se změní výhradní prodejce určitého výrobce, musí původní prodejce bezplatně převést svoji doménu na výrobce? Radíme v poradně.

Víte, které všechny náležitosti musí obsahovat zakladatelské listiny firem?

Už více než rok by firemní listiny měly odpovídat novému zákonu o obchodních korporacích. Čtěte, které všechny náležitosti musí listiny splňovat.

Záměr dobrý, realizace hrozná, hodnotí schválení kurzarbeitu podnikatelé

Zavedení kurzarbeitu brání už jen podpis prezidenta. Podnikatelé se však k novele staví skepticky. Podle nich je totiž systém nastaven příliš komplikovaně.

3 důvody, proč jsem proti zavedení elektronické evidence tržeb

[KOMENTÁŘ] Proti elektronické evidenci tržeb zaznívá řada argumentů. Jedním z hlavních zůstává, že nejspíše žádné vyšší daňové příjmy nepřinese.

Ne každá uzavřená konkurenční doložka je platná, upozorňují právníci

Pokud chcete uzavřít konkurenční doložku, dbejte na její přesné znění. Pokud to podceníte, můžete zjistit, že je neplatná.

Ubude nám dalších úředních povinností. Některé skončí ještě letos

Do konce roku bude škrtnuto nebo výrazně omezeno osm zbytečných administrativních úkonů. Podnikání bude zase o něco snazší. Čtěte, komu se od čeho uleví.

Vyrobit a prodat domácí perníček nebo marmeládu bude jednodušší

Malí výrobci potravinářských produktů to budou mít ve výrobě i v prodeji snazší. Chystaná vyhláška k zákonu o potravinách pro ně počítá s několika výjimkami.

Notářské zápisy do rejstříku slaví úspěch, tisíce podnikatelů je už využily

Už dva měsíce mohou notáři přímo zapisovat do obchodního rejstříku. Kromě zlevnění se tak celý proces zjednodušil. A podnikatelé notáře opravdu využívají.

Souběh funkcí se vrací na přetřes, jistotou však zůstává smlouva o výkonu funkce

Nedávné rozhodnutí Nejvyšší soudu opět otevřelo otázku možnosti souběhu funkcí. Odborníci přesto radí vsadit na jistotu a vše řešit smlouvou o výkonu funkce.

Založení eseróčka by mohlo brzy zlevnit o dalších 2700 korun

Prvním čtením ve sněmovně prošla novela zákona, která pro řadu společnosti s ručením omezeným ruší soudní poplatek za prvozápis do obchodního rejstříku.

„Má dáti. Dal.“ #EET má oficiální logo a nově se má evidenci říkat e-tržby

Zákon o evidenci tržeb sice prošel teprve prvním čtením, už má ale elektronická evidence tržeb (EET) své logo. Nově se jí má navíc říkat e-tržby.

#EET neprojde, tvrdí opozice. Hodlá obstruovat, aby zákon nebyl schválen

Ačkoli dnešní jednání poslanecké sněmovny sice spíše připomíná zábavnou show, opozice při něm potvrdila, že hodlá obstruovat, aby #EET nebyla schválena.

Zákaz kouření v hospodách půjde obejít jen stěží, upozorňují právníci

V Poslanecké sněmovně už čeká na projednání zákon, který zakazuje kouření v hospodách či restauracích. Jak navíc upozorňují právníci, zákon nepůjde obejít.

Stát by neměl rozhodovat, jestli může podnikatel pracovat o svátcích

Zákon omezující otevírací dobu obchodů vede podle Hospodářské komory k omezení svobod jak občanů, tak podnikatelů. Měl by stát rozhodovat za ně?

Hospodští na „cigaretové“ zákazníky spoléhat už nemohou. Proč?

Boj s kouřením v EU neutichá. Vedle plánovaného zákazu kouření v českých restauracích se u německých sousedů chystá plošný zákaz reklamy na tabákové výroby.

Opírá se o krumpáč ve vaší ulici, kde podnikáte? Chtějte odškodnění

Ničí vám rozkopaná ulice obchody? Pak chtějte kompenzaci. A nenechte se odbýt tím, že podle zákona na ni nemáte právo. Existuje i obyčejná lidská domluva.

3 novinky, které se na podnikatele chystají od roku 2016 u DPH

Oblast DPH se v roce 2016 opět změní. Schválena jsou již kontrolní hlášení a rozšíření reverse – charge. Nyní se ještě jedná o povinném elektronickém podání.

Máte v kanceláři velké vedro? Musíte zaměstnancům poskytnout ochranné nápoje

Jestliže teplota na pracovišti překročí určitou mez, musí zaměstnavatel poskytnout pracovníkům ochranné nápoje. Hranice se odvíjí od druhu profese.

Ukončení studia a platby sociálního a zdravotního pojištění. Zde je velký manuál

Od kterého měsíce platit pojištění při ukončení studia? Záleží, o jaké studium se jedná a zda jde o podnikajícího studenta. Situace se mění i dovršením 26 let.

Na propagaci #EET Babiš vyhradil 130 milionů Kč. Už začal, ale naivně a směšně

[KOMENTÁŘ] P.R. spojené s EET vyjde na 130 milionů korun. Zdá se, že už Babiš ve svých médiích s propagací začal. Jde ale o hodně naivní a směšnou podporu.

Nové OSVČ ubývají po desetitisících. Zrušme jim daň z příjmů, žádá Havlíček

Počet lidí, kteří začínají podnikat jako OSVČ, klesl za poslední roky o desetitisíce. Karel Havlíček, šéf AMSP, proto navrhuje zrušit OSVČ daň z příjmů.

Dali jsme zákon o #EET k nastudování právníkovi. Ten ho smetl ze stolu

Zákon obsahuje řadu chyb, je koncentrací moci a je příliš krátký. Právník zákon o evidenci tržeb důkladně prošel. Jaké další chyby Jiří Matzner dohledal?

Ve Slovinsku chtějí v rámci #EET pokutovat zákazníky, pokud neuschovají účtenku

Také ve Slovinsku se chystají zavést EET. Návrh zákona navíc počítá s tím, že zákazníci budou muset uschovat účtenku, a to až do vypršení záruční doby zboží.

Zeptali jsme se Slováků, jaké potíže mají s virtuálními pokladnami, obdobou #EET

Od 1. dubna fungují na Slovensku virtuální registrační pokladny, které mají leccos společného s plánovanou EET. Podle podnikatelů má systém několik much.

Zapomněli jste přizpůsobit firemní listiny novému zákonu? Ničeho se bát nemusíte

Už rok by měly firemní listiny odpovídat zákonu o obchodních korporacích. Kdo tuto povinnost ale nesplnil, ničeho se obávat nemusí. Soudy ji totiž nekontrolují.

Máme pro vás další novou poradnu. Zodpoví otázky například kolem platnosti smluv

Podnikatel.cz pro vás spustil další novou poradnu. Najdete v ní odpovědi na otázky z oblasti autorského práva, práva veřejných zakázek nebo veřejných smluv.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+
Ušetřete