Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Restauracím kvůli elektronické evidenci tržeb klesne DPH na 15 %, slíbil Babiš

V rámci zavedení elektronické evidence tržeb by měla restauracím klesnout DPH z 21 na 15 %. Dnes to uvedl ministr financí Andrej Babiš.

E-shopaři, připravte se. Elektronická evidence tržeb se bude týkat i vás

Elektronická evidence tržeb se sice nebude týkat všech podnikatelů, e-shopy s ní však musí počítat. Pro online obchody by však nemělo jít o vážnější problém.

I živnostník má právo na podporu. Žádné bavory ale nečekejte

Když se v podnikání nedaří, je lépe se nechat zaměstnat. Když není možné sehnat ani práci, pak se i živnostníci mohou přihlásit na úřad práce. Víte, jak na to?

Chystá se 13 000 ostrých kontrol restaurací. Pohořel na nich i Paukert

Státní zemědělská a potravinářská inspekce má od letoška na starosti i kontrolu restaurací a jím podobných provozů. Kontrole prý unikne jen málokdo.

Ne. Všech živnostníků se elektronická evidence tržeb netýká

Nemalý poprask dnes vzbudilo v médiích tvrzení, že elektronická evidence tržeb se bude týkat všech živnostníků. Naštěstí to ale není pravda

Posílení práv mobilních operátorů je v rozporu s evropskými směrnicemi

Koncem roku 2014 vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, která posílila práva mobilních operátorů. Její dopady cítí především podnikatelé.

Přidejte zaměstnancům na mzdě, chce Německo po Česku. Proč diktuje podmínky?

Odměňování německou minimální mzdou je pro zaměstnance jistě příjemné, zaměstnavatelům však dělá vrásky na čele. Odklad v uplatňování zákona situaci neřeší.

S elektronickou evidencí se pojí novinka, zákazníci budou muset převzít účtenku

Nový zákon počítá s tím, že zákazníci budou mít za povinnost převzít účtenku. Podnikatelé se však nemusí obávat, že je budou muset zákazníkům rvát do rukou.

Nejhorší novinka roku 2015? Elektronická podání pro majitele datových schránek

Za nejhorší legislativní novinku roku 2015 považují podnikatelé povinná elektronická podání pro majitele datových schránek a případnou automatickou pokutu.

Kapitál už nemusíte navyšovat jen penězi, nově to jde třeba i přes know-how

V rámci staré právní úpravy bylo možno v zásadě poskytnout příplatek pouze v penězích. Nová úprava však výslovně připouští poskytnutí i nepeněžitého příplatku.

Zakládáte firmu? Plná moc pro zastupování nemusí mít podobu notářského zápisu

K novému občanskému zákoníku už začíná vznikat judikatura. Pro zastupování při zakládání firmy není například potřeba plná moc ve formě notářského zápisu.

Zavřít obchody na svátky zavání diskriminací. Komu to pomůže?

Shodné názory na zákon o prodejní době má jak Hospodářská komora, tak Svaz obchodu a cestovního ruchu. Apelují na poslance, aby hlasovali proti němu.

Podnikatel slaví první výhru nad Intergramem. Zastal se ho Ústavní soud

Ne každá televize v restauraci podléhá povinnosti platit odměny kolektivnímu správci autorských práv. Rozhodl tak Ústavní soud.

Máte jasno o novinkách v zákonech pro rok 2015, které se týkají podnikatelů?

Začátek roku je vždy spojen s novinkami. Nabízíme souhrn těch, které přinesly novely zákonů a které by měly zajímat živnostníky a podnikatele.

Zákaz kouření a jedno levnější nealko než pivo, přikazuje nový zákon restauracím

Ministerstvo zdravotnictví splnilo svůj slib a připravilo nový zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami. Zcela se třeba zakazuje kouření v restauracích.

Další chyba v zákoně, tentokrát dokonce na oficiálním webu ministerstva

Hledáte aktuální znění zákona, vsadíte proto na jistotu a jdete na oficiální Portál veřejné správy. Jenže i na tomto webu mohou být zákony v chybné verzi.

Hnutí ANO obrátilo, koalice podpoří omezení otevírací doby obchodů

Přestože se hnutí ANO původně stavělo proti omezení otevírací doby maloobchodů, nyní již s návrhem souhlasí. Během 7 svátků by tak mělo být zcela zavřeno.

Jak určit místo plnění u DPH? To je oříšek pro podnikatele i pro odborníky

Změna určení místa plnění u DPH motá hlavu nejednomu podnikateli. Jak se navíc ukázalo na konkrétním složitějším příkladu, úplně jasno nemají ani odborníci.

Ručení za DPH při platbě na neregistrovaný účet zpřísnilo, dá se mu však vyhnout

Od roku 2015 se zpřísnilo ručení za DPH při platbě na jiný než registrovaný účet. Snížila se totiž hranice pro jeho uplatnění. Ručení se ale stále dá vyhnout.

Další vlna podvodných faktur od společnosti Český telefonní seznam. Nic neplaťte

Čeští podnikatelé dostávají v těchto dnech dopis od společnosti Český telefonní seznam. Dopis se tváří jako faktura. Rovnou ho vyhoďte, radí právníci.

Vaříte v hospodě z vajec či dalších alergenů? Čtěte, jak o tom musíte informovat

Přesně měsíc už musí provozovny veřejného stravování informovat o alergenech v připravovaných pokrmech. Naštěstí není třeba psát žádné složité elaboráty.

Samozaměstnavatelé mají mít rozum, díky tomu jim možná ubude byrokracie

Samozaměstnavatelům možná ubude administrativa. Podle ministerstva zdravotnictví nepotřebují vést evidence, aby si uvědomovali rizikové práce.

Od ledna méně papírování a lepší ochrana soukromí živnostníků. Tady je přehled

Novela o živnostenském zákoně přináší do prostředí podnikatelů hned několik zlepšení. Není třeba dokládat doložené, zvýší se ochrana osobních údajů.

Zpřísnily se sankce za neplnění daňových povinností, zavedla se i nová pokuta

Kdo od letoška nesplní své daňové povinnosti, může dostat mnohem vyšší penále než dříve. Nově se navíc zavedla pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy.

Neuplatnili jste dotace, jak jste měli. Víme, co vám po novu hrozí?

Na pořadu dne jsou novely, které by neměly uniknout pozornosti podnikatelů. Co hrozí za špatné zacházení s dotacemi a jaké změny se chystají v trestním právu?

To, co vyšlo ve Sbírce zákonů, neplatí. Reverse – charge se rozšíří až od dubna

Nařízení vlády, které rozšiřuje systém reverse – charge, vyšlo ve Sbírce zákonů s chybou. Podle textu by se totiž reverse – charge rozšířil už od ledna.

Končí další Drábkův pomník, na pracovištích už nejsou potřeba pracovní smlouvy

Od roku 2015 už nemusí mít zaměstnavatelé na všech pracovištích pracovní smlouvy se zaměstnanci. Novinka se však netýká pracovníků mimo pracovní poměr.

Velký rozcestník změn v roce 2015, které se dotknou podnikatelů

Rok 2015 rozhodně není chudý, co se nových zákonů týče. Zorientujte se ve změnách za pomoci našeho velkého rozcestníku.

Připomeňte si s námi novinky a zákony, které se v roce 2014 dotkly podnikatelů

Rok 2014 rozhodně nebyl skoupým na novinky a zákony, které se dotkly podnikatelů. Připomeňte si s námi ty nejdůležitější.

Limit pro registraci k DPH zůstává na 1 milionu Kč, reverse-charge se rozšíří

Poslanci včera stihli schválit novelu zákona o DPH, která ponechává limit pro registraci na 1 milionu Kč, rozšiřuje reverse-charge či zavádí kontrolní hlášení.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+