Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Podnikatel slaví první výhru nad Intergramem. Zastal se ho Ústavní soud

Ne každá televize v restauraci podléhá povinnosti platit odměny kolektivnímu správci autorských práv. Rozhodl tak Ústavní soud.

Máte jasno o novinkách v zákonech pro rok 2015, které se týkají podnikatelů?

Začátek roku je vždy spojen s novinkami. Nabízíme souhrn těch, které přinesly novely zákonů a které by měly zajímat živnostníky a podnikatele.

Zákaz kouření a jedno levnější nealko než pivo, přikazuje nový zákon restauracím

Ministerstvo zdravotnictví splnilo svůj slib a připravilo nový zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami. Zcela se třeba zakazuje kouření v restauracích.

Další chyba v zákoně, tentokrát dokonce na oficiálním webu ministerstva

Hledáte aktuální znění zákona, vsadíte proto na jistotu a jdete na oficiální Portál veřejné správy. Jenže i na tomto webu mohou být zákony v chybné verzi.

Hnutí ANO obrátilo, koalice podpoří omezení otevírací doby obchodů

Přestože se hnutí ANO původně stavělo proti omezení otevírací doby maloobchodů, nyní již s návrhem souhlasí. Během 7 svátků by tak mělo být zcela zavřeno.

Jak určit místo plnění u DPH? To je oříšek pro podnikatele i pro odborníky

Změna určení místa plnění u DPH motá hlavu nejednomu podnikateli. Jak se navíc ukázalo na konkrétním složitějším příkladu, úplně jasno nemají ani odborníci.

Ručení za DPH při platbě na neregistrovaný účet zpřísnilo, dá se mu však vyhnout

Od roku 2015 se zpřísnilo ručení za DPH při platbě na jiný než registrovaný účet. Snížila se totiž hranice pro jeho uplatnění. Ručení se ale stále dá vyhnout.

Další vlna podvodných faktur od společnosti Český telefonní seznam. Nic neplaťte

Čeští podnikatelé dostávají v těchto dnech dopis od společnosti Český telefonní seznam. Dopis se tváří jako faktura. Rovnou ho vyhoďte, radí právníci.

Vaříte v hospodě z vajec či dalších alergenů? Čtěte, jak o tom musíte informovat

Přesně měsíc už musí provozovny veřejného stravování informovat o alergenech v připravovaných pokrmech. Naštěstí není třeba psát žádné složité elaboráty.

Samozaměstnavatelé mají mít rozum, díky tomu jim možná ubude byrokracie

Samozaměstnavatelům možná ubude administrativa. Podle ministerstva zdravotnictví nepotřebují vést evidence, aby si uvědomovali rizikové práce.

Od ledna méně papírování a lepší ochrana soukromí živnostníků. Tady je přehled

Novela o živnostenském zákoně přináší do prostředí podnikatelů hned několik zlepšení. Není třeba dokládat doložené, zvýší se ochrana osobních údajů.

Zpřísnily se sankce za neplnění daňových povinností, zavedla se i nová pokuta

Kdo od letoška nesplní své daňové povinnosti, může dostat mnohem vyšší penále než dříve. Nově se navíc zavedla pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy.

Neuplatnili jste dotace, jak jste měli. Víme, co vám po novu hrozí?

Na pořadu dne jsou novely, které by neměly uniknout pozornosti podnikatelů. Co hrozí za špatné zacházení s dotacemi a jaké změny se chystají v trestním právu?

To, co vyšlo ve Sbírce zákonů, neplatí. Reverse – charge se rozšíří až od dubna

Nařízení vlády, které rozšiřuje systém reverse – charge, vyšlo ve Sbírce zákonů s chybou. Podle textu by se totiž reverse – charge rozšířil už od ledna.

Končí další Drábkův pomník, na pracovištích už nejsou potřeba pracovní smlouvy

Od roku 2015 už nemusí mít zaměstnavatelé na všech pracovištích pracovní smlouvy se zaměstnanci. Novinka se však netýká pracovníků mimo pracovní poměr.

Velký rozcestník změn v roce 2015, které se dotknou podnikatelů

Rok 2015 rozhodně není chudý, co se nových zákonů týče. Zorientujte se ve změnách za pomoci našeho velkého rozcestníku.

Připomeňte si s námi novinky a zákony, které se v roce 2014 dotkly podnikatelů

Rok 2014 rozhodně nebyl skoupým na novinky a zákony, které se dotkly podnikatelů. Připomeňte si s námi ty nejdůležitější.

Limit pro registraci k DPH zůstává na 1 milionu Kč, reverse-charge se rozšíří

Poslanci včera stihli schválit novelu zákona o DPH, která ponechává limit pro registraci na 1 milionu Kč, rozšiřuje reverse-charge či zavádí kontrolní hlášení.

Německo stále udržuje v napětí dopravce. Budou i Češi muset platit 8,50 eur?

Dopravce děsí nový německý zákon o minimální mzdě. Svým zaměstnancům by měli při práci na německém území platit tamní minimální mzdu, což je likvidační.

11 změn, které čekají právnické osoby v roce 2015 u daně z příjmů

Řada změn u daně z příjmů se dotkne také právnických osob. Máme přehled hlavních novinek, které na právnické osoby čekají.

Podnikatelé si musí připadat jak ve zlém snu. Opět neví, jak bude vypadat DPH

Do konce roku zbývá necelých 14 dní a desetitisíce podnikatelů neví, zda se nestanou plátci DPH. Opakuje se tak situace z konce roku 2012. (KOMENTÁŘ)

Vládo, na zákony si zvykneme, ale nezahrávej si tolik s naším časem

Nejde o to, jaký zákon bude přijmut. Podnikatelům vadí hlavně to, že se tak zpravidla děje na poslední chvíli. Potvrdil to i letošní rok.

Elektronická evidence tržeb od roku 2016, z počátku se vyhne mikropodnikatelům

Jak dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš, elektronická evidence tržeb by měla odstartovat od roku 2016. Mikropodnikatelé mají zatím odklad do roku 2017.

10 změn, které čekají podnikatele u daně z příjmů v roce 2015

Také oblasti daně z příjmů se dotkla řada změn. Některé z nich už jsou v platnosti, na jiné se musí podnikatelé připravit od 1. ledna 2015.

Pozor na katalogové podvodníky, už zase vystrkují růžky

Na začínající podnikatele a malé firmy si znovu políčili katalogoví podvodníci. Rozesílají jim nabídky registrací do předražených a nefunkčních katalogů.

Potřebujete technické normy? Přístup k nim se má několikanásobně prodražit

Od ledna 2015 se má zdražit přístup firem k technickým normám. O polovinu se má totiž zkrátit doba přístupu a rovněž se má omezit rozsah tisku norem.

Reklamace podle nového občanského zákoníku jsou i po roce nejasné

Jak na reklamační řízení podle nového občanského zákoníku? V tom nemají po roce jeho fungování jasno ani odborníci. Zákon vyžaduje úpravu.

Zákaz kouření likviduje britské bary a hospody. Skončily jich tisíce

Podle nejnovější britské studie je zákaz kouření pro restaurace a bary hrobem. Ve Velké Británii jich kvůli tomu zkrachovalo zhruba 10 000.

Údaje o bydlišti živnostníků už v roce 2015 v živnos­tenském rejstříku nenajdete

Od 1. ledna příštího roku zmizí z veřejné části živnostenského rejstříku údaje o bydlišti. Živnostníkům by měla navíc ubýt administrativa.

4 nejčastější prohřešky, kterými e-shopy porušují zákon

Také e-shopy musí samozřejmě dodržovat zákon o ochraně spotřebitele. Právě ustanovení tohoto zákona internetoví obchodníci nejčastěji nedodržují.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+