Články v rubrice Právo a zákony

Internetový byznys v ohrožení? Senát zřejmě schválí blokování webů

Blokování stránek s nepovoleným hazardem je obsaženo v zákonu o hazardních hrách. O jeho schválení se rozhodne zítra. Očekává se, že Senátem projde.

Kouření v restauracích zakázáno nebude. Zákon dnes sněmovnou neprošel

V Poslanecké sněmovně se dnes projednával protikuřácký zákon. K překvapení mnohých sněmovnou neprošel.

Opozice v ústavní stížnosti navrhuje zrušit EET, napadá i schvalování zá­kona

Opozice v ústavní stížnosti napadá nejen schvalovací proces zákona o evidenci tržeb, ale také jeho obsah. Podle ní je to další zátěž pro malé podnikatele.

Tisíce podnikatelů dostaly pokutu 2000 Kč, neučinily totiž podání elektronicky

Zatímco v roce 2015 udělily úřady pokutu za nedodržení elektronické formy podání v několika stovkách případů, letos se počet sankcí zvýšil o jeden řád.

7 podmínek, které musí splnit Heureka, aby ji mohla převzít skupina Rockaway

Antimonopolní úřad povolil převzetí Heureky skupinou Rockaway. Vše ale podmínil splněním 7 podmínek, které by měly zachovat volnou soutěž.

Tahle země přestává být pro OSVČ, opět se hovoří o vyšších daních a opět chybně

Už dlouho nikdo nezmínil zdanění OSVČ. Naštěstí včera došlo k nápravě a už se opět o vyšších daních hovoří. A opět se nevychází z faktů, ale z dojmů. [KOMENTÁŘ]

Pro příští rok se počítá s otcovskou. Na kolik si otcové přijdou?

Čtěte, jak se bude lišit otcovská při různých příjmech a jak rozdílná bude výše týdenní dávky zaměstnanců a OSVČ. Připravili jsme orientační tabulku.

Porušíte zákon o #EET? Hrozí vám pokuta 500 000 Kč a pozastavení výkonu činnosti

Zákon o evidenci tržeb počítá i se sankcemi, a to jak pro podnikatele, tak pro fyzické osoby. Podnikatelům hrozí vysoké pokuty a pozastavení výkonu činnosti.

Reforma ochrany osobních údajů, firmy čekají nové povinnosti

Před pár dny vyšlo v Úředním věstníku EU nařízení, které reformuje ochranu osobních údajů. Mnoho novinek se dotkne i firem.

Novela zákoníku práce se dotkne každého. Již od příštího roku

Už za rok by mohla být účinná velká novela zákoníku práce. Změny jsou zásadní. Server Podnikatel.cz přináší výběr důležitých z nich.

Firmy nebudou moci tak snadno vyklouznout z trestního stíhání

Senát zamítl návrh novely zákona, který by firmám umožňoval zbavit se viny prostřednictvím etických kodexů. Před stíháním za trestný čin neochrání ani dnes.

Zakládání firem zlevní. Eseróčko půjde založit za zhruba 3 tisíce korun

Změna, která má usnadnit podnikání v Česku, dostala zelenou. Náklady na založení firmy se sníží o tisíce korun.

Podívejte se na animované video k #EET. Vyzývá lidi, aby si brali účtenky

Finanční správa představila další animované video. Mluví se v něm o elektronické evidenci tržeb. Video končí vyzváním, aby si lidé brali účtenky.

Připravte se na změny nemocenského pojištění. A to jak zaměstnanců, tak OSVČ

Nemocenské pojištění zaměstnanců a OSVČ čekají nemalé změny. Týkají se především placení pojistného. Víme, co všechno je v plánu.

Taxikařina načerno se nevyplatí. Hrozí přísnější postihy

Až půl milionová pokuta hrozí nelegálním taxikářům. Stejně tak i zprostředkovatelům, kteří nabízí taxislužby s řidiči bez oprávnění a živnosti.

Změní se obsah živností. Kadeřníci nebudou jen preparovat, ale i zhušťovat

Změny obsahové náplně živností se týkají jak kadeřníků, tak také například kominíků nebo výrobců optických zdravotních pomůcek. Změny budou platné od července.

Registrovat se jako správce osobních údajů není povinné, ale určitě praktické

Většina internetových obchodníků by měla být registrována jako správce osobních údajů a řídit se daným zákonem. Ten ale obsahuje několik výjimek. Znáte je?

Závaznost jednání prokuristy a jeho odměňování

Při jednání s prokuristou je třeba být ostražitý a prověřit jeho zmocnění. Čtěte, co a kde je vhodné prověřit a jak je to s odměňováním prokuristů.

Myslíte si, že vaši značku spasí marketing? Máte se co učit, začněte u práva

Necháváte tvorbu značky na jiných? Pak byste ve své zadávací dokumentaci měli vedle marketingového potenciálu vyžadovat hlavně soulad s právními předpisy.

Nejenom pro pomluvu, firmy má jít trestat i za účast na sebevraždě

Senát vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob s několika změnami. Z odpovědnosti se například nepůjde vyvinit kodexem.

Plánují se velké změny u sociálního pojištění OSVČ, týkají se hlavně záloh

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu, které přináší malou revoluci v sociálním pojištění OSVČ. Změny se týkají především záloh na pojistném.

Kašlali na předpisy, teď jim byznys stojí. Inspekce zavírala další podniky

Další případy uzavřených provozoven, ze kterých si podnikatel příklad brát nemá. Inspekce uzavřela prodejnu Lidl a prodej potravin na čerpací stanici Pap Oil.

Jurečka chce výjimku z #EET, evidence by se neměla týkat farmářských trhů

Ministr zemědělství Marian Jurečka chystá novelu, která by stanovila pro farmářské trhy výjimku z elektronické evidence tržeb.

Režim reverse – charge čeká další rozšíření, od července přibudou další položky

Ministerstvo financí navrhuje rozšíření režimu reverse – charge o další položky. Mělo by k němu dojít v červenci letošního roku.

Plátci DPH, pokud neučiníte podání v předepsané struktuře, bude neúčinné

Pokud plátce DPH neučiní od května podání u DPH v předepsaném formátu a struktuře, bude podání považováno za neúčinné, a to se všemi důsledky.

Zavřeno má být nakonec jen během 3 svátků, čekají se však senátní úpravy

Omezení prodejní doby obchodů nakonec prošlo, avšak v okleštěném znění. Prodejny mají mít zavřeno jen během 3 svátků. Senát má ale normu upravit.

Daňové zvýhodnění na děti se zvyšuje, změny platí už pro letošní rok

Už pro zdaňovací období roku 2016 mohou poplatníci uplatnit vyšší daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě. OSVČ s paušály se zatím zvýhodnění nevrací.

E-shopy mají poslední dva týdny, aby upravily obchodní podmínky podle zákona

Nejpozději na počátku května musí mít všechny e-shopy upravené obchodní podmínky dle novely zákona o ochraně spotřebitele. Důvodem je mimosoudní řešení sporů.

Zaměstnanci opět v dozorčích radách a povinně? Podnikatelé jsou rozhodně proti

Na stole poslanců leží nový návrh novely zákona o obchodních společnostech, který zavádí povinnou účast zaměstnanců v dozorčích radách. Podnikatelé jsou proti.

Zakládání firem zlevní, nové eseróčko vás vyjde na 5 tisíc korun

Uběhl necelý rok od zlevnění zápisů do obchodního rejstříku a na cestě je již další změna. Založení eseróčka by mělo vyjít na přibližně 5 tisíc korun.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+