Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

11 změn, které čekají právnické osoby v roce 2015 u daně z příjmů

Řada změn u daně z příjmů se dotkne také právnických osob. Máme přehled hlavních novinek, které na právnické osoby čekají.

Podnikatelé si musí připadat jak ve zlém snu. Opět neví, jak bude vypadat DPH

Do konce roku zbývá necelých 14 dní a desetitisíce podnikatelů neví, zda se nestanou plátci DPH. Opakuje se tak situace z konce roku 2012. (KOMENTÁŘ)

Vládo, na zákony si zvykneme, ale nezahrávej si tolik s naším časem

Nejde o to, jaký zákon bude přijmut. Podnikatelům vadí hlavně to, že se tak zpravidla děje na poslední chvíli. Potvrdil to i letošní rok.

Elektronická evidence tržeb od roku 2016, z počátku se vyhne mikropodnikatelům

Jak dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš, elektronická evidence tržeb by měla odstartovat od roku 2016. Mikropodnikatelé mají zatím odklad do roku 2017.

10 změn, které čekají podnikatele u daně z příjmů v roce 2015

Také oblasti daně z příjmů se dotkla řada změn. Některé z nich už jsou v platnosti, na jiné se musí podnikatelé připravit od 1. ledna 2015.

Pozor na katalogové podvodníky, už zase vystrkují růžky

Na začínající podnikatele a malé firmy si znovu políčili katalogoví podvodníci. Rozesílají jim nabídky registrací do předražených a nefunkčních katalogů.

Potřebujete technické normy? Přístup k nim se má několikanásobně prodražit

Od ledna 2015 se má zdražit přístup firem k technickým normám. O polovinu se má totiž zkrátit doba přístupu a rovněž se má omezit rozsah tisku norem.

Reklamace podle nového občanského zákoníku jsou i po roce nejasné

Jak na reklamační řízení podle nového občanského zákoníku? V tom nemají po roce jeho fungování jasno ani odborníci. Zákon vyžaduje úpravu.

Zákaz kouření likviduje britské bary a hospody. Skončily jich tisíce

Podle nejnovější britské studie je zákaz kouření pro restaurace a bary hrobem. Ve Velké Británii jich kvůli tomu zkrachovalo zhruba 10 000.

Údaje o bydlišti živnostníků už v roce 2015 v živnos­tenském rejstříku nenajdete

Od 1. ledna příštího roku zmizí z veřejné části živnostenského rejstříku údaje o bydlišti. Živnostníkům by měla navíc ubýt administrativa.

4 nejčastější prohřešky, kterými e-shopy porušují zákon

Také e-shopy musí samozřejmě dodržovat zákon o ochraně spotřebitele. Právě ustanovení tohoto zákona internetoví obchodníci nejčastěji nedodržují.

20 věcí, kterými by se měla snížit administrativa pro podnikatele

Při ministerstvu průmyslu a obchodu začala opět působit Expertní skupina pro snížení administrativní zátěže podnikatelů. Víme, která témata nyní řeší.

Na paškál se vrací prodejní doba obchodů. Během 7 svátků by nesměly otevřít

Poslanecká sněmovna by měla příští týden projednat návrh zákona, který omezuje prodejní dobu velkých obchodů. Během 7 svátků by musely mít zcela zavřeno.

David vyhraje nad Goliášem i za pomoci ministerstva. To se postará o právníka

Ministerstvo zemědělství nabídne právní pomoc menším výrobcům potravin, kteří se potýkají s nekalými praktikami obchodních řetězců. Chce bojovat proti nešvarům.

Nová strategie politiky zaměstnanosti přinese podnikatelům výhody

Český trh práce čekají do roku 2020 podstatné reformy, které se podnikatelům vyplatí sledovat. Podpora zaměstnanosti přinese nové formy finanční podpory.

Na provozovně nemůže hrát online stream typu Spotify. Právník vysvětluje proč

Zpříjemnit si pracovní dobu hudbou může razantně sáhnout do rozpočtu. Rádio na provozovně je totiž bráno jako veřejná produkce a za tu se musí platit.

Produkujete při podnikání odpad? Běžné popelnice jen tak využívat nemůžete

Pokud ve svém podnikání produkujete odpady, jste povinni zajistit jejich vytřídění a odvoz. Bez smlouvy s obcí byste je však do běžných popelnic házet neměli.

5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Podnikatele může poctít svoji kontrolní návštěvou řada úřadů. Zeptali jsme se odborníků na pět nejčastějších z nich a podívali se na jejich činnost.

Škodí nový občanský zákoník eseróčkům?

Společností s.r.o. je letos o poznání méně. Nepomohl jim ani fakt, že se dají založit s vkladem pouhém koruny. Čtěte důvody.

Nenechte si pomluvami zničit podnikání, zákon bude na vaší straně

Pomluvy, které mohou zásadně ovlivnit podnikání, se dají řešit prostřednictvím právníků. Lidem usilujícím o konec vaší firmy mohou hrozit dva roky za mřížemi.

Živnostníkům zbývá posledních 14 dní na „snadný“ únik od mobilního operátora

Za 14 dní nabude účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích, která výrazným způsobem oklešťuje práva podnikatelů. Nejvíce se dotkne živnostníků.

Novela občanského zákoníku zklamala e-shopy. Neřeší, že se z nich staly půjčovny

E-shopy věřily, že ministerstvo napraví chybu v občanském zákoníku, která z e-shopů dělá de facto půjčovny. Předložená novela ale problematiku vůbec neřeší.

Po tvrdém podnikání klidná penze z naspořeného v II. pilíři? Teď už jen utopie

Vláda rozhodla o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Stát by se tak mělo v roce 2016. Vložené peníze dostanou lidé zpátky.

O živnosťák můžete přijít i kvůli neplacení pojistného. A na pěkně dlouho

Sociálka i zdravotní pojišťovna mohou žádat pozastavení nebo zrušení vašeho živnostenského oprávnění. Důvodem jsou dluhy. Jejich strop bude VZP navíc snižovat.

OSVČ si mohou oddechnout, přehledy pro ČSSZ půjde podávat i nadále na papíře

Povinnost elektronické komunikace s ČSSZ měla platit už letos. Nakonec vše dopadlo tak, že elektronická komunikace s ČSSZ zůstane pro podnikatele dobrovolná.

Na plátce DPH se chystá další výkaz. Zákon navíc neříká, co všechno má obsahovat

Vláda zřejmě prosadí zavedení kontrolních hlášení k DPH. Podnikatelé ale varují, že zákon neříká, co má hlášení obsahovat, a že jen zvýší administrativu.

Třetí sazba DPH je chybou, odstartuje totiž vlnu lidové tvořivosti

Třetí sazba DPH má zatím platit na knihy, léky a kojeneckou výživu. Už ale přichází návrhy, aby do ní spadly další věci. A tyto návrhy budou přibývat.(KOMENTÁŘ)

Na DPH už jen elektronicky, novela ruší stávající výjimku pro drobné podnikatele

V současnosti nemusí fyzické osoby s příjmy do 6 milionů korun komunikovat s finančním úřadem ohledně DPH elektronicky. To se má ale od roku 2016 změnit.

Patříte mezi 23 % firem, které neupravily firemní listiny? Raději to napravte

Do konce června měly firmy změnit své zakladatelské listiny, aby odpovídaly zákonu o obchodních korporacích. Skoro čtvrtina tak neučinila a riskuje tím sankce.

Rodiče získají novou slevu na dani, týká se i OSVČ s výdajovými paušály

Rodiče, kteří umístí dítě ve školce nebo v jiném zařízení péče o děti, budou moct uplatnit slevu na dani až do výše minimální mzdy. Týká se to i OSVČ s paušály.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+