Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Máte v kanceláři velké vedro? Musíte zaměstnancům poskytnout ochranné nápoje

Jestliže teplota na pracovišti překročí určitou mez, musí zaměstnavatel poskytnout pracovníkům ochranné nápoje. Hranice se odvíjí od druhu profese.

Ukončení studia a platby sociálního a zdravotního pojištění. Zde je velký manuál

Od kterého měsíce platit pojištění při ukončení studia? Záleží, o jaké studium se jedná a zda jde o podnikajícího studenta. Situace se mění i dovršením 26 let.

Na propagaci #EET Babiš vyhradil 130 milionů Kč. Už začal, ale naivně a směšně

[KOMENTÁŘ] P.R. spojené s EET vyjde na 130 milionů korun. Zdá se, že už Babiš ve svých médiích s propagací začal. Jde ale o hodně naivní a směšnou podporu.

Nové OSVČ ubývají po desetitisících. Zrušme jim daň z příjmů, žádá Havlíček

Počet lidí, kteří začínají podnikat jako OSVČ, klesl za poslední roky o desetitisíce. Karel Havlíček, šéf AMSP, proto navrhuje zrušit OSVČ daň z příjmů.

Dali jsme zákon o #EET k nastudování právníkovi. Ten ho smetl ze stolu

Zákon obsahuje řadu chyb, je koncentrací moci a je příliš krátký. Právník zákon o evidenci tržeb důkladně prošel. Jaké další chyby Jiří Matzner dohledal?

Ve Slovinsku chtějí v rámci #EET pokutovat zákazníky, pokud neuschovají účtenku

Také ve Slovinsku se chystají zavést EET. Návrh zákona navíc počítá s tím, že zákazníci budou muset uschovat účtenku, a to až do vypršení záruční doby zboží.

Zeptali jsme se Slováků, jaké potíže mají s virtuálními pokladnami, obdobou #EET

Od 1. dubna fungují na Slovensku virtuální registrační pokladny, které mají leccos společného s plánovanou EET. Podle podnikatelů má systém několik much.

Zapomněli jste přizpůsobit firemní listiny novému zákonu? Ničeho se bát nemusíte

Už rok by měly firemní listiny odpovídat zákonu o obchodních korporacích. Kdo tuto povinnost ale nesplnil, ničeho se obávat nemusí. Soudy ji totiž nekontrolují.

Máme pro vás další novou poradnu. Zodpoví otázky například kolem platnosti smluv

Podnikatel.cz pro vás spustil další novou poradnu. Najdete v ní odpovědi na otázky z oblasti autorského práva, práva veřejných zakázek nebo veřejných smluv.

Na úřad práce do tří pracovních dnů, jinak budete nemile překvapeni

Výměra podpory v nezaměstnanosti se může výrazně snížit, pokud na úřad práce dorazíte se zpožděním. Na to již doplatil nejeden uchazeč o zaměstnání.

Vyčíslení nákladů a přínosů #EET kulhá na obě nohy, stojí na odhadech z odhadů

Zákon o evidenci tržeb obsahuje i vyčíslení nákladů a přínosů EET. Výpočty ale stojí na vodě. Podhodnocují se náklady a přínosy jsou odhady z odhadů. (KOMENTÁŘ)

Konec místní příslušnosti. Na firmu v Praze bude moct i daňová kontrola z Brna

U daňových kontrol by se měla zrušit místní příslušnost. Navrhuje to ministerstvo financí, které si od toho slibuje účinnější boj proti daňovým únikům.

Reverse – charge se v červenci opět rozšíří, další položky následují v září

Režim reverse – charge se po třech měsících opět rozšíří o nové položky. Další navíc budou následovat v září a na začátku příštího roku.

Odpovědnost zaměstnance za škodu. Kdy a jak ji můžeme uplatňovat?

Občas se stane, že zaměstnanec v práci způsobí škodu. Jak má potom podnikatel jako zaměstnavatel postupovat?

Přeřaďte kvůli EET malé obchodníky do 80% paušálu či snižte DPH, žádají asociace

Podnikatelské asociace by s ministerstvem financí rády dohodly další úlitby pro podnikatele, kterých se dotkne elektronická evidence tržeb, třeba nižší daně.

Vstupní prohlídky u dohod a praxe studentů

Novelou zákona se od května 2015 upravila povinnost lékařských prohlídek při praxi studentů. Čtěte, kdy nejsou prohlídky na praxi a u dohod povinné.

Pronajímáte nemovitost? Zjistěte si, jak správně pracovat s kaucí

Mnoho podnikatelů v rámci svého podnikání pronajímá nemovitosti. I ti, kterých se to netýká, se často ocitají na druhé straně tohoto vztahu.

16milionová pokuta pro „šmejdy“, ti i přesto stále na seniory útočí

„Šmejdský“ byznys na důvěřivých seniorech v Česku stále kvete. Nepoctivé firmy se nedaří vymýtit. Česká obchodní inspekce navíc letos rozdala rekordní pokuty.

Jste vlastnicky a daňově transparentní? Nový projekt vás odmění

Firmy, jejichž reálná míra zdanění přesahuje 10 % a které mají transparentní vlastnickou strukturu, mohou nově získat tzv. taxparentní značku.

Máme k dispozici zákon o evidenci tržeb (#EET) a už jsme našli problémy

Vláda schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. A ten nyní putuje k poslancům. Jeho znění je tak již veřejně dostupné. Hledali jsme nesrovnalosti.

Úplný zákaz kouření v restauracích a na zábavě. Vláda posvětila nový zákon

Kuřáci si od příštího roku nezakouří v restauracích, hospodách ani na veřejných zábavách. Vláda schválila příslušný návrh zákona, který kouření omezuje.

Také patříte mezi dvě třetiny firem, které porušují zákon o účetnictví?

Přes dvě třetiny tuzemských společností stále neplní povinnosti, které jim v souvislosti se zveřejňováním účetní závěrky ukládá zákon o účetnictví.

Posuňte #EET o 6 měsíců a snižte daně, žádá Hospodářská komora ČR

Hospodářská komora ČR v souvislosti s #EET žádá, aby od schválení zákona měli podnikatelé alespoň půl roku na přípravu. Zároveň komora žádá snížení daní.

Mýty a fakta o připravované #EET – je třeba se jí obávat?

K projednání ve vládě dorazil návrh zákona o evidenci tržeb. Mezi evidované tržby budou patřit stravenky i bitcoiny. Řada podnikatelů se zákona obává. Je důvod?

Stane se z OSVČ ohrožený druh? Připomeňte si, co je v posledních letech postihlo

Počet OSVČ hlavních už několikátý rok po sobě klesá. Výjimkou není ani rok 2015. Jedním z důvodů jsou i opatření a zákony, které na OSVČ míří.

Restaurace by na zákazu kouření mohly vydělat miliardy korun, tvrdí výzkum

Zákaz kouření v restauracích má stále více příznivců. Podle výzkumu by na něm restaurace navíc mohly vydělat, a to až několik miliard korun.

Kdo nevychovává děti, připlatí si na důchodovém pojištění. Týká se to i OSVČ

Kdo se aktuálně stará o dvě a více nezaopatřené dětí, má ušetřit na sociálním pojištění. Kdo o žádné, má si naopak připlatit. Navrhuje to důchodová komise.

Velké řetězce se bouří, novela o významné tržní síle zdraží zboží v obchodech

Chystaná novela o významné tržní síle má pomoci omezit sílu obchodních řetězců při jednání s dodavateli. Odborníci ale varují. Mohla by zdražit potraviny.

Prokažte původ majetku. Doplatí živnostníci na to, že nemají každou účtenku?

Zákon o prokazování původu majetku s sebou nese řadu rizik. Hospodářská komora ČR například upozorňuje na nesmyslnost retroaktivity vůči živnostníkům.

Vláda rozhodla. Nejasný původ majetku budete muset prokázat

Do hry se dostává další páka, která má bránit daňovým únikům. Vláda schválila prokazování původu majetku, který má hodnotu nad sedm milionů korun.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+
Ušetřete