Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Náklady na EET musí být o řád nižší než příjmy z ní, říká prezident NKÚ

Aby EET měla smysl, musí být náklady vynaložené na toto opatření výrazně nižší než příjmy z něj, a to aspoň o řád, řekl v rozhovoru Miloslav Kala, šéf NKÚ.

OSVČ zůstanou prvních 14 dnů nemoci bez peněz, státní úředníci si naopak polepší

Nový služební zákon přinesl změnu, o které ani řada politiků neví. Státní úředníci si díky ní polepší prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, a to až o tisíce Kč.

Už šestnáctiletí se mohou zcela osamostatnit a začít podnikat

Pro dosažení zletilosti a nabytí svéprávnosti není třeba čekat do osmnácti let. Svéprávnými se mohou stát už šestnáctiletí. Je však nutné splnit dané podmínky.

Majitelé bytů budou muset nájemníkům umožnit trvalý pobyt, a to i osobám blízkým

Pokud by prošel zákon o evidenci obyvatel, museli by majitelé nemovitostí umožnit nájemníkům nahlášení trvalého pobytu. A nejen jim, ale i osobám blízkým.

Postačí plná moc s úředně ověřeným podpisem?

Novela by mohla ulehčit podnikatelům. Namísto nákladné a leckdy nesnadno dostupné formy veřejné listiny plná moc. Čtěte názory oslovených odborníků.

Kontroly nelegální práce se více zacílí, inspekce se zaměří i na minimální mzdy

Počet kontrol nelegální práce se letos sice sníží, o to více však budou kontroly cílené. Inspektoři práce se navíc zaměří na dodržování minimální mzdy.

10 podnikatelských asociací a jejich názory na elektronickou evidenci tržeb

Zatímco některé podnikatelské asociace zákon o evidenci tržeb podporují, jiné nemohou kvůli EET přijít Andreji Babišovi na jméno. Přečtěte si názory 10 svazů.

Finanční poradenství a tři modely podnikání (MarketVoice)

Pouze strukturální forma byznysu už ve finančním poradenství neplatí. Jak se trh vyvíjí, objevují se další podnikatelské modely pro finanční poradce.

OSVČ, které dluží, se před exekutory na přechodném bydlišti neschovají

Ministerstvo vnitra chystá právní úpravu, která by zavedla povinnost hlásit státu delší pobyt na jiné adrese. Usnadní se tak práce exekutorům.

Co vás zaručeně zničí? Pravidelné drobné krádeže ve vašem obchodě

Drobné krádeže se stále výrazněji projevují na hospodaření obchodníků. Zjistili jsme, jak se (ne)můžete legálně bránit.

Zápisy do obchodního rejstříku se od května zlevní o tisíce korun

Přibližně za dva týdny by se podnikatelům měly snížit poplatky za zápis do obchodního rejstříku. Nově zápisy totiž budou moci dělat i notáři, a to levněji.

Koho se dotkne evidence tržeb, bude muset pracovat s elektronickými podpisy

Všichni podnikatelé, kterých se bude elektronická evidence tržeb týkat, budou muset pracovat s elektronickými podpisy, respektive s elektronickými značkami.

Zrušení pracovního poměru a „fingovaná“ nemoc zaměstnance

Zaměstnanec po doručení zrušení pracovního poměru ve zkušební době náhle onemocněl. Dokonce zpětně. Je zrušení platné a musí zaměstnavatel platit náhradu mzdy?

Podnikatelé, takto ne. Inspekce zavřela další restaurace a prodejny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela v minulých týdnech několik restaurací a prodejen nebo jejich částí. Podívejte se, z koho si příklad neberte.

4 opakující se prohřešky, kterými e-shopy porušují zákon

Klamavé obchodní praktiky nebo nedostatečné informace o reklamacích patří mezi nejčastější prohřešky e-shopů. Vyplývá to z loňských kontrol ČOI.

Babiš upravil evidenci tržeb, nad řemeslníky stále visí Damoklův meč

Nová verze zákona o evidenci tržeb je na světě a právě v této podobě zamíří do vlády. Zákon se však stále cílí na většinu podnikatelů, a to včetně řemeslníků.

S jarem se probouzí také farmářský byznys. Dolehne na něj evidence tržeb?

V ulicích přibývá stánků českých farmářů. I když zatím nabízejí skleníkové nebo dovážené zboží, farmářský byznys se přesto začíná probouzet. Jenže co #EET?

5 velkých změn, které přinese malá novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku je rozsahem malá, ale přináší důležité změny. Ovlivní práci nezletilých, odpovědnost za škodu i ověřování veřejných listin.

Využíváte virtuální sídlo? Připravte se na přísnější kontroly finančních úřadů

Ochrana virtuálních sídel před daňovou kontrolou pomalu mizí v nenávratnu. Podnikatelům navíc hrozí označení nespolehlivého plátce. Lze se tomu vyhnout?

Dnes končí lhůta pro změny v životním pojištění. Pohlídejte si své zaměstnance

Už pouze dnes mají lidé na změnu podmínek v rámci životního pojištění. Pokud se to týká vašich zaměstnanců, měli by vám o tom dát vědět. Máte už informace?

Postačí pro daňové účely jednostranná úprava smlouvy o životním pojištění?

Kdo hodlá čerpat daňové výhody životního pojištění, musí mít smlouvu upravenu nejpozději 31. března 2015. Může změnu smlouvy provést sama pojišťovna?

Podnikatel a reklamace. Na co si dát pozor?

Reklamace zakoupeného zboží, i to je součást podnikání. Víme jakými pravidly se musí podnikatel řídit, aby reklamační řízení proběhlo jak má?

Další novela zákoníku práce. Čtěte, co přináší

Projednávaná novela zákoníku práce přináší upřesnění znění zákona, ale i výraznější změny. V oblasti dohod, krácení stravného i odškodnění pracovních úrazů.

Co všechno má obsahovat faktura, pokud je vystavena pro zahraničního zákazníka?

Jestliže podnikatel není plátce DPH, nevztahují se na něho pravidla pro vystavování dokladů dle zákona o DPH. Co všechno by ale měla obsahovat faktura?

Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

Jakmile se zavede EET, data se začnou ztrácet a prodávat a do tří let tu bude velká korupční kauza, tvrdí Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů.

Podpora v nezaměstnanosti v roce 2015

Zvýšila se maximální výše podpory. Čtěte, kdy a za jakých podmínek mají nárok na podporu zaměstnanci, osoby po mateřské nebo bývalí podnikatelé.

Restaurace nejsou živnostníci, živnostníků se evidence tržeb netýká, motá Babiš

Ví vůbec Andrej Babiš, co sám navrhuje v zákoně o evidenci tržeb? Podle toho, jak motá živnostníky, restaurace a samotný návrh zákona, to nevypadá. (KOMENTÁŘ)

Dobrá zpráva pro OSVČ. Skupina, jež řešila změny výdajových paušálů, zatím končí

Pracovní skupina, kterou zřídil Andrej Babiš a která řešila zdanění OSVČ, přerušila svoji činnost. Není údajně politické zádání výdajové paušály nějak měnit.

Založení společností má výrazně zlevnit, maximálně vyjde na 100 eur

Ministerstvo spravedlnosti předložilo novelu zákona, která má zlevnit zakládání společností s ručením omezeným. Nově by se platilo maximálně 100 eur.

Režim reverse – charge se za tři týdny rozšíří o řadu nových položek

Od 1. dubna musí podnikatelé počítat s tím, že se režim reverse – charge rozšíří o další položky. Půjde například o dodávky mobilů či notebooků.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+