Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Stane z OSVČ ohrožený druh? Připomeňte si, co OSVČ v posledních letech postihlo

Počet OSVČ hlavních už několikátý rok po sobě klesá. Výjimkou není ani rok 2015. Jedním z důvodů jsou i opatření a zákony, které na OSVČ míří.

Restaurace by na zákazu kouření mohly vydělat miliardy korun, tvrdí výzkum

Zákaz kouření v restauracích má stále více příznivců. Podle výzkumu by na něm restaurace navíc mohly vydělat, a to až několik miliard korun.

Kdo nevychovává děti, připlatí si na důchodovém pojištění. Týká se to i OSVČ

Kdo se aktuálně stará o dvě a více nezaopatřené dětí, má ušetřit na sociálním pojištění. Kdo o žádné, má si naopak připlatit. Navrhuje to důchodová komise.

Velké řetězce se bouří, novela o významné tržní síle zdraží zboží v obchodech

Chystaná novela o významné tržní síle má pomoci omezit sílu obchodních řetězců při jednání s dodavateli. Odborníci ale varují. Mohla by zdražit potraviny.

Prokažte původ majetku. Doplatí živnostníci na to, že nemají každou účtenku?

Zákon o prokazování původu majetku s sebou nese řadu rizik. Hospodářská komora ČR například upozorňuje na nesmyslnost retroaktivity vůči živnostníkům.

Vláda rozhodla. Nejasný původ majetku budete muset prokázat

Do hry se dostává další páka, která má bránit daňovým únikům. Vláda schválila prokazování původu majetku, který má hodnotu nad sedm milionů korun.

Podnikatelé na “nové odpadové” zákony doplatí, tvrdí Hospodářská komora

Současný odpadový zákon by měly nahradit dva nové předpisy. Podle Hospodářské komory však na pravidla, která zavádějí, podnikatelé doplatí.

Na #EET se nabaluje doplňkový byznys, zuby si brousí i mobilní operátoři

Elektronická evidence tržeb otevírá možnost pro firmy, aby dotčeným subjektům nabídly vybavení a doplňkové služby. Na své si mají přijít i mobilní operátoři.

Šlamastika kolem druhého pilíře nekončí. Může za to zákon

Zrušení druhého pilíře klepe na dveře. Čtěte, jakým způsobem, ale hlavně k čemu musí před jeho zrušením nezbytně dojít. Je připravena novela zákona.

Ekologická daň se bude platit i za vozy staré 10 let, žádá ministerstvo

Vlastníci automobilů, které byly vyrobené v letech 2000 až 2005, budou nově platit ekologickou daň. Počítá s tím návrh ministerstva životního prostředí.

Koho se dotkne #EET, musí řešit zákon, ne vyhlášky, žádá asociace restaurací

Elektronická evidence tržeb se musí týkat všech, kteří berou hotovost. Případné výjimky musí být v zákoně a ne ve vyhlášce, žádá Asociace hotelů a restaurací.

Konec papírových dokladů na pracovišti? Ale kdeže, kontrolní systém se opozdil

Kontroloři inspekce práce žádali po zaměstnavateli papírové dokumenty, přestože si informace mají od roku 2015 zjistit sami. Důvod? Do dubna nefungoval systém.

100 tisíc korun jako pokuta pro podnikatele, kteří nebudou spolupracovat s ČSÚ

Některé z firem mohou dostat do datové schránky výzvu od ČSÚ, aby spolupracovaly na statistickém zjišťování. Pokud odmítnou, zaplatí pokutu až 100 tisíc korun.

„Sypat“ další peníze do zdravotnictví se nebude. MF odmítá navýšit odvody státu

Ministerstvo financí odmítá navýšení plateb za státní pojištěnce. České zdravotnictví podle něj rozhodně není podfinancované. Chce se zaměřit na výdaje.

Náklady na EET musí být o řád nižší než příjmy z ní, říká prezident NKÚ

Aby EET měla smysl, musí být náklady vynaložené na toto opatření výrazně nižší než příjmy z něj, a to aspoň o řád, řekl v rozhovoru Miloslav Kala, šéf NKÚ.

OSVČ zůstanou prvních 14 dnů nemoci bez peněz, státní úředníci si naopak polepší

Nový služební zákon přinesl změnu, o které ani řada politiků neví. Státní úředníci si díky ní polepší prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, a to až o tisíce Kč.

Už šestnáctiletí se mohou zcela osamostatnit a začít podnikat

Pro dosažení zletilosti a nabytí svéprávnosti není třeba čekat do osmnácti let. Svéprávnými se mohou stát už šestnáctiletí. Je však nutné splnit dané podmínky.

Majitelé bytů budou muset nájemníkům umožnit trvalý pobyt, a to i osobám blízkým

Pokud by prošel zákon o evidenci obyvatel, museli by majitelé nemovitostí umožnit nájemníkům nahlášení trvalého pobytu. A nejen jim, ale i osobám blízkým.

Postačí plná moc s úředně ověřeným podpisem?

Novela by mohla ulehčit podnikatelům. Namísto nákladné a leckdy nesnadno dostupné formy veřejné listiny plná moc. Čtěte názory oslovených odborníků.

Kontroly nelegální práce se více zacílí, inspekce se zaměří i na minimální mzdy

Počet kontrol nelegální práce se letos sice sníží, o to více však budou kontroly cílené. Inspektoři práce se navíc zaměří na dodržování minimální mzdy.

10 podnikatelských asociací a jejich názory na elektronickou evidenci tržeb

Zatímco některé podnikatelské asociace zákon o evidenci tržeb podporují, jiné nemohou kvůli EET přijít Andreji Babišovi na jméno. Přečtěte si názory 10 svazů.

Finanční poradenství a tři modely podnikání (MarketVoice)

Pouze strukturální forma byznysu už ve finančním poradenství neplatí. Jak se trh vyvíjí, objevují se další podnikatelské modely pro finanční poradce.

OSVČ, které dluží, se před exekutory na přechodném bydlišti neschovají

Ministerstvo vnitra chystá právní úpravu, která by zavedla povinnost hlásit státu delší pobyt na jiné adrese. Usnadní se tak práce exekutorům.

Co vás zaručeně zničí? Pravidelné drobné krádeže ve vašem obchodě

Drobné krádeže se stále výrazněji projevují na hospodaření obchodníků. Zjistili jsme, jak se (ne)můžete legálně bránit.

Zápisy do obchodního rejstříku se od května zlevní o tisíce korun

Přibližně za dva týdny by se podnikatelům měly snížit poplatky za zápis do obchodního rejstříku. Nově zápisy totiž budou moci dělat i notáři, a to levněji.

Koho se dotkne evidence tržeb, bude muset pracovat s elektronickými podpisy

Všichni podnikatelé, kterých se bude elektronická evidence tržeb týkat, budou muset pracovat s elektronickými podpisy, respektive s elektronickými značkami.

Zrušení pracovního poměru a „fingovaná“ nemoc zaměstnance

Zaměstnanec po doručení zrušení pracovního poměru ve zkušební době náhle onemocněl. Dokonce zpětně. Je zrušení platné a musí zaměstnavatel platit náhradu mzdy?

Podnikatelé, takto ne. Inspekce zavřela další restaurace a prodejny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela v minulých týdnech několik restaurací a prodejen nebo jejich částí. Podívejte se, z koho si příklad neberte.

4 opakující se prohřešky, kterými e-shopy porušují zákon

Klamavé obchodní praktiky nebo nedostatečné informace o reklamacích patří mezi nejčastější prohřešky e-shopů. Vyplývá to z loňských kontrol ČOI.

Babiš upravil evidenci tržeb, nad řemeslníky stále visí Damoklův meč

Nová verze zákona o evidenci tržeb je na světě a právě v této podobě zamíří do vlády. Zákon se však stále cílí na většinu podnikatelů, a to včetně řemeslníků.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+