Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Na provozovně nemůže hrát online stream typu Spotify. Právník vysvětluje proč

Zpříjemnit si pracovní dobu hudbou může razantně sáhnout do rozpočtu. Rádio na provozovně je totiž bráno jako veřejná produkce a za tu se musí platit.

Produkujete při podnikání odpad? Běžné popelnice jen tak využívat nemůžete

Pokud ve svém podnikání produkujete odpady, jste povinni zajistit jejich vytřídění a odvoz. Bez smlouvy s obcí byste je však do běžných popelnic házet neměli.

5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Podnikatele může poctít svoji kontrolní návštěvou řada úřadů. Zeptali jsme se odborníků na pět nejčastějších z nich a podívali se na jejich činnost.

Škodí nový občanský zákoník eseróčkům?

Společností s.r.o. je letos o poznání méně. Nepomohl jim ani fakt, že se dají založit s vkladem pouhém koruny. Čtěte důvody.

Nenechte si pomluvami zničit podnikání, zákon bude na vaší straně

Pomluvy, které mohou zásadně ovlivnit podnikání, se dají řešit prostřednictvím právníků. Lidem usilujícím o konec vaší firmy mohou hrozit dva roky za mřížemi.

Živnostníkům zbývá posledních 14 dní na „snadný“ únik od mobilního operátora

Za 14 dní nabude účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích, která výrazným způsobem oklešťuje práva podnikatelů. Nejvíce se dotkne živnostníků.

Novela občanského zákoníku zklamala e-shopy. Neřeší, že se z nich staly půjčovny

E-shopy věřily, že ministerstvo napraví chybu v občanském zákoníku, která z e-shopů dělá de facto půjčovny. Předložená novela ale problematiku vůbec neřeší.

Po tvrdém podnikání klidná penze z naspořeného v II. pilíři? Teď už jen utopie

Vláda rozhodla o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Stát by se tak mělo v roce 2016. Vložené peníze dostanou lidé zpátky.

O živnosťák můžete přijít i kvůli neplacení pojistného. A na pěkně dlouho

Sociálka i zdravotní pojišťovna mohou žádat pozastavení nebo zrušení vašeho živnostenského oprávnění. Důvodem jsou dluhy. Jejich strop bude VZP navíc snižovat.

OSVČ si mohou oddechnout, přehledy pro ČSSZ půjde podávat i nadále na papíře

Povinnost elektronické komunikace s ČSSZ měla platit už letos. Nakonec vše dopadlo tak, že elektronická komunikace s ČSSZ zůstane pro podnikatele dobrovolná.

Na plátce DPH se chystá další výkaz. Zákon navíc neříká, co všechno má obsahovat

Vláda zřejmě prosadí zavedení kontrolních hlášení k DPH. Podnikatelé ale varují, že zákon neříká, co má hlášení obsahovat, a že jen zvýší administrativu.

Třetí sazba DPH je chybou, odstartuje totiž vlnu lidové tvořivosti

Třetí sazba DPH má zatím platit na knihy, léky a kojeneckou výživu. Už ale přichází návrhy, aby do ní spadly další věci. A tyto návrhy budou přibývat.(KOMENTÁŘ)

Na DPH už jen elektronicky, novela ruší stávající výjimku pro drobné podnikatele

V současnosti nemusí fyzické osoby s příjmy do 6 milionů korun komunikovat s finančním úřadem ohledně DPH elektronicky. To se má ale od roku 2016 změnit.

Patříte mezi 23 % firem, které neupravily firemní listiny? Raději to napravte

Do konce června měly firmy změnit své zakladatelské listiny, aby odpovídaly zákonu o obchodních korporacích. Skoro čtvrtina tak neučinila a riskuje tím sankce.

Rodiče získají novou slevu na dani, týká se i OSVČ s výdajovými paušály

Rodiče, kteří umístí dítě ve školce nebo v jiném zařízení péče o děti, budou moct uplatnit slevu na dani až do výše minimální mzdy. Týká se to i OSVČ s paušály.

Chcete potravinu označit jako „českou“? Budete muset splnit 3 podmínky

Ministerstvo zemědělství se rozhodlo definovat „českou potravinu“. Abyste mohli tento název použít, budete muset splnit tři podmínky.

Radíme, jak máte postupovat, pokud vaše firma naletěla podvodníkům

Zaplatíte desetitisíce za materiál, avšak naletíte podvodníkům, kteří peníze ukradnou skrze bílého koně. Právníci radí, jak máte dále postupovat.

Pozor na šmelináře s životním pojištěním. Útočí i na živnostníky

Změna týkající se výběru peněz z životního pojištění nahrává podvodníkům, kteří se snaží vydělat na nevědomosti lidí. Pozor, pojistku není potřeba rušit.

Na třech dalších obecních úřadech vzniknou Czech POINTY, jeden též v Austrálii

Podnikatelé budou moci od roku 2015 využít služby kontaktních míst Czech POINT nově na třech dalších obecních úřadech. Víme, které to jsou.

Odhaduji, že zákony porušuje zhruba 15 % podnikatelů, říká šéf ČOI

Zákony porušuje odhadem 15 % podnikatelů, poměr zjištění během kontrol je však více než dvojnásobný, řekl v rozhovoru Mojmír Bezecný, šéf ČOI.

Stanovili jste v pracovní smlouvě fixní mzdu? Změnit ji lze jen písemnou dohodou

Pokud chcete zaměstnanci změnit výši mzdy, kterou jste si dohodli v pracovní smlouvě, musíte tak učinit písemnou dohodou. Nelze to udělat samovolně.

Přibude 54 míst, kde si podnikatelé budou moci ověřit listiny nebo podpisy

Ověřit listiny či podpisy mohou podnikatelé na pobočkách České pošty, Hospodářské komory ČR, u notáře nebo na obecních úřadech. Těch nově přibude 54.

5 novel, které schválil Senát a které se dotknou od roku 2015 podnikání

Na poslední schůzi Senátu přišla na paškal řada novel, které se dotýkají podnikání. Přečtěte si, na co se podnikatelé musí od roku 2015 začít připravovat.

Zboží z hygienických důvodů zpět nebereme. Omyl, většinou musíte

Obchodník má právo odmítnout vzít zboží zpět z hygienických důvodů, tedy je-li vybaleno z uzavíratelného obalu. Neplatí to ale vždy. Existuje jen pár výjimek.

Kybernetickou bezpečnost bude řešit zákon. Zjistili jsme dopady na podnikatele

Od roku 2015 začne platit nový zákon o kybernetické bezpečnosti. Zjistili jsme, kterých všech podnikatelů se, ať už přímo, či nepřímo, dotkne.

Jsou to zloději, ale potřebujeme je, hodnotí komunální politiku podnikatelé

Účast v letošních komunálních volbách byla vysoká, alespoň ze strany podnikatelů. Ti si totiž uvědomují, že komunální politiku potřebují.

4 změny, které oklešťují práva podnikatelů vůči mobilním operátorům

Nový zákon výrazně zhoršuje postavení podnikatelů vůči mobilním operátorům. Pokud novelu schválí i senát, ti si budou moci z podnikatelů udělat trhací kalendář.

Místo šikanování slušných podnikatelů může stát legalizovat zakázané činnosti

Opatření proti daňovým únikům nepostihují jen podvodníky, ale i poctivé podnikatele. Místo toho může stát vydělat na legalizaci zakázaných činností. (KOMENTÁŘ)

Dělejte revize a schovávejte si doklady, nevystavíte se tak pokutám

Každá firma má povinnost zabezpečit se před ohněm. A na to se váže povinnost provádět pravidelné revize a umět je prokázat. Jinak se vystavujete postihům.

Plné moci ověřené notářem mají skončit, obchodním společnostem se uleví

První novela nového občanského zákoníku pomůže podnikatelům. Jejich současné problémy řeší hned několik z vybraných dvanácti paragrafů.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+