Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Nelegální dovozy odhaleny. Firmy nepodávaly přiznání k DPH

Firmy, které nedanily dovezené zboží, byly odhaleny. Nepodávaly přiznání k dani z přidané hodnoty. Celníci zabavili zboží v hodnotě 90 milionů Kč.

Je smysluplné zavřít ve svátek? A pokud ano, pro koho?

Uzavření obchodů během svátků by stát prakticky vůbec nepocítil. Co ale lidé? V jiné situaci jsou zákazníci, v jiné zaměstnanci. Jste pro nebo proti?

Zákon zpřísňuje elektronické dražby, musí být přesné na setinu vteřiny

Mění se pravidla pro online dražby. Ty budou rychlejší, přesnější a přehlednější. Jak pro dražitele, tak dražebníky.

Způsobil evropský soud převrat ve stahování filmů? Jen bouře ve sklenici vody

Přináší nedávný rozsudek evropského soudu revoluci v nelegálním stahování a ve fungování úložišť typu Uložto.cz? Podle právníků se prakticky nic nemění.

Náhrada škody prošla v novém občanském zákoníku řadou úprav

Úprava náhrady škody doznala od 1. ledna 2014 řady změn. Změny se týkají podmínek, způsobu či limitace její náhrady.

Je mezilidská výpomoc nelegální zaměstnávání?

Převratné změny snad čekají oblast nelegálního zaměstnávání. Soud rozhodoval, zda se jedná o mezilidskou výpomoc či o práci načerno. Blýská se na lepší časy?

Rozumíte úřední řeči? Měli byste, jinak hrozí penále

Kdy doplatit rozdíl na zálohách na zdravotním pojištění? Zákon je jasný, ale v něm obsažená formulace už tak docela ne. Nabízíme překlad z úředničiny.

Cimrman by opět zaplakal, Češi přihlašují jeden vynález za druhým

Kdyby se vloni pokusil patentovat své nápady Jára Cimrman, uspěl by asi stejně jako ve Smoljakově filmu. Češi totiž loni přihlašovali jeden vynález za druhým.

Požádejte si o koncesi na prodej lihovin, zbývá už jen týden

Už jen týden je možné žádat o koncesi na prodej lihovin zdarma. Od druhé poloviny dubna bude zpoplatněna. Kdo ji nebude mít, nebude smět tvrdý alkohol nabízet.

Revize směrnice o tabákových výrobcích, konec cigaretového byznysu?

Evropská unie učinila zásadní krok v boji s tabákovým průmyslem. Čtěte, jak se má zachovat Česko a proč se musí kuřáci rozloučit s tradičními cigaretami.

Chaos ve srážkách ze mzdy. Tři možné postupy. Který je ten pravý?

Čtyři měsíce od účinnosti nové právní úpravy a stále není jasno, jak postupovat v okamžiku souběhu výkonu rozhodnutí s dohodami o srážkách ze mzdy.

Šikanózní návrhy na zahájení insolvence nelze tolerovat, rozhodl pražský soud

Insolvenční návrhy se staly i prostředkem nekalých obchodních praktik. Soud se nyní přiklonil na stranu stavební firmy, na kterou byl šikanózní návrh podán.

Na dodatek smlouvy od RWE jen s lupou, bez ní nezjistíte, k čemu se zavazujete

Firma RWE vybízí své zákazníky, aby uzavřeli dodatek ke smlouvě. Samotný dodatek je však napsán tak malým písmem, že se to podle právníků neslučuje se zákonem.

Firmy a soukromé spisovny budou muset zajistit úschovu dokladů

Mzdové a důchodové listy zaměstnanců budou firmy muset uchovávat i po ukončení svého provozu, respektive zajistit další úschovu těchto dokladů. Víme proč.

Co musí řemeslník vědět před přijetím zakázky v zahraničí

Jak podnikat v zahraničí? Poradí Jednotná kontaktní místa. Tady jsou typické příklady dotazů a odpovědi na ně.

Odpovědnost členů orgánů obchodní korporace za škodu. Jak ji omezit?

Zákon o obchodních korporacích používá výraz „povinnost řádného hospodáře“. Jak to souvisí s náhradou způsobené škody? A je možné snížit odpovědnost za škodu?

Jak na uzavření smlouvy o výkonu funkce v roce 2014

Nejzazší termín smluvní úpravy výkonu funkce se blíží. Do července 2014 musí být smlouva přizpůsobena novým podmínkám, včetně nových náležitostí.

Čtěte, jak chtějí politici zastupovat české podnikatelské zájmy v Bruselu

65 % všech zákonů pochází z Evropy. Je proto potřeba zvolit si v blížících se volbách do Evropského parlamentu takové politiky, kteří budou hájit české zájmy.

Zaměstnejte rodiče, budete mít slevu na daních

Rozšíření škály služeb péče o předškolní děti je hlavním cílem nové ministryně práce. Ta podporuje vznik dětských skupin a návrat rodičů do zaměstnání.

Firmy se do zveřejňování majitelů nehrnou, stále se drží anonymních akcií

Přestože firmy už nesmí vydávat listinné akcie na majitele, do odtajňování vlastníků se zatím nehrnou. Anonymní akcie má stále 12,5 tisíce společností.

Čekáte rodinu? Požádejte si o peněžitou pomoc

O peněžitou pomoc v mateřství mohou požádat i muži. Vyplatí se ale především ženám. Kdy a jak žádat, to radí následující článek.

Kvůli nedodržení nového občanského zákoníku hrozí i zrušení firmy

Už jen tři měsíce zbývají na úpravu všech zákonných náležitostí, které firmám nařizuje nově přijatý občanský zákoník. Myslete na to.

Nevracíte v e-shopu při odstoupení od smlouvy poštovné? Porušujete zákon

Při odstoupení od smlouvy do 14 dnů má zákazník právo i na vrácení poštovného. Některé e-shopy se ustanovení snaží obcházet triky, kterými však porušují zákon.

Stahujte nové vzory smluv, které jsou již podle nového občanského zákoníku

Server Podnikatel.cz aktualizoval všechny vzory smluv, které byly upraveny dle nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Stahujte zdarma.

Lichváři se radují. Trestní odpovědnost za lichvu narazila u poslanců

Do zákona o trestní odpovědnosti právnických osob lichva prozatím nepřibude. Ministerstvo spravedlnosti ale chystá jeho velkou revizi a rozšíření už v létě.

Novinky v odškodňování pracovních úrazů

Pracovní úrazy si vyžádají kolem 20 miliard korun ročně. Od letoška je jednodušší a lacinější žádat jejich odškodnění. Čtěte podrobnosti.

Katastr nemovitostí v novém aneb průvodce platnou úpravou

Jak dlouho je nutné čekat pro zapsání vkladu do katastru? Má vůči vám katastr nějaké povinnosti? Jak se zachovat, pokud jsou údaje v katastru nepravdivé?

Mobilní operátoři musí lidem vracet část naúčtovaných pokut

Český telekomunikační úřad se zastal zákazníků mobilních operátorů. Někteří z nich totiž byli podvedeni a museli při přechodu ke konkurenci platit víc.

Evidenční listy budou muset firmy uchovávat i po svém zániku

Připravuje se nový zákon, který firmy zatíží archivací a administrativou. A to dokonce i ty, které s podnikáním skončí. Uleví se ale všem zaměstnancům.

Online dražby. Co je třeba pro účast?

Automobil, hodinky, elektronika i zavedená webová doména za zlomek ceny. Elektronické dražby movitých věci získávají na oblibě.

Prohledat Podnikatel.cz

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+