Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Okruh trestů pro firmy bude čtyřikrát větší. Vláda chce trestat přísněji

Okruh trestných činů, za které nesou odpovědnost právnické osoby, by se měl výrazně rozšířit. Firmy už bude možné potrestat i za vraždu.

Jak na souběh funkcí? Raději vše řešte smlouvou o výkonu funkce, tvrdí právníci

Souběh funkcí se stal v roce 2014 opět problémem, jelikož ho nová právní úprava neřeší. Právníci proto podnikatelům radí řešit vše smlouvou o výkonu funkce.

Požární minimum podnikatele. Základem je povědomí o vašem začlenění

Dodržování pravidel a povinností požární bezpečnosti se vyplácí. Seznamte se s požárním minimem pro živnostníky i firmy.

Přesun firmy do virtuálního sídla je jedno velké papírování. A někdy i risk

Přesun firmy do virtuálního sídla je záležitostí několika málo minut, maximálně dvou dnů. S takovými taháky přichází poskytovatelé adres. Realita je ale jiná.

Vykutálení prodejci útočí na živnostníky. Ti se pak nemohou bránit a reklamovat

Sdělíte-li v reakci na telefonickou nabídku prodejci své identifikační číslo, přijdete o právo na odstoupení od smlouvy. Někteří obchodníci tohoto zneužívají.

Kdy je konkurenční doložka ve smlouvách neplatná? Máme konkrétní příklad

Jak je to s konkurenční doložkou v pracovních smlouvách a kdy je taková doložka neplatná? Odpovídá právník s odkazem na konkrétní příklad.

Využíváte dron ke komerčnímu focení a natáčení? Riskujete velkou pokutu

Na komerční provoz bezpilotního letounu je potřeba povolení. Mnoho soukromých kameramanů a fotografů, kteří chtějí zaujmout novou službou, se vystavuje pokutám.

Podnikatel, který umí moc. Byl sice odsouzen, ale své miliony má zpět

Část státem zabaveného majetku má uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř zpět. Soud jej uvolnil pro poškozené. Krejčířovi právníci byli ale rychlejší než exekutoři.

Živnostenský zákon v novém kabátě: méně byrokracie, silnější ochrana údajů

Živnostenské úřady se snaží šetřit čas i peníze podnikatelů. Od roku 2015 navíc nebudou zveřejňovat některé osobní údaje.

Vývozní náhrady a finanční kompenzace, tak má vypadat pomoc zemědělcům

Pomoc zemědělcům a potravinářům zasažených ruským embargem musí nejdřív schválit Evropská unie. Bez toho se Česko nikam nehne. Pomoci ale mohou státní úřady.

Sazby mýtného se mají zvýšit, současně se ale sníží limity pro slevu na mýtném

Ministerstvo dopravy navrhuje, aby se zvýšily sazby mýtného, a to o inflaci za poslední roky. Současně se ale mají snížit limity pro přiznání slevy na mýtném.

Chcete založit firmu? Poradíme vám, podle čeho zvolit výši základního kapitálu

Podnikatelé si mohou nově vybrat, s jak velkým základním kapitálem s.r.o založí. Přestože možnost 1 koruny může vypadat lákavě, odborníci se jí radí vyhnout.

Proč proti zákazu kouření v hospodách nelze brojit podnikatelskou svobodou?

Odpůrci zákazu kouření v restauracích se často ohání podnikatelskou svobodou nakládat se svým majetkem. Zapomínají přitom, že vzduch jim nepatří. (KOMENTÁŘ)

Z virtuálního sídla může finanční úřad nechat společnost „deportovat“

Jak jsou na tom oblíbená virtuální sídla firem z pohledu zákona? A skutečně dovedou uchránit před kontrolami finančních úřadů? Zjistili jsme pro vás.

Zákon o cenách už nic netoleruje. Měrné ceny musí uvádět i malé prodejny

Ani v malých obchodech už nestačí označit zboží jen prodejní cenou. Uvedena musí být i ta měrná. A to už čtvrt roku. Prodejci to ale netuší a riskují postih.

Tisíce obchodů s potravinami mají namále. Skončit mohou už za pár měsíců

Hned tři hrozby se snáší na provozovatele maloobchodů s potravinami. Podle černých scénářů neustojí novelu zákona o potravinách, registraci tržeb a pokuty ČOI.

Otevírací doba obchodů se má omezit. Během 7 svátků by měly mít zcela zavřeno

Pokud projde návrh senátorů ČSSD, budou muset mít obchodníci během 7 svátků zcela zavřeno. Na Štědrý den by pak mohli prodávat jen do 12 hodin.

Pracujícím důchodcům se vrátila sleva na dani. Co teď mají dělat zaměstnavatelé?

Od roku 2014 se pracujícím seniorům vrací sleva na dani. Nález ústavního soudu, který to určil, se dotkne i zaměstnavatelů. Čtěte, jak mají postupovat.

Dopravci se bouří, mají platit za výjimky z víkendových zákazů jízd

Dopravci, kteří musí na silnice prvních tříd a dálnice vyslat svá auta i o víkendech, zřejmě budou muset platit za získání povolení. Návrh má podporu vlády.

Firmy mohou být trestány za lichvu i sexuální delikty

Od srpna platí novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Čtěte, za co může být firma stíhána.

Obchodní a úřední korespondence má svá pravidla. Ta nová platí ode dneška

Začíná platit nová norma, která upravuje pravidla obchodní a úřední korespondence. Znát by ji měl každý, kdo ve firmě připravuje oficiální dokumenty.

Podnikajícím důchodcům se vrací sleva na dani, roku 2013 se to však netýká

Pracující důchodci mají důvod k částečné spokojenosti. Ústavní soud jim od letošního roku vrátil základní slevu na dani. Pro rok 2013 se ale nic nemění.

Zrušení slevy pro pracující důchodce bylo protiústavní, za rok 2014 půjde využít

Pracujícím důchodcům se vrací základní sleva dani. Budou ji moci opět využít už za rok 2014. Dnes o tom rozhodl ústavní soud.

Jak ovlivňuje vztah k osobám blízkým podnikání

Nová pravidla platí od roku 2014 při podnikání s příbuznými, například při schvalování jejich mezd. Osobou blízkou může být dokonce i právnická osoba.

Dočkáme se billboardů s reklamou na pohřební služby? Pravidla se mají uvolnit

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce uvolnit přísná pravidla pro reklamu v oblasti pohřebnictví. Nově by zákon už taxativně neříkal, co reklama může obsahovat.

Místo práce celý den na Facebooku. Jak vyhodit nepohodlného zaměstnance

Sleduje váš zaměstnanec celý den Facebook a přitom se nevěnuje dostatečně své práci? Zjistěte, jak takovému pracovníkovi ukázat dveře.

Víte, co je to v mailu disclaimer? Radíme, co do něj rozhodně nedávat

Disclaimer objevíte od odesílatele na konci mailu. Většinou se jedná o drobný text šedivé barvy či označený kurzivou. Proč byste ho (ne)měli používat i vy?

Chystá se plošný zákaz kouření v restauracích a barech. Možná už od roku 2015

Hnutí ANO plánuje předložit novelu, která zakáže kouření ve všech restauracích a barech. Proti není ani nejsilnější vládní strana ČSSD.

Souběh funkcí opět není od roku 2014 možný. Poradíme, jak se vyhnete problémům

Ministerstvo spravedlnosti vydalo stanovisko, ve kterém „rozetlo“ rozepři právníků. Podle ministerstva není souběh funkcí od roku 2014 opět přípustný.

Změny v poskytování podpory v nezaměstnanosti od roku 2015

Další novela zákona o zaměstnanosti. Tentokrát přináší změny významné pro možnost pobírání podpory v nezaměstnanosti. Dotkne se i společníků a jednatelů.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+