Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Místo zrušení karenční doby uzákonit sick days? Podnikatelé jsou ochotní jednat

Zatímco o zrušení karenční doby nechtějí podnikatelé ani slyšet, o návrhu na zavedení tzv. sick days jsou ochotní jednat. Kladou si však podmínky.

Hospody mají zatím smůlu, koalice se na nižší DPH na pivo neshodla

Andrej Babiš chce v rámci EET snížit restauracím DPH na 10 % u točeného piva a nealkoholických nápojů. Hospody však mají zatím smůlu, koalice návrh odložila.

Zadržuje vám finanční úřad nadměrný odpočet DPH? Braňte se a řekněte si o úrok

Vykážete nadměrný odpočet v přiznání k DPH, ale finanční úřad jeho vyplacení protahuje například prověřováním, eventuálně daňovou kontrolou? Chtějte úrok.

Stát zavede centrální evidenci účtů. Sloužit má k odhalení daňových podvodů

Další páka na daňové úniky a praní špinavých peněz. Takovou má mít funkci centrální evidence bankovních účtů. Jak a komu bude soužit?

Dnes vstupuje do praxe ADR. Vaše spory se zákazníky bude řešit ČOIka

Novela zákona o ochraně spotřebitele zavádí novinku - mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Proč a jak se dotkne podnikatelů?

O #EET se bude hlasovat 10. února, opozice podá ústavní stížnost

Vládní koalice se rozhodla utnout třetí čtení k zákonu o evidenci tržeb. Bude se o něm hlasovat 10. února. Opozice podá proti tomuto postupu ústavní stížnost.

Nebuzerujte pana Babiše, pravda a zákony nesmí stát v cestě #EET

[KOMENTÁŘ] Proč řešit zpackanou studii za pouhých 200 tisíc Kč? Proč řešit, že někdo říká jednou to a podruhé ono? A vůbec, nebuzerujte pana Babiše.

Restauratéři kašlou na uvádění alergenů. Jakými způsoby o nich informovat?

Povinnost uvádět informace o alergenech mají provozovatelé restaurací již více než rok. Ne všichni si ji však vzali za svou.

Nejhorší novinka roku 2016 podle podnikatelů? Jednoznačně kontrolní hlášení

Skoro dvě pětiny podnikatelů označily za nejhorší legislativní novinku kontrolní hlášení. Pokud by začala letos platit EET, o první místo se s hlášeními podělí.

Jednou vrácené zboží lze znovu nabídnout. Ale jen za určitých podmínek

Mohou obchodníci prodávat zboží vrácené v zákonné lhůtě bez udání důvodu jako nové? A musí na tom vždy tratit? Odpovědi v článku.

Šmejdi v dodávce energií mají od ledna smůlu, ze smluv se dá snadněji vyvázat

Smlouva prostřednictvím podomního prodeje, přes telefon nebo internet jde od nového roku snadněji vypovědět. Je to díky novele zákona.

Víme, jak přesně se sankce u kontrolních hlášení zmírní. Vše má ale drobný háček

Vláda včera podpořila zmírnění sankčního režimu u kontrolních hlášení. Příslušný návrh však není zvlášť, nýbrž ho ministerstvo přilepilo k návrhu jiného zákona.

V práci soukromě chatoval, dostal padáka. Stížnost u Evropského soudu nepomohla

Rozsudek, který naznačuje, že firma může sledovat, zda její zaměstnanci nepoužívají chat k soukromým účelům.

Kontrolní hlášení k DPH ohrožuje povinnost mlčenlivosti, upozorňují právníci

Povinnost podávat kontrolní hlášení, která se týká plátců DPH, má hned několik úskalí. Ohrožena je například mlčenlivost. Otazník visí též nad bezpečností dat.

Jsi gay? Tak tu nejsi vítán. Inspekce práce prověřovala diskriminaci v práci

Do výkonu státního úřadu inspekce práce patří také kontrola diskriminace a nerovného zacházení v zaměstnání, a to i před vstupem do něj.

Babišův veletoč: Z chorvatské DPH a daně z příjmů nejde hodnotit efektivita #EET

[KOMENTÁŘ] Andrej Babiš dnes ve sněmovně uznal, že na chorvatské DPH a dani z příjmů nelze hodnotit efektivitu EET. Super, proč tedy zákon ještě nestáhl?

Podpora v nezaměstnanosti se od roku 2016 zvyšuje

Zvyšuje se podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Čtěte, kolik a za jakých podmínek můžete při ztrátě zaměstnání či ukončení podnikání dostat.

Obchodníky čekají nové povinnosti. Je to kvůli mimosoudnímu řešení sporů

Zlepšení vymahatelnosti spotřebitelských práv, úspora nákladů a času pro zúčastněné strany. To by mělo přinést mimosoudní řešení sporů.

Velký rozcestník změn v roce 2016, které se dotknou podnikatelů

Stejně jako každý rok připravil server Podnikatel.cz velký rozcestník novinek, které se v roce 2016 dotknou podnikatelů. A letos jich opravdu není málo.

Kontrolní hlášení je tady. Čtěte velký přehled, co, kdo, kdy a jak musíte splnit

Od roku 2016 musí plátci DPH podávat kontrolní hlášení. Čtěte velký přehled, který vám odpoví na základní otázky, které se s touto novou povinností pojí.

5 novinek, které čekají zaměstnavatele v roce 2016

Nový rok klepe na dveře. Přináší tradičně řadu legislativních změn v oblasti zaměstnávání. Server Podnikatel.cz je tu s jejich souhrnem.

Vracení nevhodných vánočních dárků nemá s reklamací nic společného

Už 26. prosince zamíří někteří lidé znovu do obchodů. Budou chtít vrátit nevhodné vánoční dárky. Jak se k tomu může postavit prodejce?

O sankcích u kontrolních hlášení se pořád jedná, ve hře jsou už jen dvě varianty

Jeden z nejvíce problematických bodů u kontrolních hlášení není stále vyřešen. Pořád se jedná o tom, jakým způsobem zmírnit sankční režim. Čas se ale krátí.

10 legislativních novinek, které se dotknou podnikatelů v roce 2016

Kontrolní hlášení k DPH, změny v účetnictví nebo u veřejných zakázek. To jsou jen příklady novinek, které na podnikatele čekají v roce 2016.

Zakázka k #EET se akorát vešla do hranice pro podlimitní řízení, o 95 tisíc Kč

Hodnota veřejné zakázky k EET se jen tak tak vešla do limitu pro podlimitní řízení. Nemusela být tak zveřejněna výzva v informačním systému veřejných zakázek.

Pozor na plnou moc, kterou jste dali daňaři, na kontrolní hlášení nemusí stačit

Ne každá plná moc, kterou máte uzavřenou se svým daňovým poradcem, může být využita v souvislosti s kontrolním hlášením. Víme, které plné moci úřady akceptují.

Přiznání k DPH budou muset všichni podávat elektronicky, prvně už za prosinec

Od roku 2016 už neplatí výjimka pro drobné plátce DPH a všichni bez výjimky budou muset podávat přiznání k DPH elektronicky. Prvně již za prosinec 2015.

Pozor na úplatkářství, s hodnotou darů pro obchodní partnery to nepřehánějte

Firmy již začínají posílat svým obchodním partnerům dary s Vánocům. Pozor však kvůli úplatkářství na jejich hodnotu. Držte se raději darů do hodnoty 500 korun.

Senátoři dali kontrolní hlášení k ústavnímu soudu, zákon přitom sami podpořili

Skupina 21 senátorů podala ústavní stížnost na kontrolní hlášení. Před rokem přitom příslušnou novelu DPH vesměs podpořili. Proti nehlasoval nikdo. [KOMENTÁŘ]

„Šmejdi“ si nedají pokoj. Přišli s novými triky, jak opět obejít zákon

Pokutu převyšující 3 a půl milionu korun si od ČOI vysloužily firmy, které nekale vydělávají na seniorech. Zákon nepomáhá, mají opět nové finty.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+
Ušetřete