Ušetřete
Už jen dní zbývá na podání přiznání k dani z příjmů. Poradíme vám, jak na to!

Články v rubrice Právo a zákony

Další novela zákoníku práce. Čtěte, co přináší

Projednávaná novela zákoníku práce přináší upřesnění znění zákona, ale i výraznější změny. V oblasti dohod, krácení stravného i odškodnění pracovních úrazů.

Co všechno má obsahovat faktura, pokud je vystavena pro zahraničního zákazníka?

Jestliže podnikatel není plátce DPH, nevztahují se na něho pravidla pro vystavování dokladů dle zákona o DPH. Co všechno by ale měla obsahovat faktura?

Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

Jakmile se zavede EET, data se začnou ztrácet a prodávat a do tří let tu bude velká korupční kauza, tvrdí Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů.

Podpora v nezaměstnanosti v roce 2015

Zvýšila se maximální výše podpory. Čtěte, kdy a za jakých podmínek mají nárok na podporu zaměstnanci, osoby po mateřské nebo bývalí podnikatelé.

Restaurace nejsou živnostníci, živnostníků se evidence tržeb netýká, motá Babiš

Ví vůbec Andrej Babiš, co sám navrhuje v zákoně o evidenci tržeb? Podle toho, jak motá živnostníky, restaurace a samotný návrh zákona, to nevypadá. (KOMENTÁŘ)

Dobrá zpráva pro OSVČ. Skupina, jež řešila změny výdajových paušálů, zatím končí

Pracovní skupina, kterou zřídil Andrej Babiš a která řešila zdanění OSVČ, přerušila svoji činnost. Není údajně politické zádání výdajové paušály nějak měnit.

Založení společností má výrazně zlevnit, maximálně vyjde na 100 eur

Ministerstvo spravedlnosti předložilo novelu zákona, která má zlevnit zakládání společností s ručením omezeným. Nově by se platilo maximálně 100 eur.

Režim reverse – charge se za tři týdny rozšíří o řadu nových položek

Od 1. dubna musí podnikatelé počítat s tím, že se režim reverse – charge rozšíří o další položky. Půjde například o dodávky mobilů či notebooků.

Gastro byznys, ze kterého si příklad neberte. Inspekce zavírá 3 desítky podniků

SZPI s novou kompetencí kontrol již uzavřela desítky restaurací. Mohou za to nedostatečné hygienické podmínky. Přesvědčte se ve fotogalerii.

Žádejte o restaurační předzahrádky, je nejvyšší čas

Chcete letos provozovat restaurační předzahrádku? Pak si pospěšte. Jaro už ťuká na dveře a vyřizování papírů může trvat i měsíc.

Restauracím kvůli elektronické evidenci tržeb klesne DPH na 15 %, slíbil Babiš

V rámci zavedení elektronické evidence tržeb by měla restauracím klesnout DPH z 21 na 15 %. Dnes to uvedl ministr financí Andrej Babiš.

E-shopaři, připravte se. Elektronická evidence tržeb se bude týkat i vás

Elektronická evidence tržeb se sice nebude týkat všech podnikatelů, e-shopy s ní však musí počítat. Pro online obchody by však nemělo jít o vážnější problém.

I živnostník má právo na podporu. Žádné bavory ale nečekejte

Když se v podnikání nedaří, je lépe se nechat zaměstnat. Když není možné sehnat ani práci, pak se i živnostníci mohou přihlásit na úřad práce. Víte, jak na to?

Chystá se 13 000 ostrých kontrol restaurací. Pohořel na nich i Paukert

Státní zemědělská a potravinářská inspekce má od letoška na starosti i kontrolu restaurací a jím podobných provozů. Kontrole prý unikne jen málokdo.

Ne. Všech živnostníků se elektronická evidence tržeb netýká

Nemalý poprask dnes vzbudilo v médiích tvrzení, že elektronická evidence tržeb se bude týkat všech živnostníků. Naštěstí to ale není pravda

Posílení práv mobilních operátorů je v rozporu s evropskými směrnicemi

Koncem roku 2014 vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, která posílila práva mobilních operátorů. Její dopady cítí především podnikatelé.

Přidejte zaměstnancům na mzdě, chce Německo po Česku. Proč diktuje podmínky?

Odměňování německou minimální mzdou je pro zaměstnance jistě příjemné, zaměstnavatelům však dělá vrásky na čele. Odklad v uplatňování zákona situaci neřeší.

S elektronickou evidencí se pojí novinka, zákazníci budou muset převzít účtenku

Nový zákon počítá s tím, že zákazníci budou mít za povinnost převzít účtenku. Podnikatelé se však nemusí obávat, že je budou muset zákazníkům rvát do rukou.

Nejhorší novinka roku 2015? Elektronická podání pro majitele datových schránek

Za nejhorší legislativní novinku roku 2015 považují podnikatelé povinná elektronická podání pro majitele datových schránek a případnou automatickou pokutu.

Kapitál už nemusíte navyšovat jen penězi, nově to jde třeba i přes know-how

V rámci staré právní úpravy bylo možno v zásadě poskytnout příplatek pouze v penězích. Nová úprava však výslovně připouští poskytnutí i nepeněžitého příplatku.

Zakládáte firmu? Plná moc pro zastupování nemusí mít podobu notářského zápisu

K novému občanskému zákoníku už začíná vznikat judikatura. Pro zastupování při zakládání firmy není například potřeba plná moc ve formě notářského zápisu.

Zavřít obchody na svátky zavání diskriminací. Komu to pomůže?

Shodné názory na zákon o prodejní době má jak Hospodářská komora, tak Svaz obchodu a cestovního ruchu. Apelují na poslance, aby hlasovali proti němu.

Podnikatel slaví první výhru nad Intergramem. Zastal se ho Ústavní soud

Ne každá televize v restauraci podléhá povinnosti platit odměny kolektivnímu správci autorských práv. Rozhodl tak Ústavní soud.

Máte jasno o novinkách v zákonech pro rok 2015, které se týkají podnikatelů?

Začátek roku je vždy spojen s novinkami. Nabízíme souhrn těch, které přinesly novely zákonů a které by měly zajímat živnostníky a podnikatele.

Zákaz kouření a jedno levnější nealko než pivo, přikazuje nový zákon restauracím

Ministerstvo zdravotnictví splnilo svůj slib a připravilo nový zákon o ochraně zdraví před návykovými látkami. Zcela se třeba zakazuje kouření v restauracích.

Další chyba v zákoně, tentokrát dokonce na oficiálním webu ministerstva

Hledáte aktuální znění zákona, vsadíte proto na jistotu a jdete na oficiální Portál veřejné správy. Jenže i na tomto webu mohou být zákony v chybné verzi.

Hnutí ANO obrátilo, koalice podpoří omezení otevírací doby obchodů

Přestože se hnutí ANO původně stavělo proti omezení otevírací doby maloobchodů, nyní již s návrhem souhlasí. Během 7 svátků by tak mělo být zcela zavřeno.

Jak určit místo plnění u DPH? To je oříšek pro podnikatele i pro odborníky

Změna určení místa plnění u DPH motá hlavu nejednomu podnikateli. Jak se navíc ukázalo na konkrétním složitějším příkladu, úplně jasno nemají ani odborníci.

Ručení za DPH při platbě na neregistrovaný účet zpřísnilo, dá se mu však vyhnout

Od roku 2015 se zpřísnilo ručení za DPH při platbě na jiný než registrovaný účet. Snížila se totiž hranice pro jeho uplatnění. Ručení se ale stále dá vyhnout.

Další vlna podvodných faktur od společnosti Český telefonní seznam. Nic neplaťte

Čeští podnikatelé dostávají v těchto dnech dopis od společnosti Český telefonní seznam. Dopis se tváří jako faktura. Rovnou ho vyhoďte, radí právníci.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+