Články v rubrice Právo a zákony

Ať se #EET týká jen měsíčních plátců DPH, žádá hejtman. Babiš je proti

EET by se měla týkat jen měsíčních plátců DPH, drobné živnostníky by totiž nemohla nevratně poškodit, tvrdí hejtman Libereckého kraje. Babiš s tím nesouhlasí.

Svatý boj proti daňovým únikům má i stinnou stránku, a to nabubřelost byrokracie

Nehledejme viníky krachu LevneElektro.cz. Ať už za problémy může kdokoli, faktem zůstává, že boj proti daňovým únikům má i stinnou stránku. [KOMENTÁŘ]

Jaké všechny údaje o tržbách budete muset posílat v rámci #EET?

Nejen celkovou částku tržby, ale také základ daně z přidané hodnoty nebo pořadové číslo účtenky budou muset podnikatelé posílat v rámci EET správci daně.

Víte, jaké všechny údaje budou muset být na účtence v rámci #EET?

Celková částka tržby, datum a čas jejího přijetí nebo pořadové číslo účtenky jsou příklad údajů, které podnikatelé budou muset kvůli EET uvádět na účtence.

Mlčenlivost advokátů a daňových poradců v souvislosti s kontrolním hlášením

Někteří právníci a daňoví poradci upozorňovali, že nemohou podávat kontrolní hlášení, aby neporušili mlčenlivost vůči svým klientům. Jak to tedy vlastně je?

Nechci slevu zadarmo. Za slevové a výprodejové akce padaly milionové pokuty

Česká obchodní inspekce kontrolovala prodejce poskytující slevy a výprodeje. Za účelové klamání spotřebitele rozdala milionové sankce.

“Šmejdi” dál útočí na seniory. Nová finta? Dárkové poukazy

Česká obchodní inspekce také za první čtvrtletí rozdala pokuty při kontrolách předváděcích akcí. Šmejdům nakonec udělila sankce v celkové výši 5 milionů korun.

Regulace homeworkingu nebude tak přísná, povinnost chránit před stresem zůstala

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva. V novele zákoníku práce se sice zmírnila pravidla pro homeworking, povinnost předcházet stresu na pracovišti ale zůstala.

Zákaz kouření se má vyhnout „šíšám“, zůstává jedno levnější nealko než pivo

Ve sněmovně opět leží zákon, který zakazuje kouření v restauracích. Výjimku mají mít vodní dýmky (tzv. šíšy) a elektronické cigarety.

Klesá počet bankrotů firem. Za poslední rok je jich nejméně za 7 let

Počet obchodních společností potopených dluhy klesá. Nejvíce jich za poslední rok hlásí Praha a Jihomoravský kraj. Jak se hrozícímu bankrotu vyhnout?

Daň z nabytí nemovitých věcí bude platit kupující, nejdříve však až od září

Daň z nabytí nemovitých věcí bude nově na bedrech kupujícího. Zároveň zanikne institut ručení. Změny ale začnou platit nejdříve v září.

Udělá vám kuchyň a s fotkou se chlubí na svém webu. Má na to podnikatel právo?

Referenční fotky jsou skvělým prostředkem k prezentaci kvality práce firem. Musí být ale dobře právně ošetřeny. Víte podle jakých zákonů a jak?

Vládo, co místo neustálých kontrolních zákonů podnikatelům krapet důvěřovat?

Většina zákonů, které prosadila či prosazuje stávající vláda vůči podnikatelům, má společného jmenovatele – vesměs posilují nad podnikateli kontrolu. [KOMENTÁŘ]

Žádné 3 dny, senát chce, aby obchody měly zavřeno během 7 svátků

Senát pozměnil zákon o omezení otevírací doby obchodů. Zavřeno má být nakonec během 7 svátků, jak bylo původně navrhováno.

Internetový byznys v ohrožení? Senát zřejmě schválí blokování webů

Blokování stránek s nepovoleným hazardem je obsaženo v zákonu o hazardních hrách. O jeho schválení se rozhodne zítra. Očekává se, že Senátem projde.

Kouření v restauracích zakázáno nebude. Zákon dnes sněmovnou neprošel

V Poslanecké sněmovně se dnes projednával protikuřácký zákon. K překvapení mnohých sněmovnou neprošel.

Opozice v ústavní stížnosti navrhuje zrušit EET, napadá i schvalování zá­kona

Opozice v ústavní stížnosti napadá nejen schvalovací proces zákona o evidenci tržeb, ale také jeho obsah. Podle ní je to další zátěž pro malé podnikatele.

Tisíce podnikatelů dostaly pokutu 2000 Kč, neučinily totiž podání elektronicky

Zatímco v roce 2015 udělily úřady pokutu za nedodržení elektronické formy podání v několika stovkách případů, letos se počet sankcí zvýšil o jeden řád.

7 podmínek, které musí splnit Heureka, aby ji mohla převzít skupina Rockaway

Antimonopolní úřad povolil převzetí Heureky skupinou Rockaway. Vše ale podmínil splněním 7 podmínek, které by měly zachovat volnou soutěž.

Tahle země přestává být pro OSVČ, opět se hovoří o vyšších daních a opět chybně

Už dlouho nikdo nezmínil zdanění OSVČ. Naštěstí včera došlo k nápravě a už se opět o vyšších daních hovoří. A opět se nevychází z faktů, ale z dojmů. [KOMENTÁŘ]

Pro příští rok se počítá s otcovskou. Na kolik si otcové přijdou?

Čtěte, jak se bude lišit otcovská při různých příjmech a jak rozdílná bude výše týdenní dávky zaměstnanců a OSVČ. Připravili jsme orientační tabulku.

Porušíte zákon o #EET? Hrozí vám pokuta 500 000 Kč a pozastavení výkonu činnosti

Zákon o evidenci tržeb počítá i se sankcemi, a to jak pro podnikatele, tak pro fyzické osoby. Podnikatelům hrozí vysoké pokuty a pozastavení výkonu činnosti.

Reforma ochrany osobních údajů, firmy čekají nové povinnosti

Před pár dny vyšlo v Úředním věstníku EU nařízení, které reformuje ochranu osobních údajů. Mnoho novinek se dotkne i firem.

Novela zákoníku práce se dotkne každého. Již od příštího roku

Už za rok by mohla být účinná velká novela zákoníku práce. Změny jsou zásadní. Server Podnikatel.cz přináší výběr důležitých z nich.

Firmy nebudou moci tak snadno vyklouznout z trestního stíhání

Senát zamítl návrh novely zákona, který by firmám umožňoval zbavit se viny prostřednictvím etických kodexů. Před stíháním za trestný čin neochrání ani dnes.

Zakládání firem zlevní. Eseróčko půjde založit za zhruba 3 tisíce korun

Změna, která má usnadnit podnikání v Česku, dostala zelenou. Náklady na založení firmy se sníží o tisíce korun.

Podívejte se na animované video k #EET. Vyzývá lidi, aby si brali účtenky

Finanční správa představila další animované video. Mluví se v něm o elektronické evidenci tržeb. Video končí vyzváním, aby si lidé brali účtenky.

Připravte se na změny nemocenského pojištění. A to jak zaměstnanců, tak OSVČ

Nemocenské pojištění zaměstnanců a OSVČ čekají nemalé změny. Týkají se především placení pojistného. Víme, co všechno je v plánu.

Taxikařina načerno se nevyplatí. Hrozí přísnější postihy

Až půl milionová pokuta hrozí nelegálním taxikářům. Stejně tak i zprostředkovatelům, kteří nabízí taxislužby s řidiči bez oprávnění a živnosti.

Změní se obsah živností. Kadeřníci nebudou jen preparovat, ale i zhušťovat

Změny obsahové náplně živností se týkají jak kadeřníků, tak také například kominíků nebo výrobců optických zdravotních pomůcek. Změny budou platné od července.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+