Články v rubrice Právo a zákony

Mění se pravidla rodičovského příspěvku a upravuje statut studenta

Změny ve státní sociální podpoře by mohly výrazně ovlivnit podmínky pobírání rodičovského příspěvku. Zasáhnou i soustavnou přípravu na budoucí povolání.

Mít v baru automaty nelegálně se nevyplácí. Hrozí pokuta až 10 milionů

Za nelegální provoz výherních automatů tvrdě zaplatíte. Pokusem zastřít tuto nelegální činnost vznikem spolku dokonce závažně porušíte zákon.

Připravují se novinky v oblasti pracovních prohlídek

Od příštího roku by mohly platit obsáhlé změny zákona o specifických zdravotních službách. Upravuje se dokládání výpisů, vydání posudku i frekvence prohlídek.

Dny právní účinnosti pojala vláda po svém, změny v zákonech přichází každý měsíc

I drobnost potěší a u podnikatelů to platí jakbysmet. Pomohlo by například, kdyby zákony nabývaly účinnosti jen několik vybraných dní v roce. (KOMENTÁŘ)

Agresivní obchodní praktika? Vodafone za ni musí zákazníkům vracet peníze

Vodafone vyžadoval peníze za služby, se kterými zákazník nesouhlasil. Jedná se o agresivní obchodní praktiku, za kterou teď pyká. Tady se neinspirujte.

Kovbojka z Vinohrad pokračuje. Za pokutu se prý strážníci přišli omluvit

Případ pokutované podnikatelky má pokračování. Strážníci pochybení odmítají. Proč se ale za své jednání přišli omluvit?

OSA zdražuje poplatky. Za hudbu a TV v provozovně budete platit o polovinu více

Ochranný svaz autorský se rozhodl, že od roku 2017 zvýší odměny autorům, které podnikatelé platí za to, že v provozovně pouští hudbu, nebo v ní mají televizi.

Až nyní je jasno, změny u daně z nabytí nemovitostí budou platit od listopadu

Přestože změny u daně z nabytí nemovitých věcí byly navrhnuty již v průběhu minulého roku, účinnosti nakonec nabydou až v listopadu roku letošního.

Na firmy z Prahy může daňová kontrola odevšad, končí místní působnost berňáků

Od srpna nabyla účinnosti novela zákona, která odstraňuje místní působnosti finančních a celních úřadů. Novinky se týkají hlavně daňových kontrol.

Hodinoví manželé nejsou řemeslníci. Chybí jasná pravidla, co smí a nesmí dělat

Hodinoví manželé fušují do řemesel, na která nemají oprávnění. Jde o bezpečnost a také kvalitu práce. Podle AMSP a Hospodářské komory chybí jasná pravidla.

Obchodnice dostala pokutu za otevřené dveře. Může se jednat o policejní šikanu?

Jsou do ulice otevřené dveře provozovny důvodem k pokutě? I takovým případem se dnes zabývá pražská městská policie. Jde o zákonný postup nebo „šikanu“?

5 legislativních změn, které se týkají podnikatelů a začnou platit ještě letos

Podnikatelé se už letos dočkali řady legislativních novinek. Stále to však není všechno. Ještě další změny je v roce 2016 čekají.

Sankce u kontrolních hlášení zmírnily, další změny už však nečekejte

Pokuty spojené s kontrolním hlášením lze nově prominout a rovněž se prodloužila lhůta na reakci na výzvu. Další úpravy kontrolního hlášení ale nejsou v plánu.

Připravovaná nadílka prorodinných opatření. Na co vše se rodiče mohou těšit?

Vláda slibuje hned několik prorodinných opatření. Většinou se týkají rodičů malých dětí, ale jsou tu i návrhy, které se mohou dotknout prakticky kohokoliv.

Berňák varuje před obálkami s modrým pruhem, finanční správa je neposílá

Do některých schránek dorazily zásilky s modrým pruhem, které se tváří jako úřední obsílka od finančního úřadu. Finanční správa se však od dopisů distancuje.

Víme, jak se změní zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2017

Před pár dny byl zveřejněn návrh nařízení, ze kterého se vypočítávají minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2017. Vzrostou skoro o stovku.

Vyšší cena za cigarety, než je na krabičce. A jiné prohřešky prodejců tabáku

(FOTOGALERIE) Inspektoři zamířili kontroly mezi prodejce tabákových výrobků. Neobstála téměř polovina kontrolovaných. V čem chybují?

Hledáte lidi a chystáte pohovory? Zde jsou otázky, na které raději ani nemyslete

Pracovní pohovor je od toho, aby podnikatel vybral na volná místa ty nejlepší. Když ale nechce riskovat, nemůže se ptát na cokoliv. Víte, co na pohovor nepatří?

Spropitné a #EET? Vše se bude odvíjet od toho, kdo si dýško bere

Bude spropitné podléhat EET? Záleží na tom, zda si spropitné bere provozovatel nebo si jej rozdělují zaměstnanci.

Ústavní soud se opět zastal důchodců, zrušil zdanění penzí pro pracující seniory

Pracujícím a podnikajícím důchodcům, kteří mají roční příjmy vyšší než 840 tisíc korun, se nově již nebude danit penze. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Konkurenční doložka u obchodního zastoupení na ŽL. Je platná?

Lze sjednat konkurenční doložku bez současného závazku poskytnout přiměřené peněžité vyrovnání u obchodního zastoupení? Odpovídají právníci.

Mimosoudní řešení sporů při ČOI? Podnikatel neodpoví, dostane vysokou pokutu

Mimosoudní řešení sporů spotřebitelů při ČOI funguje od února letošního roku. Podnikatelé mají povinnost reagovat na výzvu inspekce.

Ať se #EET netýká farmářských trhů a nízkých zisků na vedlejšák, žádají lidovci

Lidovečti poslanci předložili novelu zákona o evidenci tržeb, která z EET vyjímá farmářské trhy a také lidi, kteří podnikají na vedlejšák a mají nízké zisky.

Jakým způsobem lze předávat účtenky v rámci #EET? Můžete je poslat i e-mailem

V rámci EET musí podnikatelé umožnit zákazníkovi převzít účtenku. E-shopy ocení, že účtenku nemusí tisknout a mohou ji klidně poslat e-mailem.

Prodáváte padělky? Problém budete mít i v případě, že se k tomu přiznáte

Na náš trh se stále častěji dostávají padělky. Zahrávat si s nimi není jen tak. Právně postižitelný je i jejich prodejce.

Pokuta za praktiky „šmejdů“. Nepočkali 7 dní, zaplatí 1 200 000 korun

Nové praktiky šmejdů opět nezůstaly bez odezvy. Přes milion korun zaplatí za neuvedení data uzavření kupní smlouvy a další nezákonné finty.

Prezident podepsal omezení prodejní doby. Víme, kdy obchodníci musí prvně zavřít

Obchody budou muset prvně ve vybraných dnech zavřít už letos na podzim. Omezení otevírací doby se však netýká obchodů s malou prodejní plochou.

Zrychlete přípravu metodiky na #EET, vyzývá úřady Komora daňových poradců ČR

Podle Komory daňových poradců by finanční správa měla co nejdříve připravit detailní návrh metodiky pro uplatňování EET.

Babiš připravil poslední rozšíření reverse – charge, další mu zatím EU nedovolí

Součást daňového balíčku tvoří i rozšíření režimu reverse – charge. Jde prozatím o poslední možné rozšíření, více totiž směrnice EU nedovoluje.

Živnostenský zákon se změní, kdokoli bude moct získat data o živnostnících

Novela živnostenského zákona má umožnit získání z živnostenského rejstříku hromadné soubory – sestavy – s údaji podnikatelů, a to i pro komerční účely.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+