Články v rubrice Právo a zákony

Připravte se na změny nemocenského pojištění. A to jak zaměstnanců, tak OSVČ

Nemocenské pojištění zaměstnanců a OSVČ čekají nemalé změny. Týkají se především placení pojistného. Víme, co všechno je v plánu.

Taxikařina načerno se nevyplatí. Hrozí přísnější postihy

Až půl milionová pokuta hrozí nelegálním taxikářům. Stejně tak i zprostředkovatelům, kteří nabízí taxislužby s řidiči bez oprávnění a živnosti.

Změní se obsah živností. Kadeřníci nebudou jen preparovat, ale i zhušťovat

Změny obsahové náplně živností se týkají jak kadeřníků, tak také například kominíků nebo výrobců optických zdravotních pomůcek. Změny budou platné od července.

Registrovat se jako správce osobních údajů není povinné, ale určitě praktické

Většina internetových obchodníků by měla být registrována jako správce osobních údajů a řídit se daným zákonem. Ten ale obsahuje několik výjimek. Znáte je?

Závaznost jednání prokuristy a jeho odměňování

Při jednání s prokuristou je třeba být ostražitý a prověřit jeho zmocnění. Čtěte, co a kde je vhodné prověřit a jak je to s odměňováním prokuristů.

Myslíte si, že vaši značku spasí marketing? Máte se co učit, začněte u práva

Necháváte tvorbu značky na jiných? Pak byste ve své zadávací dokumentaci měli vedle marketingového potenciálu vyžadovat hlavně soulad s právními předpisy.

Nejenom pro pomluvu, firmy má jít trestat i za účast na sebevraždě

Senát vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob s několika změnami. Z odpovědnosti se například nepůjde vyvinit kodexem.

Plánují se velké změny u sociálního pojištění OSVČ, týkají se hlavně záloh

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu, které přináší malou revoluci v sociálním pojištění OSVČ. Změny se týkají především záloh na pojistném.

Kašlali na předpisy, teď jim byznys stojí. Inspekce zavírala další podniky

Další případy uzavřených provozoven, ze kterých si podnikatel příklad brát nemá. Inspekce uzavřela prodejnu Lidl a prodej potravin na čerpací stanici Pap Oil.

Jurečka chce výjimku z #EET, evidence by se neměla týkat farmářských trhů

Ministr zemědělství Marian Jurečka chystá novelu, která by stanovila pro farmářské trhy výjimku z elektronické evidence tržeb.

Režim reverse – charge čeká další rozšíření, od července přibudou další položky

Ministerstvo financí navrhuje rozšíření režimu reverse – charge o další položky. Mělo by k němu dojít v červenci letošního roku.

Plátci DPH, pokud neučiníte podání v předepsané struktuře, bude neúčinné

Pokud plátce DPH neučiní od května podání u DPH v předepsaném formátu a struktuře, bude podání považováno za neúčinné, a to se všemi důsledky.

Zavřeno má být nakonec jen během 3 svátků, čekají se však senátní úpravy

Omezení prodejní doby obchodů nakonec prošlo, avšak v okleštěném znění. Prodejny mají mít zavřeno jen během 3 svátků. Senát má ale normu upravit.

Daňové zvýhodnění na děti se zvyšuje, změny platí už pro letošní rok

Už pro zdaňovací období roku 2016 mohou poplatníci uplatnit vyšší daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě. OSVČ s paušály se zatím zvýhodnění nevrací.

E-shopy mají poslední dva týdny, aby upravily obchodní podmínky podle zákona

Nejpozději na počátku května musí mít všechny e-shopy upravené obchodní podmínky dle novely zákona o ochraně spotřebitele. Důvodem je mimosoudní řešení sporů.

Zaměstnanci opět v dozorčích radách a povinně? Podnikatelé jsou rozhodně proti

Na stole poslanců leží nový návrh novely zákona o obchodních společnostech, který zavádí povinnou účast zaměstnanců v dozorčích radách. Podnikatelé jsou proti.

Zakládání firem zlevní, nové eseróčko vás vyjde na 5 tisíc korun

Uběhl necelý rok od zlevnění zápisů do obchodního rejstříku a na cestě je již další změna. Založení eseróčka by mělo vyjít na přibližně 5 tisíc korun.

Pokud projde omezení otevírací doby obchodů, skončí zákon u Ústavního soudu ČR

Podnikatelské asociace upozorňují, že v případě, že projde zákon o omezení otevírací doby obchodů, iniciují ústavní stížnost.

Část systému pro #EET zajístí výběrová řízení, část připadne IBM

Pracovní skupina rady vláda sice původně nesouhlasila, aby zakázku na technické řešení EET dostala přímo IBM, nakonec však změnila názor.

Opozice podala ústavní stížnost na schůzi k #EET. Má šanci uspět, tvrdí odborník

Ústavní soud bude řešit stížnost opozice na projednání zákona o evidenci tržeb. Odborník na ústavní právo jí dává šanci na úspěch.

Už 2 měsíce řeší spory se zákazníky i ČOI, desítky z nich skončily dohodou

Už přes dva měsíce funguje systém mimosoudního řešení sporů ADR. ČOI zatím eviduje okolo 550 žádostí od spotřebitelů. Desítky sporů se už vyřešily dohodou.

Za hluk z restaurační předzahrádky platí pokutu hlučný host, ne provozovatel

Kdo je zodpovědný za hluk na restaurační předzahrádce? Musí se skutečně uzavřít ve 22:00? A jak vysoký postih hrozí za porušení pravidel? Čtěte podrobnosti.

Za nákup v e-shopu dárek zdarma. Jak ho dostat zpět při odstoupení od smlouvy?

Chcete, aby spotřebitel vrátil při odstoupení od smlouvy také dárek, který dostal zdarma? Nabízíme právně doporučený postup pro e-shopy.

Další zvyšování minimální mzdy bude mít dopady, které se politici neuvědomují

Asociace českého tradičního obchodu varuje, že další zvýšení minimální mzdy tvrdě dopadne na pracovníky na zkrácené úvazky a může ohrozit obslužnost venkova.

Změny u daně z nabytí nemovitostí se odkládají. Sněmovna nestíhá

Právě se začátkem dubna měla přijít změna, kdy daň z nabytí nemovitostí platí výhradně kupující. Sněmovna se ale k novele nedostala. Odloženo na polovinu roku.

#EET to nekončí. Babiš navrhuje zavést i elektronickou evidenci výdajů (EEV)

Jen co prošel zákon o evidenci tržeb, chystá Andrej Babiš další evidenční systém. Půjde o elektronickou evidenci výdajů. Má se týkat všech občanů nad 15 let.

Potvrzeno: #EET začne fungovat od prosince, zákon vyjde ve Sbírce zákonů v dubnu

Jak senát, tak prezident si se schválením zákona o evidenci tržeb dali na čas a #EET tak odstartuje až v prosinci. Zákon vyjde ve Sbírce totiž v dubnu.

Finanční správa porušuje u kontrolních hlášení zákon, tvrdí daňový poradce

Berňáky by měly v případě nesrovnalostí u kontrolních hlášení poslat výzvu. Místo toho úřady telefonují a dokonce zahajují postup k odstranění pochybností.

Babišovo působení v politice je pro nás zklamáním, říkají Janeček a Jančura

Andrej Babiš zkritizoval minulý týden i miliardáře Karla Janečka. Ten serveru Podnikatel.cz uvedl, že se ho Babišovy trapné lži nemohou dotknout.

Více trestných činů pro firmy a další náhubek pro média, rozhodli poslanci

Přes poslance prošla novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Rozšiřuje pro ně počet trestných činů a opět svazuje médiální domy.

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+
Ušetřete