Cloud computing

Cloud computing – nový trend, nová technologie, nebo jen přejmenování známých a osvědčených technologií? Tak trochu obojí. Cílem všech podnikatelů je snížit náklady a zvýšit spolehlivost IT technologií, a o to se cloud snaží také.

VIDEO: Jak na Cloud Computing

Podstata je levně a ve velkém poskytovat jak hardware, tak software po internetu. Software (SW) i hardware (HW) jsou soustředěny ve velkých datových centrech, které těží z množstevních výhod. Náklady na správu, nákup, na provoz atd. se v těchto centrech dají významně snížit. Z této koncentrace zdrojů plyne i změna obchodního modelu. SW a HW jsou nabízeny jako služby, platíte jen za to, co skutečně použijete v jednotkách hodin, měsíců nebo roků.

Vývoj aplikací

Před deseti lety jsme kupovali poštou nebo v obchodě krabicový software. S příchodem internetu jsme programy začali stahovat po síti. Kliknete na download a aplikace se stáhne, nainstaluje, vy zaplatíte za licenci a můžete pracovat. Licenční model dodnes dobře funguje pro lokální aplikace, které spouštíte na našem osobním PC. Připojení na síť, k internetu, nám umožnilo automatickou aktualizaci software. Objevily se ale i problémy a rizika, hlavně bezpečnostní. Jak probíhal vývoj v podnicích? S rozšiřováním lokálních sítí a internetu rostl podíl serverového softwaru, který je dražší, složitější a vyžaduje větší odbornost obsluhy. Aplikace běží na serveru a zaměstnanci je sdílejí. Administrace a udržování softwaru na serverech není jednoduchá, a proto firmy začaly najímat „ajťáky“, kteří udržují stroje v chodu.

S internetem jsme se posunuli o krok dál. Jaké jsou jeho hlavní přednosti? Je to aktuálnost informací, jako jsou např. katastrální mapy, obchodní rejstříky, adresy firem atd. Jsou dnes všem dostupné online. S prohlížečem a oblíbeným vyhledávačem rychle naleznete, co potřebujete. Možná ani netušíte, že kliknutím na “hledej” spouštíte na internetu, v cloudu, aplikace, které spotřebují velké množství výpočetního výkonu. Vyhledávání se provádí na desítkách až tisících počítačů, které prohlížeči vrací velmi rychle informace z databází o velikostí mnoha terabytů. Informace dostupné na internetu mohou využívat i klasické, rezidentní programy. Například účetnictví si může automaticky načíst z internetu IČO nebo zkontrolovat došlé platby z vaší banky atd.

Internet pracuje s daty uloženými v datových centrech. Logickým krokem je umístit a spouštět i vaše aplikace tam, kde jsou data na internetu, v cloudu. Aplikace pak pracuje obdobně jako váš vyhledávač – vypočítá a zkompletuje vše na serveru. Takovéto aplikace v cloudu představují nejnovější trend ve výpočetní technice. Využívají obrovskou paměť a výkon internetu, cloudu.

Cloud jako byznys

Sdílení aplikací a dat na cloudu má vliv i na obchodní model. Tj. jak se za aplikace platí? Software i hardware jsou v datových centrech a poskytují se jako služby, za které se platí formou pronájmu. Doba pronájmu může být hodina, měsíc nebo rok v závislosti na typu aplikace a poskytované službě. Pro podniky je to nový obchodní model, na který si musí zvyknout, náklady se přesouvají z investic do služeb. Platíte jen za to, co spotřebujete.

Riziko hackerů

Největším rizikem na internetu jsou viry a ataky hackerů. Druhým velkým rizikem je nespolehlivost zaměstnanců. Administrátor si může zkopírovat data. Zabezpečení datových center upravují předpisy a standardy, které většina velkých poskytovatelů splňuje. Pro zákazníka je ale nejdůležitější smlouva s poskytovatelem, tzv. Service Level Agreement (SLA).

E-booky pro váš tablet nebo čtečku

Stahujte nejnovější knihy v elektronické formě z edice Podnikatel.cz. Nabízíme například praktického pomocníka při začátku podnikání, novinky v občanském zákoníku či poutavé příběhy podnikatelů. Prohlédněte si nabídku e-booků

Box 1: Zapamatujte si

IaaS – (Infrastructure as a Service) touto zkratkou se označují datová centra s velkou výpočetní kapacitou a cloudovým operačním systémem. Tato centra jsou vhodná pro efektivní hostování webových aplikací, protože díky virtualizaci je celkový výkon centra využit mnohem efektivněji než v klasických datových centrech.
PaaS - (Infrastructure as a Service) takto se označují velká datová centra, která poskytují platformu pro vývoj, údržbu a hostování aplikací vyvinutých v podporovaných jazycích.
SaaS – (Software as a Service) jsou aplikace na webu. Jsou to aplikace, které běží jako webová služba přístupná browserem.

Box 2: Pojem

Kde se vzalo slovo Cloud? V prezentacích se obvykle internet symbolizuje mrakem (anglicky cloud), a tak vznikl název cloud computing. Je to nový trend ve výpočetní technice, na který sází naprostá většina softwarových firem počínaje Googlem či Microsoftem a konče třeba Salesforce.
Kde běží aplikace
Typ datové sítě Uložení dat Kdo spravuje IT
osobní PC žádné připojení na lokálním disku správu dělám sám
osobní PC podnikový LAN podnikový server sám IT pracovník
50 PC 50 server LAN a internet server a internet IT pracovník
cloud internet cloud poskytovatel cloudu

Čtěte dál: Rozdíl mezi hostingem a cloudem »

Zpět na přehled speciálů Rozdíl mezi hostingem a cloudem        

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+