Hlavní navigace

Berňák aktualizuje elektronické formuláře k dani z příjmů, při vyplňování dochází k chybám

Sdílet

Jana Knížková 14. 1. 2022

Pokud využíváte k podání přiznání k dani z příjmů aplikaci finanční správy Elektronické podání (EPO), počítejte s komplikacemi. Z důvodu probíhající aktualizace databáze formulářů není zatím možné zpracovat a odeslat přes aplikaci Elektronická podání (EPO) formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.

Formulář je v současné době v aplikaci EPO k dispozici pouze pro potřeby zpracování podání za zdaňovací období do 2020 a předchozí. Elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021 prostřednictvím aplikace EPO bude umožněno v druhé polovině února 2022 zveřejněním nového formuláře. Do této doby jsou pro vyplnění přiznání veřejnosti k dispozici klasické papírové formuláře. 

Do kdy podat přiznání k dani?

Základní lhůta pro podání přiznání je 1. dubna 2022 a případné přeplatky, které mohou být vykázány v přiznání, se vrací nejdříve po 30 dnech od uplynutí této lhůty pro podání přiznání.

Po zveřejnění nového formuláře lze pro elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021 využít také Online finanční úřad a daňovou informační schránku PLUS.

Jak uvádí finanční správa, u formuláře daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob dochází k nestandardnímu chování písemnosti „Daň z příjmů právnických osob – pro zdaňovací období roku 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 a 2020“, kde v důsledku probíhající aktualizace dochází při jejím spuštění k nesprávnému předvyplnění zdaňovacího období od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021 a uživatel je následně upozorňován na chybu ve vymezení zdaňovacího období ve vazbě na platnost daného formuláře. 

Na odstranění této chyby v předvyplnění se pracuje, přičemž uživateli je jako doposud umožněno vymezení zdaňovacího období editovat, a to v rozsahu platnosti daného formuláře. Pro vytvoření daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob za zdaňovací období roku 2021 je však třeba volit formulář „Daň z příjmů právnických osob – pro zdaňovací období roku 2021 a pro části zdaňovacího období roku 2022“, uzavírá finanční správa.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).