Hlavní navigace

Botas možná přežije, legendární značku chce zachránit konkurent

20. 3. 2023

Sdílet

BOTAS obchod Autor: Botas.cz, podle licence: Rights Managed

Ačkoli firma Botas skončila v likvidaci, legendární značka možná nakonec přežije. Plánuje ji totiž koupit konkurent Botas – zlínská firma Vasky. 

Kampaň na záchranu Botas byla úspěšná

Zlínská společnost Vasky spustila kampaň na prodej bot Botas, která by měla přinést záchranu této legendární české značky. S 33% slevou nabídla různé typy bot s tím, že když prodá 8000 párů, podaří se Botas zachránit. Když náš Václav Vasky zakládal, dal si za cíl, aby ševcovina i nadále žila v České republice. Aby české boty byly součástí naší země, nejen její historie. Proto zavolal majiteli Botas hned poté, co se dozvěděl, že je značka v likvidaci. Rychle našli společnou řeč, protože cílem je, aby tato ikonická značka byla i nadále vyráběna v České republice a co nejvíce kvalitně, píše se na webu značky s tím, že kampaň byla úspěšná a požadovaný prodej se podařil splnit. 

Server iRozhlas.cz s odkazem na majitele Vasky uvedl, že existuje předběžná dohoda s majiteli zkrachovalé firmy na odkoupení značky. Ve hře je prý i to, že se obnoví provoz ve Skutči, tedy že Botas budou šít tam, kde se vyráběly odjakživa.

Firma skončila v likvidaci na konci loňského roku

Že firma Botas kvůli vysokým cenám energií a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil ukončila výrobu obuvi ve své továrně ve Skutči, informovala média na začátku ledna. Majitelé se nicméně rozhodli poslat firmu do likvidace už v loňském roce. Jak totiž ukazuje notářský zápis ve Sbírce listin, rozhodnutí o likvidaci společnosti a stanovení likvidátora padlo už 12. prosince 2022. 

Značka Botas by letos oslavila 60 let 

Značka Botas vznikla v 60. letech minulého století a diktovala v tehdejším Československu trendy u sportovní obuvi až do rozpadu východního bloku. Botasky navíc nesloužily jen sportovcům, nýbrž je nosili i “obyčejní” lidé jako vycházkovou obuv. 

Počátky botasek se datují až do roku 1949, kdy ve Skutči na Pardubicku vznikla firma Botana. Původně firma vyráběla pánskou vycházkovou obuv, v roce 1962 se však začala specializovat na výrobu sportovních bot. Obrovský nárůst popularity obuvi Botas ale odstartoval až kultovní model CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem Botas se 3 hvězdami, se kterým firma přišla v roce 1966. 

Po revoluci se firma Botana dohodla na spolupráci s řadou světových značek (třeba Puma nebo Salamon), pro které vyráběla boty. Zdálo se, že značka Botas zmizí v zapomnění. Firma se ale úzce specializovala na sportovní obuv, hlavně na běžky a brusle a značka Botas tak stále přežívala. V roce 2008 navíc došlo k znovuobnovení modelu Botas CLASSIC, kterou iniciovali studenti grafického designu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM) jako základ pro svůj školní projekt. Firmě se ale nepodařilo zúročit prvotní nadšení ze znovuobnovených botasek a od roku 2010 se potýkala s problémy.

Novodobé Botasky