Hlavní navigace

Botas už patří Vasky. Podívejte se na první kolekci nových botasek

5. 4. 2023

Sdílet

Zájem firmy Vasky o koupi značky Botas, která skončila v likvidaci, byl znám už řadu týdnů. Nyní se obě strany dohodly na podmínkách a Botas již tak patří Vasky. A firma ihned představila novou kolekci botasek. 

Botas už patří Vasky

Zlínská společnost Vasky dokončila koupi značky Botas. Firma Botas se na konci loňského roku dostala do likvidace a jednu chvíli to vypadalo, že značka Botas po 60 letech zmizí z trhu.. I když českým internetem a médii projela vlna nejistoty, po celou dobu jsme jen řešili detaily obchodu, komentoval obchod Václav Staněk, zakladatel značky Vasky. Vasky koupila ochrannou známku, několik strojů a pak některé nože na výseky bot, u kterých nemají s výrobou zkušenosti – většinou specializované na sport.

Už během procesu koupě navíc firma Vasky připravovala první kolekci nových botasek, kterou nyní představila. Jedná se o kolekci kožených tenisek v kolaboraci Botas a Vasky, inspirovanou oběma styly těchto obuvnických značek. Jedna z barevných kombinací navazuje na ikonický model classic v barvě trikolóry. 

Nová kolekce Botas 

Na kolekci tradičních botasek si však zákazníci budou muset ještě počkat. Za sebou máme kus práce, ještě větší nás ale čeká. Botas je českou obuvnickou legendou. Neměla by ale žít ve stínu své dřívější slávy. Je načase ukázat, že botasky mají i dnes co nabídnout. Vždyť legendy přece žijí věčně. Příběh tedy zdaleka nekončí, ba naopak – právě začíná, zakončil Václav Staněk.

Poslechněte si příběh značky


Podcast Příběhy čs značek odebírejte také v  Podcasty, Spotify a Google Podcasty

Značka Botas letos oslaví 60 let 

Značka Botas vznikla v 60. letech minulého století a diktovala v tehdejším Československu trendy u sportovní obuvi až do rozpadu východního bloku. Botasky navíc nesloužily jen sportovcům, nýbrž je nosili i “obyčejní” lidé jako vycházkovou obuv.

Počátky botasek se datují až do roku 1949, kdy ve Skutči na Pardubicku vznikla firma Botana. Původně firma vyráběla pánskou vycházkovou obuv, v roce 1962 se však začala specializovat na výrobu sportovních bot. Obrovský nárůst popularity obuvi Botas ale odstartoval až kultovní model CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem Botas se 3 hvězdami, se kterým firma přišla v roce 1966.

Po revoluci se firma Botana dohodla na spolupráci s řadou světových značek (třeba Puma nebo Salamon), pro které vyráběla boty. Zdálo se, že značka Botas zmizí v zapomnění. Firma se ale úzce specializovala na sportovní obuv, hlavně na běžky a brusle a značka Botas tak stále přežívala. V roce 2008 navíc došlo k znovuobnovení modelu Botas CLASSIC, kterou iniciovali studenti grafického designu na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM) jako základ pro svůj školní projekt. Firmě se ale nepodařilo zúročit prvotní nadšení ze znovuobnovených botasek a od roku 2010 se potýkala s problémy.

Legendární botasky zažily turbulence. Připomeňte si jejich historii Přečtěte si také:

Legendární botasky zažily turbulence. Připomeňte si jejich historii

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).