Hlavní navigace

Česko požádá o zvýšení hranice pro registraci k DPH na 2 miliony korun

Sdílet

Daniel Morávek 8. 11. 2021

Hranice příjmů pro povinnou registraci k DPH by se mohla zvýšit z 1 na 2 miliony korun. Česko totiž požádá Evropskou komisi o výjimku. Vyšší limit podporuje i nově vznikající vládní koalice.

Psali jsme: Zvýšení limitu pro registraci k DPH na 2 miliony Kč? Pro je ANO, Spolu i PirSTAN

Česko chce vyšší limit u DPH, požádá o výjimku

Vláda na svém pátečním zasedání pověřila ministryni financí Alenu Schillerovou, aby podala žádost Evropské unii o zvýšení limitu obratu pro registraci k DPH. V případě schválení této žádosti bude možné navýšit limit pro plátcovství DPH ze současného 1 mil. Kč na 2 mil. Kč. Díky aktuálnímu pokroku ve vyjednávání na úrovni Evropské komise můžeme zažádat o zvýšení limitu pro plátce DPH z jednoho milionu na dva miliony. Záměrem našeho návrhu je snížení administrativy a zjednodušení podnikání. Díky tomuto opatření bude možné i zvýšit počet živnostníků, kteří budou moci využít paušální daně, uvedla ministryně financí Alena Schillerová. 

Psali jsme: Paušální daň pro OSVČ s příjmy do 2 milionů Kč? Jaké strany s tím jdou do voleb?

Aktuálně je limit nastaven na úrovni 1 milionu korun. Tato částka vychází z ročního obratu 35 000 EUR v ekvivalentu národní měny při kurzu platném ke dni našeho přistoupení do EU. Zvýšit hranici lze jen na základě žádosti podané u Evropské komise a schválené Radou EU. Naším cílem je získat výjimku na navýšení současného limitu pro osvobození, a to na omezenou dobu do 31. prosince 2024. Od tohoto data již naváže schválená směrnice, která počítá s limitem na úrovni 2 milionů korun, uvedla ministryně financí a doplnila, že by vyšší limit uvítala již v příštím roce.

Pokud by ke zvýšení hranice pro povinnu registraci k DPH došlo, ministerstvo financí odhaduje, že počet plátců DPH poklesl zhruba o 105 000.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).