Hlavní navigace

Chcete vystoupit z paušálního režimu OSVČ? Musíte podat berňáku oznámení do 10. ledna

13. 12. 2021

Sdílet

26.7.23 /4x/ žena, úřednice, upozornění, pozor, prst Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Kdo chce pro příští rok vystoupit z paušálního režimu OSVČ, musí to oznámit příslušnému finančnímu úřadu, a to do 10. ledna 2022.

Jak vystoupit z paušálního režimu

Jestliže víte, že v roce 2022 přestanete splňovat podmínky paušálního režimu či se vám prostě už nevyplatí, můžete z něj dobrovolně vystoupit. Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu musíte v takovém případě podat do desátého dne příštího roku, tedy do 10. ledna 2022. Formulář najdete na stránkách finanční správy.

V tomto tiskopisu vyplňujete pouze to, ke konci kterého zdaňovacího období vystupujete. Není třeba uvádět žádné důvody. Dodávám, že použití tohoto formuláře není povinné a pokud vám tento formulář nevyhovuje, můžete napsat vlastní oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu. Nezapomeňte přitom uvést veškeré své identifikační údaje, kalendářní rok, jehož uplynutím chcete paušální režim ukončit, a oznámení nezapomeňte podepsat, radí v poradně k paušální dani Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022

Mgr. Ing. Tomáš Weiss

odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR

Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.

Jak vystoupit z režimu při nesplnění podmínek

Kdo s paušálním režimem končí už za rok 2021 kvůli tomu, že přestal splňovat podmínky, měl tuto skutečnost oznámit správci daně do 15 dnů ode dne, kdy podmínky přestal splňovat. Zároveň to znamená, že po skončení zdaňovacího období budete muset podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. V nich vyčíslíte svou daň a pojistná podle obecných pravidel. Ke konci roku 2021 vám automaticky končí paušální režim a v následujícím roce již v paušálním režimu být nemůžete, uzavřel Tomáš Weiss v poradně.

Psali jsme: Paušální daň OSVČ bude v roce 2022 skoro 6 tisíc korun. Dokdy se lze přihlásit? 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).