Hlavní navigace

Chtěli vybírat 5 miliard ročně. Teď se Schillerová chlubí tím, že doměřili 4,5 miliardy za 7 let

Sdílet

Daniel Morávek 24. 9. 2021

Ministryně financí Alena Schillerová se chlubí doměrky daní u převodních cen. Za 7 let finanční správa doměřila díky kontrolám celkem 4,5 miliardy korun. Původní plán ministerstva však byl získat každý rok navíc 5 miliard korun.

Doměřilo se méně, než ministerstvo plánovalo

Alena Schillerová na Twitteru uvedla, že mezi lety 2014–2020 provedla finanční správa 2400 kontrol zaměřených na nadnárodní korporace a převodní ceny. Díky tomu došlo k doměření daně za 4,5 miliardy korun a ke zvýšení daňového základu o téměř 47 miliard korun. Zastavili jsme daňové úniky velkých ryb, doplnila Schillerová.

V průměru tak finanční správa doměřila za 7 let díky kontrolám převodních cen 643 milionů ročně. To je ovšem výrazně za cíli, které mělo ministerstvo financí v roce 2014. V rozhovoru pro Hospodářské noviny tehdy Zdeněk Hrdlička, ředitel odboru strategie daňové politiky ministerstva financí, uvedl, že chtějí kontrolami převodních cen vybrat ročně až 5 miliard korun. Nevíme, jestli se to podaří hned letos, ale je to cíl i pro další roky. Ta suma je ambiciózní, ale jde ještě o spodní hranici toho, kolik odhadujeme, že nám na převodních cenách uniká. Odhaduji, že to je několik desítek miliard ročně, upřesnil před více než 7 lety Hrdlička.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).