Hlavní navigace

Chystáte se do paušálního režimu? Máte už jen pár dní na oznámení berňáku

5. 1. 2023

Sdílet

12.6.24 /3x/ Čas, termín, lhůta, kalendář, pozdě Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Čas se krátí nejenom těm, kteří chtějí nově do paušálního režimu, ale i těm, kteří se rozhodli z paušálního režimu vystoupit. 

K oznámení je možné využít tiskopis, který vydala finanční správa na konci loňského roku. Oproti předchozí verzi se liší v tom, že v něm OSVČ uvádí, do jakého pásma paušální daně vstupuje, přičemž se vychází z příjmů v roce 2022.

Oznámení je nutné podat do úterý 10. ledna 2023.

OSVČ musí zůstat po celé zdaňovací období v jednom pásmu. Pokud je OSVČ v paušálním režimu již letos a bude splňovat podmínky pro první pásmo i v následujícím roce, oznámení už znovu podávat nemusí.

V případě, že následující rok již nebude OSVČ spadat do prvního pásma, ale do vyššího, musí podat oznámení o změně zvoleného pásma paušálního režimu. Toto ovšem neplatí pro přechod roku 2022 a 2023. 

Pokud byla letos OSVČ v paušálním režimu, ale zároveň přesáhla hranici příjmů 1 milionu korun, může být sice i pro rok 2023 v paušálním režimu, musí však nejprve podat oznámení o ukončení paušálního režimu (dle stávajícího § 38lg zákona o daních z příjmů) a následně podat za rok 2022 daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob včetně přehledů na sociální a zdravotní pojištění. 

Dále musí takový poplatník pro pokračování v paušálním režimu i v roce 2023 podat správci daně oznámení o vstupu do paušálního režimu odpovídající minimálně výši pásma dle dosažených příjmů v roce 2022.

Jak oznámení podat

Oznámení o vstupu do paušálního režimu lze podat jen:

  • na tiskopisu vydaném ministerstvem financí,
  • na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem ministerstva financí, nebo
  • datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně učiněnou elektronicky způsoby podle daňového řádu.
Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit? Přečtěte si také:

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).