Hlavní navigace

Datová schránka nabízí novou službu. Je zdarma

21. 6. 2024

Sdílet

21.6.24 2*/muž, šok, počítač, zděšení vyplašení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od poloviny června nabízí datová schránka novou funkci, která zajistí větší přehlednost a kontrolu nad datovými zprávami. Nová funkce je pro uživatele datových schránek zdarma. 

Od 14. června 2024 byla pro uživatele datových schránek nově spuštěna funkce, která umožňuje snadné stažení seznamu placených poštovních datových zpráv za zvolené měsíční období. Cílem je mimo jiné zjednodušit sledování nákladů spojených s využíváním této služby a umožňuje lepší kontrolu fakturovaných zpráv.

Lidé možná budou moct zvolit hlavní datovku pro komunikaci s berňákem Přečtěte si také:

Lidé možná budou moct zvolit hlavní datovku pro komunikaci s berňákem

Jaký je postup?

Uživatel v sekci Nastavení, v kapitole Placené poštovní zprávy klikne na Výpis hrazených Poštovních datových zpráv. Zde zvolí měsíc (již skončený) a rok, následně vybere formát seznamu (na výběr je XLS – excelový soubor nebo CSV – textový soubor) a svoji volbu potvrdí kliknutím na Stáhnout seznam. V souboru je chronologicky seřazený detailní seznam odeslaných Poštovních datových zpráv za dané období. 

Je pro Vás datová schránka v podnikání užitečná?

Datové zprávy je také možné archivovat

Datová zpráva, která dorazila do datové schránky, je po 90 dnech vymazána. Možností, jak datové zprávy archivovat, aby byla zachována platnost dokumentů v ní obsažených, je hned několik. 

Uživatel může zprávu, případně přiložené dokumenty, vytisknout a následně archivovat. Zprávu lze také převést do listinné podoby a uschovat. Listina má v tomto případě stejné právní účinky jako datová zpráva v elektronické podobě.

Uživatel může zprávu uložit na PC nebo externím datovém médiu (HDD disk, USB flash disk, CD apod,). Pokud je přidáno časové razítko, je možné prodloužit „životnost“ zpráv.Dokumenty je také možné uložit na Portálu občana. Využít lze i aplikace třetích stran/cloudové služby nebo datový trezor. 

Zprávy z datovky po 90 dnech mizí. Jak je archivovat, aby se zachovala platnost dokumentů? Přečtěte si také:

Zprávy z datovky po 90 dnech mizí. Jak je archivovat, aby se zachovala platnost dokumentů?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).