Hlavní navigace

Dávali zákazníkům plastové tašky zdarma, dostali za to pokutu

Sdílet

Jana Knížková 13. 5. 2022
13.5.22 1krát/žena, zlost, naštvaná, vztek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Tzv. zákon o obalech stanovuje obchodníkům určitá pravidla, kterak s obaly nakládat. Jejich dodržování kontroluje Česká obchodní inspekce. V roce 2021 provedla celkem 3323 kontrol a porušení tohoto zákona zjistila ve 110 případech. 

Nejčastěji obchodníci porušovali ustanovení § 3 zákona o obalech, kdy byla zákazníkovi poskytnuta plastová odnosná taška zdarma. To totiž zákon neumožňuje. 

Zákon uvádí: 

Plastová odnosná taška smí být v místě prodeje výrobků poskytnuta spotřebiteli minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení. To neplatí, jde-li o velmi lehkou plastovou odnosnou tašku.

Krom tohoto pochybení byla porušena další pravidla:

  • osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, je povinna vykupovat tyto vratné zálohované obaly bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží
  • osoba uvádějící obal na trh je povinna průkazně informovat své odběratele o tom, že obal splňuje požadavky stanovené v § 3 a 4 zákona o obalech
  • osoba uvádějící na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech prodejem spotřebiteli v provozovně, je povinna zajistit, aby tyto vratné zálohované obaly byly v této provozovně vykupovány po celou provozní dobu.

Většinou byly kontroly směřovány do obchodních řetězců a center, ale konaly se i v menších provozovnách a stáncích na tržištích a v tržnicích. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).