Hlavní navigace

Dotace pro malé podniky budou nastaveny tak, že na ně malé podniky nedosáhnou

25. 7. 2022

Sdílet

25.7.22 /2x/ Facepalm, šok, překvapení, hloupost, smutek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo dotační program zaměřený na malé a středníky podniky. Jak ale upozornila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), právě malí podnikatelé na peníze kvůli nastaveným parametrům nedosáhnou.

Malí podnikatelé na peníze z programu pro malé podnikatele nedosáhnou

Program Aplikace v rámci Operační programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) má za cíl zvýšit přidanou hodnotu a produktivitu českých podniků, zejména těch malých a středních. Ministerstvo průmyslu a obchodu však podle AMSP ČR nastavilo podmínky programu tak, že na dotace z něj malé a středníky podniky nedosáhnou.

V aktuální výzvě je totiž stanovena minimální požadovaná dotace ve výši pěti milionů korun, což přibližně odpovídá celkovým nákladům projektu ve výši 10 mil. Kč. V předchozích výzvách byla minimální dotace nastavena ve výši dvou milionů korun, což odpovídalo celkovým nákladům projektu ve výši cca čtyř milionů, uvedl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Josef Jaroš.

Jak podotkl Jaroš, z reakcí malých podniků už je zřejmé, že pro většinu z nich půjde o nepřekonatelnou bariéru, jelikož nebudou schopné připravit a úspěšně realizovat projekt s celkovými náklady dosahujícími desetimilionové nebo i vyšší hodnoty. Je evidentní, že většina malých podniků nebude schopna tuto podmínku splnit a budou tak z výzvy eliminovány. Přitom platí, že kvalita výzkumného a vývojového projektu není dána výší nákladů, respektive i ‚malé projekty‘ mohou přinášet vysoce kvalitní řešení. Malí a střední podnikatelé se tak nemohou ubránit dojmu, že výzva je připravena pouze pro několik velkých projektů, tlumočil Josef Jaroš reakce členů AMSP ČR.

AMSP ČR na konci června požádala ministerstvo, aby hranici pro minimální výši dotace přehodnotilo. Jeho jménem mi v polovině července odpověděl náměstek Marian Piecha, který vysvětluje, že ‚hranice byla nastavena s cílem podpořit větší a technologicky náročnější projekty a motivovat žadatele ke spolupráci s veřejným sektorem‘. S žádostmi o podporu projektů s dotací do pěti milionů si prý máme počkat na připravovanou výzvu Partnerství znalostního transferu. Na parametrech té současné se nic měnit nebude, odbyl nás náměstek, doplnil Jaroš.

Celkově je přichystáno 81,5 ml. Kč

Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) na podporu výzkumu, inovací, chytré energetiky i cirkulární ekonomiky, který potrvá až do roku 2027, schválila na konci června Evropská komise. Žádat v něm budou moci podnikatelé z celé ČR s výjimkou projektů realizovaných na území hl. m. Prahy. Na podporu podnikání z fondů EU máme alokováno 81,5 miliardy korun, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a uzavřel: První výzvy z oblasti energetiky a výzkumu, vývoje a inovací budou vypsány již v průběhu tohoto léta.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).